سیاسی

FATF نسخه نرم افزاری برای پیاده‌سازی تحریم‌ها علیه ایران است/ این لایحه شرط اروپا در جلسات غیر رسمی برای ادامه برجام بود/ FATF کاپیتولاسیون عصر حاضر است

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا، عبدالمجید شیخی کارشناس اقتصادی، در خصوص لایحه مبارزه با پولشویی و تلاش برخی نمایندگان برای رأی آوردن این لایحه اظهار داشت: FATF نسخه نرم افزاری و یک دستور متنی برای پیاده‌سازی تحریم‌ها علیه ایران است، به عبارت دیگر تحریم ها را علیه ایران قانونمند می کند.
وی با تأکید بر یانکه بعد سیاسی از بعد اقتصادی این لایحه جدا نیست عنوان کرد: در حقیقت هرچه تلاش می کنیم تحریم ها برداشته شوند با تصویب این لایحه عملاً با دست خود به غرب این اجازه را می دهیم که هر طور که بخواهند ما را تحریم کرده و ما را بازی دهند.
این کارشناس اقتصادی در ادامه با بیان اینکه برای محاصره اقتصادی و بر اندازی نظام جمهوری اسلامی ایران از هر اقدامی استفاده می کنند گفت: بزرگترین ابزار غرب برای محاصره اقتصادی ایران پیوستن ایران به FATF است که دست آنها را در زمینه های اقتصادی و سیاسی در کشور باز می‌کند.
شیخی در ادامه تأکید کرد: اروپایی ها در مذاکرات غیر رسمی خود علناً اعلام کرده اند که اگر ایران FATF را بپذیرد، ما می توانیم برجام را با ایران ادامه بدهیم؛ معنای این اظهارات این است که اهدافی که آمریکا و غرب برای ضربه زدن به ایران دنبال می کردند در این لایحه وجود دارد؛ از طرف دیگر باید توجه کنیم برجام توافقی مستقل است و نیازی به شرط گذاشتن از سمت غربی ها در آن نیست.
وی با بیان اینکه غربی ها عادت دارند حرف های اساسی خود را در مذاکرات غیر رسمی خود بزنند عنوان کرد: بدعهدی غرب تا کنون بارها به ما ثابت شده است؛ آنچه که امروز به عنوان لایحه پولشویی به مجلس آمده و برخی از نمایندگان به دنبال تصویب آن هستند در حقیقت مفاد همان FATF است؛ لایحه بارزه با پولشویی هیچ گونه استقلالی از FATF نداشته و یک لایحه خائنانه برای ملت ایران است.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه لایحه ای که دولت به مجلس داده همان FATF کادو پیچ شده است عنوان کرد: برخی همان FATF را ترجمه کرده و به مجلس فرستادند تا نمایندگان آن را امضا کنند که در صورت امضای چنین لایحه‌ای بزرگترین خیانت به مردم رقم خورده است.
شیخی با تأکید بر اینکه FATF کاپیتولاسیون عصر حاضر است عنوان کرد: در درون این قرارداد آمده است که هرکس که طرف معامله ما در هر جای دنیا باشد و اگر یک روز متهم به پولشویی شود، ایران به راحتی در مظان اتهام قرار گرفته و محکوم می شود.
وی در ادامه افزود: یک مرکز اطلاعات مالی بر اساس این لایحه به نام FIU در وزرات اقتصاد تشکیل می شود که این مرکز می تواند به صورت مسلط، اطلاعات هر نهادی را که ارائه کند بگیرد و همه نهادهای کشور اعم از اقتصادی و امنیتی باید جزئیات اطلاعات مالی و غیر مالی خود را در اختیار این مرکز قرار بدهند.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه همه نهاد ها اعم از نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و … موظف به پاسخگویی به FIU می شوند عنوان کرد: اسامی همه نهادها جزء به جزء در این لایحه آمده است و نمی توان بعداً اعلام کرد که یک نهاد نمی خواهد اطلاعات خود را به این مرکز بدهد چرا که هیچ راه در رو در FATF باق نگذاشته اند.
شیخی با اشاره به اینکه مفهوم تروریسم و تروریست ها موضوعی است که از دیدگاه ما با نهادهای غربی متفاوت است عنوان کرد: نهادهای غربی و مجریان FATF حزب الله و سپاه را یک گروه تروریستی می دانند اما گروه های تروریستی مانند جیش الاسلام و … را جزء تروریست ها نمی دانند از همین رو بر اساس FATF هر گونه مراوده مالی با سپاه به عنوان یک پولشویی محسوب شده و مراوده مالی با گروهک‌های تروریستی بلامانع می شود و همین مساله می تواند مشکلات زیادی را برای ما به وجود آورد.
وی در ادامه گفت: FIU در حقیقت یک نهاد اصلی و تصمیم‌گیر در کشور می شود که می تواند حتی شورای عالی امنیت ملی را هم دور بزند و این مرکز تحت سیطره اطلاعاتی FATF است؛ در این لایحه بندی آمده است که هر اطلاعاتی که در ارتباط با پولشویی است باید در اختیار مرکز FIU قرار بگیرد و این اطلاعات همگی از سوی این مرکز مشخص می شود ؛ اکنون باید از نمایندگان پرسید که کدام یک از نهادهای کشور هستند که موضوع اقتصادی نداشته باشند؟
این کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه مسائل اقتصادی و سیاسی اساساً به هم مرتبط هستند عنوان کرد: اگر یک فرد در یک کشور دیگری خطایی انجام دهد و حتی بستگان آن فرد روزی در ایران حضور داشته اند باید به این دلیل این حضور ایران اطلاعاتی که مرکز FIU می خواهد در اختیار سرویس های اطلاعاتی غرب قرار دهد و همچنین ایران را متهم به پولشویی می کند؛ که این مسئله می تواند مشکلات زیادی را برای کشور فراهم کند.
شیخی در ادامه عنوان کرد: این لایحه مرکز FIU را مجاز کرده است که اطلاعات مالی که از کشورها کسب می کند را در اختیار هر سرویس از سرویس های اطلاعاتی کل دنیا که این اطلاعات را مطالبه کنند، قرار بدهد به این صورت اطلاعات مالی و غیر مالی نهادهای کشور همگی روی میز سازمان های سیا و موساد قرار می گیرد و برای ما جالب است که چگونه نمایندگان می خواهند به چنین لایحه ای رأی مثبت بدهند؟
وی در ادامه گفت: هدف اصلی FATF دادن عنان اقتصاد کشور به دست سرویس های خارجی است و همچنین این لایحه می خواهد اطلاعات اقتصادی کشورها را برای وضع تحریم های هدفمند تر در اختیار سوریس های غربی قرار بدهد.
این کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه کارگروه اقدام ویژه مالی یا همان FATF به خواست و اراده صهیونیست ها و همچنین آمریکا تأسیس شد عنوان کرد: سرویس های غربی به ویژه آمریکا از بتدا تا ابد با ایران دشمن هستند و پیوستن به این کارگروه نه تنها چیزی از دشمنی آنها کم نمی کند بلکه دست آنها را برای ضربه زدن به ایران بازتر می کند.
شیخی با اشاره به این آیه قرآن مبنی بر اینکه «لن ترضی عنک الیهود و لا النّصاری حتّی تتّبع ملّتهم» عنوان کرد: دشمنان ما به دنبال تابعیت محض ایران هستند و از همین رو از طرق مختلفی وارد می شوند که یکی از آنها موضوع پیوستن به FATF است؛ در منطقه ما تنها صهیونیست ها و عربستان سعودی به FATF پیوسته اند. در کل کشورهای دنیا تنها ۳۵ کشور عضو FATF شده اند.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا