سیاسی

۹۶تعاونی فعال در قاینات با ۵۸میلیارد ریال سرمایه

عبدالله عرب نژاد رئیس اداره تعاون،کار ورفاه اجتماعی قاین درگفتگو با نسیم قائن با اشاره به هفته تعاون گفت: اداره کار،تعاون ورفاه اجتماعی درحوزه های مختلفی از جمله روابط کار،آموزش،اشتغال و… فعالیت دارد که در حوزه روابط کار بیشتر بحث اختلافات کارگری مطرح است و دراین زمینه قصد ما این است پرونده ها به صورت سازشی حل وفصل شود
تشکیل ۷۵پرونده حل اختلاف کارگری
وی بیان داشت: از هفته تعاون سال گذشته تا امسال ۶۰۰نفرمشاوره شده اند و۷۵پرونده تشکیل شده است
عرب نژاد میانگین زمان رسیدگی به پرونده هارا ۸روز ذکر کرد.
رئیس اداره تعاون،کار ورفاه اجتماعی درادامه گفت: طی یکسال گذشته ۶۹نفربدون میل واراده بیکار شده اند و مقرری بیمه بیکاری برایشان برقرار شده است
وی گفت: یکی دیگر از رسالت های کا رما حوزه بازرسی است که در راستای رعایت مسائل ایمنی درکارگاهها وپرداخت به موقع حقوق ومزایای کارگران بازرسی های موردی وادواری از کارگاههای شهرستان صورت می گیرد که در سال گذشته ۷۲۳مورد بازرسی انجام شده است.
عرب نژاد ادامه داد درشهرستان قاینات حدود۲۵۵کارگاه بالای ۱۰نفر کارگر و۲هزار کارگاه زیر۱۰نفرداریم و۱۴هزار نفر جزء جمعیت کارگران شهرستان هستند که در واحد های مختلف کارگری مشغول به کار می باشند.
وی در خصوص حوادث اتفاق افتاده در کارگاههای شهرستان گفت: درطی یک سال گذشته ۴مورد حادثه داشته ایم که نسبت به مدت مشابه سال های گذشته ۵۰درصد حوادث ناشی از کاردر شهرستان کاهش داشته است.
عرب نژاد پرونده های مشاغل سخت را یکی دیر ار حوزه کاری این اداره نام برد وگفت:حدود ۱۰۰مورد پرونده در خصوص مشاغل سخت را در شهرستان تشکیل وبررسی کرده ایم.
رئیس اداره کار،تعاون ورفاه اجتماعی قاین اظهارداشت: ۲۰شرکت خدماتی فعال در شهرستان داریم که تایید صلاحیت این شرکت هابا مجموعه کار وتعاون شهرستان است
عرب نژاد با اشاره به تشکیل کمیته اشتغال شهرستان گفت: به عنوان دبیر کمیته اشتغال شهرستان طی یک سال گذشته ۵جلسه برگزار شده است که دراین جلسات موضوعات اعتبارات حوزه مشاغل خرد،خانگی،خوداشتغالی وکارآفرینی است که در یکسال گذشته ۲۶۹طرح به مبلغ ۳میلیارد و۳۶۴میلیون تومان اعتبار در حوزه بهزیستی،کمیته امداد وصندوق کارآفرینی دریافت کرده اند.
وی افزود: در حوزه مشاغل خانگی از ابتدای اجرای طرح ۳۳۱۱ مجوز صادرشده است که ۱۷طرح در طی این یک سال مجوز گرفته اند.
عرب نژاد تعداد تعهد اشتغال این اداره را در سال گذشته ۹۷۰نفر ذکر کرد وگفت:۱۱۱۳شغل محقق شده است .
۳۰۶فرصت شغلی در یکسال گذشته
وی ادامه داد:بیکارانی که تاکنون در سامانه کاریابی شهرستان ثبت نام کرده اند ۳۱۵۷نفر بوده است که ازاین تعداد۲۳۸نفر دریک سال گذشته ثبت نام کرده اند.
وی افزود: ۳۰۶فرصت های شغلی در یکسال گذشته در شهرستان پیش آمده است که ۲۸۸نفراز محل معرفی مجموعه کاریابی به کار گمارده شده اند.
۷میلیاردو۶۱۱میلیون تومان اعتبارات حوزه اشتغال زایی شهرستان در سال جاری
عرب نژاد درادامه گفت: در حوزه مشاغل خرد وخانگی وخوداشتغالی درسال جاری ۷میلیارد و۶۱۱میلیون تومان است که در حال پرداخت وتشکیل پرونده می باشد.
وی گفت: در طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاههادر واحد های تولیدی ۸۳ فارغ التحصیل و۲۸واحد پذیرنده تاکنون در سامانه ثبت نام کرده اند .
عرب نژاد اظهارداشت:در حوزه امور اجتماعی وتشکل های کارگری نیز به تناسب مناسبت های مختلف سعی شده است که دزسطح شهرستان برنامه داشته باشیم.
وی افزود:در شهرستان قاینات ۴۴تشکل کارگری فعال درواحد های کارگری داریم که از این تعداد ۴تشکل طی یکسال تشکیل شده است و۱۲۰نفر آموزش برای این تشکل ها برگزار شده است.
وی ادامه داد: در حوزه امور اجتماعی۸۰نفر از کارگران واحد های تولیدی نیز از امکانات زائرسراهای سراسر کشور استفاده کرده اند
وی برگزاری مراسم ویژه کارگران در طی یک سال گذشته را ۹مورد ذکر کرد وگفت: ۲۳۰۰نفر از محل تفاهم نامه های کارگری با سینما واداره ورزش از سینما واستخر با تخفیف استفاده کرده اند و۹۳کارگر وتعاون گر برتر در طی یکسال تجلیل شده اند.ومورد مسابقات فرهنگی و ورزشی در این یکسال بین واحد های کارگری برگزار شده است.
۲۷۴تعاونی ثبت شده در قاین
عرب نژاد با اشاره به آغاز هفته تعاون گفت: از ۱۱شهریور تا۱۷شهریور به عنوان هفته تعاون نامگذاری شده است.
وی افزود: پیشینه تعاون در شهرستان به سال۱۳۵۵برمی گردد.
رئیس اداره اداره کار،تعاون ورفاه اجتماعی قاین گفت:در شهرستان قاینات ۴۱۰تعاونی تشکیل شده است که درحال حاضر ازاین تعداد۲۷۴تعاونی ثبت و۱۳۶تعاونی منحل شده اند.
وی تعداد تعاونی های فعال شهرستان را ۹۶تعاونی با ۵۸میلیارد ریال سرمایه ذکر کرد.
عرب نژاد اعضای تعاونی های شهرستان را حدود ۳۰هزار نفر به جز اعضای تعاونی سهام عدالت ذکر کردوگفت::طی یک سال گذشته مدیران واعضای تعاونی ها۲۶۵۶نفرساعت آموزش های تخصصی وعمومی را فراگرفته اند.
وی افزود:در یک سال گذشته از سرفصل تعاونی ها ۲۰میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.
برگزاری همایش تجلیل از تعاونی های برتر
عرب نژادبا اشاره به هفته تعاون گفت:برنامه های هفته تعاون با رویکرد ترویجی درراستای ترویج عامه مردم به روی آوردن به کارهای عمومی وجمعی است.
وی افزود:مهم ترین مسئله ای که می تواند در مناطق ما که مردم به تنهایی توان اجرای یک کار اقتصادی بزرگ که دارای توجیه باشدرا ندارند کار جمعی وگروهی است که سرمایه های اندک کنار هم گذاشته شود واز تجربیات همدیگر استفاده شود وقدرت ریسک پذیری را بالامی برد.
وی در پایان برنامه های هفته تعاون را دیدارتعاون گران با امام جمعه وفرماندار ،تبلیغات محیطی،همایش تجلیل از تعاونی های برتر شهرستان،حضور تعاون گران فعال شهرستان در نمایشگاه حوزه تعاون در مرکز استان،حضور منسجم تعاون گران در نماز جمعه،برگزاری مسابقات فرهنگی و ورزشی بین مدیران واعضای تعاونی ها ،برگزاری مسابقه نقاشی در مهد کوثرولایت ونواختن زنگ تعاون ،بازدید مسئولین از تعاونی های شهرستان، ذکر کرد.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا