سیاسی

۱۵هزارولادت در خراسان جنوبی به ثبت رسید/کاهش ازدواج در خراسان جنوبی

به گزارش نسیم قائن ، موحدی خواه معاون امور اسناد هویتی اداره کل ثبت احوال استان در جلسه هماهنگی وبرنامه ریزی ثبت وقایع حیاتی شهرستان قاین گفت:ثبت احوال باقدمتی ۹۸ساله چهاروظیفه اصلی ثبت ولادت،وفات ،ازدواج وطلاق وجدیدا هم ثبت کارت هوشمند برایش تعریف شده است .
وی افزود:این وظایف جزء وظایفی است که در خصوص اسناد هویتی که مهم ترین سند در کشور می باشد صورت می گیرد.
معاون اداره کل ثبت احوال استان اظهارداشت: با همکاری بین سازمان های دولتی در سطح استان وبه خصوص شهرستان قاین ۹۸/۵درصد اسناد ولادت به استناد گواهی ولادت پزشک تنظیم می شود .
ویمهمترین اولویت کاری ثبت احوال راپوشش کامل کلیه وقایع خبری به خصوص ولادت ووفات دانست.
معاون امور اسناد هویتی اداره کل ثبت احوال استان با اشاره به دستورالعمل های مربوطه افزود: با استفاده از تمام ظرفیت دستگاه های اجرایی شهرستان و همچنین خانه های بهداشت، بیمارستان ها، نیروی انتظامی، پزشکی قانونی و دهیاران و تعامل و همکاری آنان بایستی در هر نقطه ای از این استان و شهرستان که وقایع حیاتی از قبیل تولد و فوت و دیگر موارد اتفاق می افتد؛ بموقع ثبت شود تا در آینده برای دستگاه های خدمات رسان و خصوصا خود افراد مسائل و مشکلاتی را بوجود نیاورد.
وی بابیان اینکه ثبت احوال یک سازمان نوینی شده است گفت: سازمان ثبت واحوال به عنوان یکی از نهاد های مهم در امر خدمت رسانی است ودربسیاری از وقایع از جمله انتخابات یکی از عضو های ثابت می باشد.
وی با اشاره به جمعیت کشور گفت:تفکیک جمعیت شهری وروستایی در برنامه ریزی کشور بسیارمهم است واین سازمان نیز دراین زمینه نقش مهمی برعهده دارد .
موحدی خواه بااشاره به ارائه آماری از میزان ولادت ووفات در ۱۰ماهه سال جاری در استان خراسان جنوبی گفت:در سطح استان دراین مدت ۱۵۸۷۶واقعه ولادت و۳۱۶۹واقعه وفات به ثبت رسیده است که ولادت نسبت به مدت مشابه سال گذشته۴/۵درصد رشد داشته است وفقط شهرستان قاین با کاهش ولادت مواجه بوده است.
وی بااشاره به آمار ثبت ازدواج در سطح استان گفت:۶۵۴۸واقعه ازدواج در ۱۰ماهه سال جاری در استان به ثبت رسیده است که درکل با کاهش ازدواج در سطح استان مواجه بوده ایم.
وی میزان طلاق استان را ۹۰۲واقعه ذکرکردافزود:متاسفانه میزان افزایش طلاق در شهرستان قاین بسیار چشم گیر بوده است.
موحدی خواه در پایان اظهارداشت:۱۹۲۰۲کارت هوشمند در۱۰ماهه سال جاری درسطح استان صادرشده است.
براتی معاون سیاسی اجتماعی قاین در جلسه هماهنگی وبرنامه ریزی ثبت وقایع حیاتی شهرستان گفت: مهمترین هدف و رسالت سازمان ثبت احوال ثبت وقایع حیاتی و هویتی افراد است که این امر نقش بسیار مهمی در برنامه ریزی های خرد و کلان مسئولین و توسعه همه جانبه کشور دارد.
وی در ادامه باتاکید بر نقش محوری ثبت احوال در برنامه ‌‌ریزیهای اجتماعی و شهری گفت: ثبت احوال با تولید و انتشار آمار های جمعیتی خود نقش پر رنگی در برنامه های خرد و کلان جامعه دارد و دغدغه های روز جامعه مانند مهاجرت را میتواند در مسیر صحیح برنامهریزی و هدایت کند.
براتی ضمن قدردانی از تلاش ها و اقدامات صورت گرفته توسط ثبت احوال و با اشاره به پیش رو بودن انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی و نقش مهم ثبت احوال در این خصوص ثبت احوال را دستگاهی برنامه محور در تمامی فعالیت ها برشمرد و خواستار توجه جدی و تعامل و همراهی همه اعضای شورا به موضوعات پیرامون ثبت احوال گردید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا