سیاسی

۶میلیارد تومان هزینه بی نتیجه در ۲ منطقه نمونه گردشگری بوذجمهر قاین وبند دره بیرجند

به گزارش نسیم قائن ، مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان در اولین روز هفته دولت در جمع خبرنگاران با انتقاد از بعضی از اقدامات انجام شده در این حوزه در سال های قبل در پاسخ به سوال «خراسان جنوبی» مبنی بر این که چرا از داشته های خود به شکل صحیح برای درآمدزایی استفاده نمی کنیم؟ گفت: ما میراث دار اقداماتی هستیم که در آن کارهای مخربی در این حوزه انجام شد که از آن جمله می توان به دفن ۶ میلیارد تومان در دو منطقه نمونه گردشگری بند دره بیرجند و بوذرجمهر قاین برای ایجاد زیرساخت های مورد نیازی چون ایجاد شبکه های برق، گاز و آب اشاره کرد که هیچ فایده ای در بر نداشته، این در حالی است که در هریک از این دو منطقه ۳ میلیارد تومان تا کنون هزینه شده است.
مشکلات دو منطقه نمونه گردشگری
«حسن رمضانی» با بیان این که منطقه بوذرجمهر قاین یکی از مناطق ارزشمند گردشگری استان است ادامه داد: در این منطقه طرح مشارکت دولت با سرمایه گذار
(شهرداری قاین) در حالی منعقد شده که شهرداری از ۵۰۰ هکتار مساحت آن فقط مالک ۱۵ هکتار است و از طرف دیگر با وجود نبود تاسیسات بر روی زمین مورد نظر معلوم نیست که چه کسی خروجی فاضلاب این منطقه را ارزیابی کرده است.
مشکل منطقه بند دره بیرجند هم تعیین میزان مالکیت سرمایه گذار است که از ۱۴۶ هکتاری که سند دارد به ۱۸ هکتار کاهش یافته و منتظر نظر شورای عالی معماری کشور برای تصویب طرح این منطقه هستیم.
وی با اشاره به ثبت ۳ اثر استان در فهرست جهانی یونسکو از کاندیداتوری آسبادهای استان در قالب پرونده مشترک استان های خراسان جنوبی و رضوی و سیستان و بلوچستان برای ثبت جهانی خبر داد و گفت : طی یک سال گذشته ۵۶ اثر تاریخی استان ثبت ملی شد که نشانگر اهمیت آثار تاریخی خراسان جنوبی است.
وی با بیان این که موزه عکاسی قاین راه اندازی می شود و با احتساب نمایشگاه دایمی فرش بیرجند تعداد موزه های استان از ۴ مورد به ۱۶ موزه افزایش یافته است گفت: سال گذشته با پرداخت ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان برای هر بنای تاریخی ۷۸ بنا به شکل مشارکتی مرمت شد.
در بخش بافت های تاریخی شهری و روستایی هم ۴ بافت تاریخی شهری خوسف، بیرجند، بشرویه و تون و بافت های روستایی نایبند و اصفهک علاوه بر ثبت، مرمت شد. در این مدت همچنین ۳ بنای تاریخی خانه شریف بیرجند، خانه تقوی نهبندان و خانه فروتنی بیرجند برای استفاده به بخش خصوصی واگذار شد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان با اعلام این که نباید خراسان جنوبی را با استان های دیگر مانند اصفهان مقایسه کرد و هفته دولت فرصت مناسبی برای بیان عملکرد دولت در استان است افزود: مالک باغ معصومیه بیرجند خواستار خارج شدن این ملک از فهرست ثبت ملی بود اما با فراهم کردن زمینه سرمایه گذاری، وی بیش از یک میلیارد تومان در این ملک هزینه کرد و سرمایه گذاری از بخش خصوصی هم با اجاره باغ شوکت آباد بیرجند برای راه اندازی آن اقدام کرده است.
دهمین مقصد گردشگری کشور
وی از تحقق بیش از هزار تور به مقصد خراسان جنوبی خبر داد که از این تعداد ۸۵۰ تور داخلی و ۸۶۷ تور خارجی بود که از کشورهای اروپایی به مقصد استان انجام شد.
همچنین در راستای رونق صنعت گردشگری در استان در ۴ سال گذشته ۵۰ موافقت اصولی برای ایجاد تاسیسات گردشگری صادر شد و سازمان میراث فرهنگی کشور ۶ و نیم میلیارد تومان به منظور ایجاد زیرساخت های گردشگری در استان هزینه کرد و همه این اقدامات موجب شد تا خراسان جنوبی به عنوان دهمین مقصد گردشگری کشور در دو سال گذشته مطرح شود.
او با اعلام این که برای ۶ ماه اول امسال با هدف گسترش سرمایه گذاری در بخش گردشگری ۸ هزار میلیون ریال اعتبار ملی برای استان تخصیص یافت، از تخصیص ۱۵ میلیارد تومان تسهیلات برای اجرای پروژه های نیمه تمام گردشگری از صندوق توسعه ملی خبر داد.
در ۴ سال گذشته تسهیلات پرداختی در بخش صنایع دستی استان هم از ۴۰۰ میلیون تومان به ۳میلیارد تومان و افراد آموزش دیده صنایع دستی از هزار نفر به ۴ هزار نفر و صادرات صنایع دستی از ۶ هزار دلار براساس اعلام گمرک به ۲ میلیون و۸۸ هزار دلار رسید و ۲۵۶ نفر از فعالان صنایع دستی استان بیمه شدند.
«رمضانی» با اعلام این که تاکنون۶۷۰ اثر تاریخی استان شناسایی و ۴۰ پرونده آثار تاریخی خراسان جنوبی برای ثبت در فهرست ملی به تهران ارسال شده است ادامه داد: با توجه به نقش و اهمیت انجمن های میراث فرهنگی در حفاظت آثار تاریخی ۱۰۶ انجمن میراث فرهنگی ایجاد ، ۳۴ حریم بنای تاریخی مصوب، ۸۱ اثر غیر منقول میراث معنوی و… ثبت و۱۴۱ اثر تاریخی استان مرمت شد.
۱۳ پروژه هفته دولت
وی در زمینه پروژه های هفته دولت این اداره کل از افتتاح و کلنگ زنی ۱۳ پروژه در شهرستان های استان خبر داد و گفت: افتتاح طرح گردشگری روستای زول با هزینه کرد۱۲۰ میلیون تومان، مرمت و به سازی دیوار شهربند بشرویه با۳۰ میلیون تومان، اتمام مرمت ۶ خانه تاریخی بشرویه با ۲۱۵ میلیون تومان، افتتاح کارگاه صنایع دستی زمرد سرایان با ۷۵ میلیون تومان تسهیلات، کارگاه صنایع دستی پارند شهر سه قلعه با پرداخت ۳۵ میلیون تومان تسهیلات و افتتاح اقامتگاه بوم گردی زاغ بور با ۶۰ میلیون تومان هزینه کرد و با اشتغال پایدار ۴ نفر، کلنگ زنی اجرای طرح گردشگری القورات بیرجند با ۴۰ میلیون تومان، اتمام مرمت بنای تاریخی بی بی مرادی با ۱۱۰ میلیون تومان و اشتغال پایدار ۱۵ نفر از جمله طرح های این اداره کل است که در هفته دولت انجام می شود.
خراسان جنوبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا