سیاسی

۱۶خرداد آخرین مهلت استعفای مدیران داوطلب انتخابات/هرگونه تبلیغات زود هنگام مصداقِ تخلفِ انتخاباتی محسوب می شود

به گزارش نسیم قائن ، اسفند ۹۸ انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار میشود و این روزها نیز بحث استعفای داوطلبین انتخابات داغ است ولذا خبرنگار ما به سراغ صادقی رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شهرستان قاینات رفت و مصاحبه ای کوتاه دراین زمینه با وی انجام داد .
*با توجه به اینکه امسال ، سال انتخابات هست بعنوان اولین سوال راجع به وظایفِ نظارتی شورای نگهبان توضیحاتی ارائه دهید ؟
وظایف و اختیارات شورای محترم نگهبان در قانون اساسی معین شده ، طبق اصل ۹۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، شورای نگهبان نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری / ریاست جمهوری / مجلس شورای اسلامی / مراجعه به آرای عمومی و همه پرسی را بر عهده دارد و در تفسیر همین اصل ( نظریه ی شماره ۱۲۳۴ مورخه ۱۳۷۰/۰۳/۰۱) نوع نظارت مذکور ، استصوابی و شامل تمامی مراحل انتخابات ( همراه با حق دخالت و تصمیم ) است یعنی اگر شورای نگهبان قبل از انتخابات ؛ حین برگزاری انتخابات و یا حتی بعد از انتخابات تخلفی را مشاهده کند جلوی آنرا می گیرد .
*دفتر نظارت در طول سال چه برنامه های دارد و نقش دفاتر شهرستان بجز ایام انتخابات چیست ؟
بعد از دستور مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای محترم شورای نگهبان در سال ۱۳۸۰ ، مقرر شد شورای نگهبان ؛ دفاتر و تشکیلاتِ ثابت با نیروهای چابک ، آماده بکار ، بصیر و علاقمند در شهرستانها نیز داشته باشد لذا فعالیت دفتر نظارت و بازرسی انتخابات این شهرستان نیز در همین راستا است . برگزاری همایشهای بصیرتی – کارگاههای آموزشی – محافل سیاسی ؛ مذهبی ؛ تربیت نیروهای محقق و اطلاع رسان و…. از برنامه های دائمی این دفتر بشمار می آید . و بحمدالله از هم اکنون برای انتخابات دوم اسفند اقدامات اولیه انجام و پیش بینیهای لازم برای نظارت موثر بر حدود ۱۰۰ صندوق اخذ رای اعم از ثابت و سیار این شهرستان صورت گرفته است .
*در خبرهای متعدد شنیده ایم که نامزدهای انتخابات مجلس می بایست حداکثر تا ۱۶ خرداد از سمت خود استعفا دهند در این خصوص نیز برایمان توضیح دهید :
بر اساس ماده ی ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی ، شاغلین در برخی مناصب و مسئولیتها موظفند حداقل ۶ ماه قبل از ثبت نام از سِمت خود استعفا دهند و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند . با توجه به اینکه موعدِ ثبت نام از داوطلبین نمایندگی مجلس شورای اسلامی ( ۱۰ لغایت ۱۶ آذرماه ۹۸ ) می باشد نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره ی مجلس شورای اسلامی موضوع ماده ۲۹ قانون مربوطه بموجب قانون مکلف به رعایت این فاصله ی زمانی هستند
با این توضیح که دارندگان برخی مشاغل و مناصب چنانچه در مهلت قانونی استعفا ندهند در هیچ حوزه ی انتخابیه ای مجاز به ثبت نام نیستند
اما برای برخی مسئولیتها مانند : ائمه جمعه دائم _ قضات _ اعضای شورای شهر و روستا _ مدیران ادارات استانی و شهرستانی و…… این محدودیت فقط در حوزه ی قلمروِ مسئولیتش می باشد و برای کاندیدا شدن در حوزه ی انتخابیه خارج از قلمرو مسئولیتش نیازی به استعفا نیست .
*برخی از نامزدهای احتمالی و یا طرفدارانشان تبلیغاتِ انتخاباتی را از هم اکنون در فضاهای حقیقی و مجازی آغاز کرده اند در این باره چه نظری دارید ؟
طبق تقویم اجرایی انتخابات مجلسِ یازدهم – زمان قانونی برای تبلیغاتِ انتخاباتی کاندیداها و هوادارانشان ( ۲۴ لغایت ۳۰ بهمن ماه ۹۸ ) تعیین شده لذا هرگونه تبلیغات زود هنگام هم آسیب زا هست و هم مصداقِ تخلفِ انتخاباتی محسوب می شود لذا نامزدهای محترم و طرفدارانشان باید همواره از تبلیغات پیش از موعد اجتناب کنند تا موجبات تضییع حقوق خود و دیگران را فراهم نسازند .
*در پایان اگر نکته ای لازم میدانید بفرمایید :
در شرایط کنونی حفظ وحدت، همدلی، رعایت اخلاق اسلامی و انسانی ونقد منصفانه و اهتمام به حل مشکلات مردم میتواند سبب افزایش مشارکت مردم و تقویت بیش از پیش نظام و انقلاب و توسعه و پیشرفت حوزه ی انتخابیه ی قاینات و زیرکوه باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا