شهرستان

۹۶درصد کل استان خراسان جنوبی عرصه منابع طبیعی است

به گزارش نسیم قاین،یاری رئیس اداره ترویج ومشارکت های مردمی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در همایش همیاران طبیعت شهرستان قاینات که صبح امروز در محل جهاد کشاورزی شهرستان برگزار شد اظهارکرد: همیار طبیعت یک کار غیر انتفاعی داوطلبانه است که درحفظ،احیاء توسعه پوشش گیاهی همکاری دارد و همچنین وظیفه اطلاع رسانی از تخریب ها به اداره شهرستان از جمله وظایف یک همیار است.

وی افزود: همیار طبیعت در ۳ سطح دانش آموز،مروج و محافظ با منابع طبیعی  همکاری دارد و در خراسان جنوبی بالغ بر ۹ هزار نفر همیار با این اداره همکاری دارند.

 

یاری در ادامه با بیان این که ۱۴ ونیم هکتار از عرصه های خراسان جنوبی منابع طبیعی است گفت:حدود ۹۶درصد کل استان خراسان جنوبی عرصه منابع طبیعی است .

وی ادامه داد: مساحت منابع طبیعی قاینات ۸هزار و ۲۷ کیلومتر مربع می باشد.

 

یاری با بیان این که ۶۱۰۲۲ هکتار سطح جنگل شهرستان قاینات می باشد گفت: این میزان معادل ۴۷۶۶ میلیارد ریال ارزش اقتصادی دارد .

وی ارزش اقتصادی آبخیزداری را ۳۸۷۴ میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: ۵۳۸ هزار و ۹۰۷ هکتار مساحت مراتع شهرستان قاینات است که ارزش اقتصادی آن برابر با ۱۱ میلیارد و ۴۷۹ میلیون ریال است.

 

رئیس اداره ترویج ومشارکت های مردمی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان این که ۳۶ درصد مساحت استان بیابان و ۵۰ درصد آن مراتع کم تراکم می باشد گفت: خراسان جنوبی دومین استان بیابانی کشور است.

 

وی درادامه با بیان این که میزان علوفه تولیدی استان جوابگوی دامداران نیست گفت: مراتع استان جوابگوی ۱و ۴ دهم میلیون دام به مدت ۱۰ ماه از سال است و ما در سطح استان ۱ و۶ دهم میلیون دام مازاد داریم و این یک بحران است که دولت باید برای حل آن برنامه داشته باشد.

 

رئیس اداره ترویج ومشارکت های مردمی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان میزان علوفه تولیدی عرصه مرتعی را ۵۶۶ هزارتن و غیر مرتعی را ۲۰۵ هزار تن در سال اعلام کرد و گفت: در شرایط نرمال متوسط تولید علوفه ۸۰ تا ۹۰ کیلو است که در چند سال اخیر با توجه به خشکسالیها متاسفانه به ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرم رسیده است .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا