سیاسی

‌باغداران محصول زرشک را با شاخه برداشت کنند

به گزارش نسیم قائن ، علیرضا بنی اسدی در کار گروه آب، کشاوزی و منابع طبیعی زیرکوه، میزان محصول خشک زرشک امسال را ۳ هزار و ۶۰۰ تن و سطح زیرکشت را سه هزار هکتار ذکر کرد.
وی افزود: ایران در عرصه تجارت جهانی بزرگترین تولید کننده زرشک و خراسان جنوبی تولید کننده عمده این محصول است، این استان نه تنها از نظر تولید بلکه به لحاظ خرید و فروش انواع زرشک پفکی در صدر قرار دارد.
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه گفت: پیش بینی می‌شود در سال زراعی جاری از ۱۴ هزار و ۲۲۸ هکتار باغ‌های بارور استان ۱۶ هزار و ۵۰۰ تن محصول زرشک به ارزش یک‌هزار و ۵۶۷ میلیارد ریال توسط ۳۰هزار بهره بردار برداشت شود.
بنی‌اسدی با اشاره به اینکه شهرستان قاینات با ۴ هزار و ۵۶ هکتار باغ زرشک در صدر قرار دارد، افزود: واسطه‌ها هر کیلوگرم محصول زرشک را در محل تولید از باغدارا ۲۸ هزار ریال خرید می‌کنند‌.
وی ادامه داد: در حال حاضر زرشک غیر روغنی در بازار بیرجند از قرار کیلویی ۳۸۰هزار ریال به فروش می‌رسد.
بنی‌اسدی از وجود ۶۷۰ منبع آبی در زیرکوه خبر داد که در هر ثانیه چهار هزار و ۱۳۸لیتر آب از این منابع برداشت می‌شود که از مجموع منابع آبی شهرستان ۳۴۶ رشته قنات، ۱۹۸دهنه چشمه و بقیه چاه است.
وی ادامه داد: از مجموع قنات‌های شهرستان پنج رشته خشک شد که از این تعداد در سال جاری دو رشته احیا و مورد بهره‌برداری کشاورزان قرار گرفته است.
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه خرید یک هزار و ۷۰۰ تن محصول گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به قیمت تضمینی و توزیع ۳۸ دستگاه تراکتور و ۲۴۲ دستگاه تیلر را از دیگر فعالیت‌ها عنوان کرد.
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا