سیاسی

۴۳روز از بهار سیاه‌ زمستان‌یورت گذشت؛ گزارش نهایی حادثه منتشرنشد

به گزارش نسیم قائن ،۱۳ اردیبهشت‌ماه بود که انتشار گاز و انفجار در عمق یک هزار و ۷۰۰ متری تونل، چهارشنبه بهاری زمستان یورت را سیاه کرد. حادثه‌ای که ۴۳ قربانی و ۴۴۴ مصدوم به‌جا گذاشت و ریزش آوار باعث شد خروج پیکر جان‌باختگان حادثه به یازده روز کشیده شود.
عمق حادثه مانند عمق تونل و خسارت جانی وارده آن‌قدر زیاد بود که همچنان کار آواربرداری از معدن زمستان یورت آزادشهر ادامه دارد.
کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تا زمان تهیه گزارش منشأ قطعی ایجاد جرقه شناسایی نشده استاما طی هفته جاری گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس مجلس شورای اسلامی در مورد این حادثه منتشر شد که در آن آمده است: با توجه به مجموع بررسی‌های صورت گرفته، عامل اصلی حادثه انفجار ناشی از گاز جمع شده در مقطعی از تونل بوده است. شایان‌ذکر است که تا زمان تهیه گزارش منشأ قطعی ایجاد جرقه شناسایی نشده است. همچنین میزان قصور کارفرما، پیمانکار، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در این حادثه و انجام وظایف خود قابل‌بررسی و توجه است که امری فنی بوده و منوط به نظریه کارشناسان رسمی دادگستری و بررسی دقیق قضایی است.
همچنین در گزارش مجلس با تأکید بر اینکه باید وزارت صنعت، معدن و تجارت با تشکیل تیم ویژه، همه معایب فنی و ایمنی معادن زغال‌سنگ را احصاء و جهت رفع معایب اقدام نموده و نتیجه را به مجلس شورای اسلامی اعلام نماید، از مرجع قضایی خواسته‌شده که مقصران اصلی شناسایی و با آنان برخورد قانونی شود.
در این شرایط رئیس صنعت، معدن و تجارت گلستان از بازگشایی معدن زمستان یورت خبر داد و به خبرنگار مهر گفت: هفته گذشته جلسه‌ای با نمایندگان اداره کار و صنعت و معدن با مسئولان مربوطه و همچنین پیمانکار برگزار شد و تصمیم بر این شد تونل‌های بدون مشکل معدن زمستان یورت آزادشهر بازگشایی شود.
حسینقلی قوانلو افزود: در بازدید هفته گذشته کارشناسان اعلام کردند تونل دو و سه و یک A مشکل ایمنی نداشتند و تنها به جهت اینکه دوباره اتفاقی رخ ندهد، تعطیل‌شده بودند.
رئیس صنعت، معدن و تجارت گلستان ادامه داد: در روزهای اخیر بازدید مجدد انجام‌شده و اگر مشکلی وجود داشته باشد صورت‌جلسه می‌شود تا پیمانکار به رفع نقص آن‌ها اقدام کند.
وعده بازگشت ۲۰۰ معدنچی به کار
قوانلو تصریح کرد: از ۲۵۰ کارگر بیکار شده معدن زمستان یورت آزادشهر ظرف مدت یک ماه حدود ۲۰۰ نفر آن‌ها آرام‌آرام به کار باز می‌گردند.
وی بابیان اینکه تونل یک هنوز نیاز به خاک‌برداری دارد، خاطرنشان کرد: راجع به تونل شماره یک، پس از حضور مجدد تیم حقیقت‌یاب و اعلام دلایل حادثه معدن زمستان یورت، تصمیم‌گیری می‌شود.
وی اضافه کرد: احتمالاً هفته آینده عملیات خاک‌برداری به اتمام می‌رسد و تیم حقیقت‌یاب مجدد در معدن زمستان یورت حضور می‌یابند.
رئیس صنعت، معدن و تجارت گلستان به دغدغه‌های کارگران معدن و پیمانکار اشاره و بیان کرد: برخی از کارگران شرایط دریافت بیمه بیکاری ندارند و با تعطیلی معدن زمستان یورت بیکار شده‌اند و پیمانکار هم دغدغه دارد در صورت ادامه روند تعطیلی، کارگران تونل‌های دو و سه، جذب سایر معادن شوند.
به گفته وی تعداد زیادی از کارگران بیکار شده زمستان یورت افراد باتجربه و تخصصی معدن هستند و کارفرما به آن‌ها نیاز دارد.
نمی‌توانیم معادن را تعطیل کنیم
مجوز بهره‌برداری به معدن زمستان یورت نداده‌ایم و صدور مجوز بهره‌برداری منوط به ایمن‌سازی و بازدید مجدد است و اگر مشکلی نداشته باشد، مجوز صادر می‌کنیمقوانلو با یادآوری اینکه هنوز علت اصلی حادثه معدن مشخص نشده است، در پاسخ به این سؤال که آیا زمستان یورت ایمنی لازم در شرایط فعلی را دارد، گفت: حوادث ناشی از شرایط کار و اصلاح آن را ما می‌توانیم مدیریت و نظارت کنیم اما حوادث ناشی از خطای انسانی و متصاعد شدن گاز ناگهانی دست تیم نظارتی نیست.
وی ادامه داد: این حادثه تلنگری بود تا تیم بازرسی اداره کار که مسئول ایمنی کار هستند نظارت بیشتری داشته باشند تا حادثه زمستان یورت تکرار نشود.
قوانلو تأکید کرد: نمی‌توانیم معادن استان را تعطیل کنیم اما کنترل و نظارت را بیشتر می‌کنیم که حوادث مشابه در گلستان تکرار نشود.
جزییات بیشتر این خبر و صحت‌وسقم ماجرا را از مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان جویا شدیم و سعید مازندرانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: عصر سه‌شنبه (۲۳۳ خردادماه) نشست مشترکی با مدیرعامل شرکت البرز شرقی، نمایندگان کارگران معدن زمستان یورت و ملچ آرام، رئیس صنعت، معدن و تجارت استان و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اطلاعات برگزار شد.
وی افزود: درواقع این نشست برای رفع دغدغه کارگران و بازگشت آن‌ها به کار و ایجاد تفاهم بین کارگران و کارفرما برگزار شد.
مجوز آواربرداری و بهسازی دادیم
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان ادامه داد: در این نشست تفاهم بین نماینده کارگران و کارفرما انجام شد و تفاهم‌نامه به امضاء رسید و اگر مشکلی پیش نیاید از روز شنبه آینده معدن بازگشایی می‌شود.
وی یادآور شد: هم‌اکنون مجوز آواربرداری و بهسازی معدن زمستان یورت را داده‌ایم و باید ایمن‌سازی، بازسازی و تعمیرات انجام شود و به ما گزارش دهند تا بازدید مجدد داشته باشیم.
وی بابیان اینکه مجوز بهره‌برداری به معدن زمستان یورت نداده‌ایم، اضافه کرد: صدور مجوز بهره‌برداری منوط به ایمن‌سازی و بازدید مجدد است و اگر مشکلی نداشته باشد، مجوز صادر می‌کنیم.
مازندرانی تصریح کرد: طبق تفاهم‌نامه با بازگشایی و شروع کار تونل دو و سه ۶۰ نفر از کارگران زمستان یورت به کار بازمی‌گردند.
وی بابیان اینکه در این نشست مشترک بدون هرگونه حاشیه و درگیری، کارگران و مدیرعامل شرکت البرز شرقی (مهندس نصیری) به خواسته‌های یکدیگر تمکین کردند و توافق حاصل شد، خاطرنشان کرد: قرار شد نشست‌های فصلی کارگران معدن و کارفرما با حضور کارشناسان صنعت و معدن و همچنین اداره تعاون و کار برگزار شود که ان شاء الله چنین حوادثی تکرار نشود.
مبنای رسیدگی پرونده در دادگاه، گزارش کارشناسان رسمی دادگستری است که این گزارش هم منوط به ایمن‌سازی تونل و حضور کارشناسان در معدن استوی به آخرین وضعیت و گزارش‌های تیم حقیقت‌یاب هم اشاره کرد و گفت: در آخرین گزارش ارائه‌شده به مجلس شورای اسلامی تیم حقیقت‌یاب نتیجه نهایی را منوط به بازگشایی معدن و بازدید از انتهای تونل کرده‌اند که بتوانند عامل انفجار را مشخص کنند.
مازندرانی افزود: هرچند در این گزارش به وجود مشکلات بیمه‌ای و حقوق کارگران و در ایمنی و تهویه معدن اشاره‌شده اما هنوز گزارش قطعی و شفاف از حادثه معدن زمستان یورت منتشرنشده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان متذکر شد: مسئول اصلی اعلام اینکه چه کس و یا کسانی در این حادثه مقصر بوده‌اند و درصد قصور هر یک چقدر بوده بر عهده دادستانی است و توسط دادستان مشخص می‌شود.
منتظر ایمن‌سازی تونل هستیم
درحالی‌که سعید مازندرانی از صدور مجوز آواربرداری و بهسازی زمستان معدن یورت خبر می‌دهد و اعلام می‌کند هنوز گزارش قطعی و شفافی از دلیل حادثه و مقصران حادثه منتشرنشده، دادستان عمومی و انقلاب آزادشهر اعلام کرد: کارشناسان برای اعلام نظر در خصوص حادثه همچنان منتظر ایمن‌سازی تونل محل انفجار هستند.
رضا بذری افزود: ایمن‌سازی محل حادثه هنوز ادامه دارد و تا وقتی به پایان نرسد کارشناسان نمی‌توانند نظر رسمی خود را اعلام کنند.
وی با اشاره به برخی از گزارش‌های منتشرشده از سوی دستگاه‌های اجرایی در روزهای اخیر گفت: مبنای رسیدگی پرونده در دادگاه، گزارش کارشناسان رسمی دادگستری است که این گزارش هم منوط به ایمن‌سازی تونل و حضور کارشناسان در معدن است.
بذری خاطرنشان کرد: تعدادی از کارگران معدن هم برای ایمن‌سازی تونل محل حادثه به گروه قبلی اضافه‌شده‌اند که این امر روند ایمن‌سازی را تسریع می‌کند.
۴۳ روز از بهار سیاه‌زمستان یورت گذشته است و خسارت جانی این حادثه جبران‌پذیر نیست اما شواهد و قرائن موجود نشان می‌دهد ایمن‌سازی که حلقه مفقوده اصلی حادثه معدن آزادشهر بوده موردتوجه ویژه قرارگرفته است.
منبع : مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا