سیاسی

۱۰ درصد تولید گیاهان دارویی کشور به خراسان جنوبی اختصاص دارد

به گزارش نسیم قائن ، هاشم ولی پور مطلق افزود: این گونه گیاهی بیشتر به صورت مرتعی و در عرصه های طبیعی وجود دارد.
وی با بیان اینکه از مجموع ۸۰۰ گونه گیاه دارویی در استان، حدود ۳۰ گونه از آنها کشت می شود، گفت: هر چند گیاهانی مثل زیره سبز، مرزه، ختمی، رازیانه، زنیان، نعنا، آویشن، آلوئه ورا، نعناع فلفلی، مریم گلی، شوید و خاکشیر به صورت آبی کشت می شوند، اما در مقابل گیاهانی چون آنغوزه، کاکوتی، درمنه ترکی، سماق، بادام تلخ، پونه، زنیان، شاه تره، بنه، زیره سیاه، بومادران، زوفا، کنگرفرنگی، اسپند، درمنه، آویشن، بادرنجبویه، اسطخودوس و مستار درعرصه های طبیعی رویش دارند.
ولی پور در ادامه سطح زیرکشت گیاهان دارویی استان شامل کشت توسط بهره بردار و نیز به صورت مرتعی در سال گذشته را، ۱۰۸ هزار و ۳۵۱ هکتار عنوان کرد و گفت: از این میزان هزار و ۹۵۰ تن محصول برداشت شده که البته امسال تولید گیاهان دارویی به دلیل بارندگی بیشتر حدود ۲٫۵ درصد افزایش یافته است.
وی افزود: همچنین بالغ بر ۱۰۴ هزار و ۳۰۵ هکتار از عرصه های طبیعی با تولید حدود ۲۰۲ تن تحت پوشش گیاهان دارویی می باشد که بیشترین سطح مربوط به طبس است.
ولی پور در بخش دیگری در خصوص میزان صادرات گیاهان دارویی استان از حیث وزن و ارزش نیز گفت: ۶۰ درصد گیاهان دارویی استان به خراسان رضوی ،سیستان و بلوچستان و تهران با ارزشی بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال صادر می شود.
وی به برنامه های سازمان برای کشت و بهره برداری بیشتر از گیاهان دارویی اشاره کرد و افزود: تسهیلات بانکی مورد نیاز برای توسعه سطح زیرکشت در فضای باز، کشت گلخانه ای و ایجاد صنایع فرآوری و بسته بندی، بیمه کردن گیاهان دارویی، برگزاری کارگاه های آموزشی و ترویجی، هماهنگی برای تامین نهاده های مورد نیاز و به خصوص بذر و اندام تکثیری و نیز فرهنگ سازی به منظور مصرف گیاهان دارویی، از جمله این برنامه ها است.
ولی پور در ادامه گفت: هم اکنون در سطح استان سه واحد کارخانه بزرگ صنعتی و حدود ۳۰ کارگاه عرق گیری صنعتی وجود دارد که پرداخت تسهیلات بانکی و ارایه خدمات مشاوره ای از جمله حمایت های ما از این واحدهای تولیدی است.
وی به مشکلات موجود در خصوص گیاهان دارویی نیز اشاره کرد و افزود: فقدان شناسایی کامل گیاهان دارویی منطقه، کمبود نیروی انسانی متخصص در این زمینه، وجود دلالان در چرخه جمع آوری، خرید و فروش گیاهان دارویی، کمبود اعتبارات لازم برای مطالعه و اجرای طرح های تحقیقاتی و پژوهشی و ترویجی، بازار نامناسب و نبود خرید توافقی و نیز فقدان شناخت کشاورزان از گیاهان دارویی از جمله این مشکلات است.
به گفته ولی پور، برنامه آینده سازمان برای رفع این مشکلات، انجام مطالعات جامع به منظور شناسایی گیاهان دارویی قابل کشت در مناطق مختلف و توسعه کشت آنها می باشد.
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا