سیاسی

۸ دلیل توسعه نیافتگی خراسان جنوبی

به گزارش نسیم قائن ، نا بر گفته کارشناسان، خراسان جنوبی با گذشت ۱۲ سال از تاسیس هنوز به توسعه مطلوب دست نیافته است که در این زمینه رئیس شورای اسلامی استان دلایل این توسعه نیافتگی را متعدد می داند و از جمله آن به نبود همدلی بین مسئولان ، ضعف زیر ساخت ها ، شاخص های نامناسب توزیع اعتبار ، نبود آمار درست از بیکاری ، کم توجهی به ظرفیت ها و … اشاره دارد.
«قرایی» در گفت و گو با خراسان جنوبی تاکید دارد: یکی از دلایلی که تا کنون موجب عقب افتادگی خراسان جنوبی از توسعه شده نبود همدلی و همگرایی بین مسئولان استانی است .
وی با تاکید بر لزوم همگرایی مسئولان در راستای منافع مردم می افزاید: برای توسعه یافتگی باید همه مسئولان از هر گروه ، حزب و یا جناحی با هم منسجم باشند و مشکلات استان و مردم را احصا کرده و برای رفع این مشکلات تلاش و پیگیری کنند.
وی تاکید می کند: در هر دستگاهی بین مدیران اختلاف سلیقه وجود دارد اما این مسئله نباید سبب شود تا هر یک از آن ها ساز مخالف بزنند چرا که اگر این طور شود نه تنها نمی توان مشکلات را حل کرد بلکه مشکلات دیگری هم اضافه می شود.
رئیس شورای اسلامی استان در ادامه به برخی ظرفیت های بالقوه خراسان جنوبی اشاره می کند و می گوید: خراسان جنوبی بهترین و بکرترین جاذبه های گردشگری کشور را دارد که کویر یکی از این جاذبه ها است ، هر چند تا کنون اقدامات خوبی در زمینه گردشگری استان انجام شده ولی باز هم این ظرفیت به عنوان بازوی اقتصاد استان مغفول مانده است.
به گفته قرایی معادن غنی ، مرز و پایانه های مرزی ، محصولات استراتژیک مثل زرشک و زعفران ، نیروی انسانی مجرب و کم توقع و … از دیگر ظرفیت های استان است که باید مورد توجه مسئولان استانی و کشوری قرار گیرد.
وی با اشاره به مشکلات زیاد پیش روی سرمایه گذاری در استان عنوان می کند: یکی از ملاک های سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در استان موضوع رفت و آمد است و از آن جایی که جاده دو بانده کمی در استان وجود دارد و از طرفی هم ناوگان هواپیمایی استان ضعیف است یا باید این ها به نحو احسن تقویت شود و یا صنعت ریلی استان راه اندازی شود تا رفت و آمد سرمایه گذاران و مسئولان به این استان آسان باشد.
رئیس شورای اسلامی خراسان جنوبی قوانین دست و پاگیر را یکی دیگر از موانع پیش روی جذب سرمایه گذار در این استان می داند و اضافه می کند: برخی مسئولان ادارات قوانین را برای سرمایه گذاران بسیار سخت می گیرند و از طرفی هم برخی از قوانین برای شهرهای بزرگ مثل تهران تدوین شده و باید این گونه قانون ها را بومی سازی کرد .
شاخص های اعتبار
تاکید رئیس شورای اسلامی خراسان جنوبی بر توجه مسئولان کشوری به طرح های استان در حالی است که به گفته وی این استان کلکسیونی از مخاطرات است و باید شاخص های توزیع اعتبار برای آن به گونه ای تعریف شود که بر اساس آن بتوان خراسان جنوبی را به سمت توسعه سوق داد.
آن طور که قرایی می گوید ، اگر شاخص های توزیع اعتبار برای خراسان جنوبی به همین روال باشد نه تنها این استان پیشرفت نخواهد کرد بلکه باز هم به مانند گذشته از توسعه عقب می ماند.
وی یکی دیگر از شاخص ها و آمارهای نادرست در این استان را آمار اشتغال می داند و اضافه می کند: در حال حاضر بر اساس قانون هر فردی که در هفته ۲ ساعت کار کرده باشد به عنوان شاغل محسوب می شود در حالی که با استفاده از این قانون نمی توان آمار دقیق بیکاران را مشخص کرد.
رئیس شورای اسلامی استان در ادامه اشاره ای به وضعیت پرداخت تسهیلات اشتغالزایی در استان می کند و می گوید: به عنوان مثال فردی از یکی از دستگاه های متولی برای خرید یک دستگاه چرخ خیاطی ۲ میلیون تومان تسهیلات دریافت می کند و مشخصات این فرد در سامانه رصد به عنوان یک شاغل ثبت می شود در حالی که شاید شغل او پایدار نباشد و یا این فرد پول تسهیلات را در جای دیگری هزینه کرده باشد پس این قانون غلط بوده و می طلبد تا اصلاح شود.
قرایی با بیان این که نرخ بیکاری خراسان جنوبی ۷٫۶ درصد است اضافه می کند: این آمار در حالی اعلام شد که نرخ بیکاری برخی از شهرها مثل سربیشه حدود ۳۰ درصد است و هنوز هیچ دستگاهی در استان آماری از افراد بیکار و شاغل استان ارائه نکرده و هیچ سیستم جامعی که اطلاعات افراد شاغل و بیکار را ثبت کند وجود ندارد .
آن طور که وی می گوید بسیاری از تصمیم گیری ها در تعیین بودجه و اعتبار برای خراسان جنوبی بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۰ است در حالی که از آن زمان تا کنون بسیاری از آمارها و وضعیت جامعه تغییر کرده است .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا