سیاسی

یک پرستارباید دلسوز واقعی بیمار باشد/ صحنه جالب ودیدنی مادر شدن همزمان عروس و مادر شوهر در اتاق عمل

به گزارش نسیم قائن ، پرستاری شغلی است که در آن تا عاشق نباشد نبض تپنده هر بیمار لبخند بر لبانت جاری نمی سازد.
محمود اصغرزاده ،پرستار بیهوشی اتاق عمل شهرستان قاینات ودانشجوی ارشد آناتومی(علوم تشریح)امسال توانسته است به عنوان یکی از پرستاران نمونه استان معرفی شود لذا به بهانه روز پرستار گفتگویی با وی انجام داده ایم.
یک عمل جراحی وعلاقه مندی به پرستاری
وی در خصوص انگیزه انتخاب این شغل می گوید: ۱۶ ساله که بودم برای یک عمل جراحی برای اولین بار وارد بخش اتاق عمل شدم . اگرچه اضطراب داشتم اما فضا و محیط سبز آن باعث علاقه ی من شد و از خدا خواستم روزی در این لباس کارکنم . دعایم بعد ها مستجاب شد و افتخار پوشیدن این لباس را بدست آوردم ..
همچنین یکی از دوستانم یک سال قبل از من وارد این رشته شده بود وبا هیجان در مورد رشته پرستاری بیهوشی صحبت می کرد وعلاقه من هم به این رشته بیشتر شد اگرچه فکر می کنم که بسیاری از افرادی که وارد این گونه رشته ها می شوند اطلاع درستی از واقعیت های آن ندارند و بعد ها در طول تحصیل وکارآموزی با ابعاد ان آشنا می شوند.
وی در خصوص انتخاب خود به عنوان پرستار نمونه استان می گوید : من سال گذشته به عنوان پرستار نمونه شهرستان و امسال به عنوان پرستار نمونه استان معرفی شده ام که نظر لطف مسئولین و همکاران بنده بوده است چراکه به نظر من تمام همکارانم لایق این عناوین هستند .
یک پرستارباید دلسوز واقعی بیمار باشد
اصغرزاده ادامه داد: به نظر من پرستار خوب پرستاری است که کار خود را با عشق و علاقه انجام دهد و دلسوز واقعی برای بیمار باشد . بیمار را از خانواده خود بداند و برای درمان و بهبود او هر چه در توان دارد انجام دهد .
او می گوید: . من همیشه سعی کرده ام در بخش اتاق عمل که طبیعتا استرس و اضطراب بیشتری دارد همواره با ارتباط و لبخند و اطلاع دادن درست و با حوصله به بیمار ، آرامش را به او القا کنم و بیمار احساس کند که تنها نیست و ما واقعا در تمام طول عمل کنار او هستیم
من به یقین باور دارم و دیده ام که ارتباط درست با بیمار و با روی باز به سوالات او پاسخ دادن بیشتر از دارو از اضطراب او می کاهد و بیمار بهتر به درمان پاسخ می دهد .
کمبود نیروی پرستاری و اضافه کاری اجباری
پرستار جوان قاینی با اشاره به مشکلاتی که پرستاران با آن مواجه هستند بیان داشت:متاسفانه امروزه پرستاران بیشتر از آن که درگیر درمان باشند باید به دنبال مستندات و گزارش و پرونده نویسی و … باشند . چیزی که واقعا زمان بر است و هر سال سیستم جدیدی معرفی می شود واین موجب عدم تمرکز همکاران شده است .
همچنین به تعویق افتادن معوقات واضافه کاری همکاران موجب کاهش رضایت شغلی شده وناخواسته ذهن همکاران در گیر مسائل مالی می شود .
از طرفی اجرا نشدن قانون ۱۰ ساله تعرفه گذاری پرستاری ، تعداد کم پرستاران و اضافه کاری اجباری ، تفاوت حقوقی علی رغم کار و مدرک یکسان در یک بخش بیمارستانی از دیگر مشکلاتی است که پرستاران با آن دست وپنجه نرم می کنند.
صحنه جالب ودیدنی زایمان عروس ومادر شوهر در اتاق عمل
ازوی می خواهیم خاطرات تلخ وشیرین دوران خدمتش را بیان کند ودر پاسخ در حالی که لبخند به لب دارد به یاد خاطره ای می افتد ومی گوید: یادم هست که یک روز یک عروس و مادر شوهر هردو در یک زمان در دو اتاق سزارین شدند و همزمان در اتاق بهبودی این دو در کنار هم قرار گرفتند که برایم جالب ودیدنی بود.
اصغرزاده ادامه داد:در طی این سالها هر روز شاهد اتفاقات تلخ و شیرین زیادی در بیمارستان و اورژانس ۱۱۵ بوده ام و این سختی کار ماست که زمان رسیدن به منزل باید تمام اتفاقات را از ذهن کنار بگذاریم و خانواده را درگیر مسائل کار نکنیم هر چند گاهی و بعضی از اتفاقات هرگز از ذهن و خاطر پاک نمی شود .
وی به خاطره تلخ مرگ کودکی در یک تصادف اشاره می کند ومی گوید با همه تلاش هایی که من و همکارانم داشتیم اما در نهایت احیا برنگشت وتمام همکاران گریه می کردند.
اصغرزاده ادامه می دهد:وقتی انسانی به هر علتی از دنیا میرود یا به علت تصادفات به طرز دلخراشی آسیب میبیند و یا مجروح می شود ، خاطرات تلخی را در ذهن ما ثبت می کند . در کنار اینها نجات جان یک بیمار یا احیا موفق او ویا بهبودی او بعد از یک بیماری سخت بسیار لذت بخش است . جمله تشکر بیمار و دعای خیر او خستگی و خاطرات تلخ را التیام می بخشد .
او به خاطره دیگری اشاره می کند ومی گوید بیماری که پدرش را از دست داده بود و پس از به هوش آمدن ، التماس میکرد اورا بیهوش کنیم چرا که تمام مدت کنار پدرش بوده .است .
تولد ۳ قلو ها یا فرزندان طلایی که بعد از مثلا ۲۰ سال متولد می شوند و اطرافیان از شوق فریاد میزنند نیز برایمان شیرین است .
پرستار نمونه خراسان جنوبی از بیماری می گوید که سال ۹۳ با یک احیای کاملا موفق در منزل این بیمار با کمک همکاران اورژانس ۱۱۵که ایست قلبی کامل داشت و با انتو باسیون وشوک دارو دوباره به زندگی برگشت وحال که اورا در خیابان می بینم ودر حالی که زندگی عادی خود را دارد برایم لذتی وصف ناپذیر است .
تعطیلی برای پرستاری معنی ندارد
اصغر زاده در ادامه این گفتگو اظهارکرد:کار پرستاری بسیار سنگین است و اگر عشق وعلاقه نباشد به شدت خسته کننده و عذاب آور خواهد شد .
پرستاری شغلی است که از اول تا آخر ثواب است، عید نوروز – عید قربان و … برف و یخبندان و …. ما در همه حال مشغول به کاریم و تعطیلی برای شغل ما معنی ندارد .
وی افزود: در واقع وقتی همه در تعطیلات کنار خانواده به سر می برند ما بیشتر آماده باشیم . در کنار اینها آنکال و اعزام به شهرهای بیرجند و مشهد در هر ساعت از شبانه روز واقعا از انسان انرژی میگیرد .
اصغرزاده ادامه داد: من هم ممکن است در برابر این همه فشار کاری احساس خستگی کنم و اعصابم خورد شود اما هرگز این امر را با درمان بیمار دخالت نداده ام . گاهی شده که تمام طول شب را سر عمل بوده ام و فردایش برای اعزام به مشهد رفته ام و بلافاصله باز برای آنکال یا شیفت در اتاق عمل حضور یافته ام . در این زمان ها بیش از هرچیز حق خانواده ضایع می شود و انصافا زندگی با یک نفر پرستار بسیار سخت و تحمل بالا می خواهد .
وی در پاسخ به این سوال که اگر پرستار نمی شدید چه شغلی را انتخاب می کردید گفت: گاهی فکر میکنم اگر پرستار نمی شدم واقعا چه شغلی را انتخاب می کردم . خیلی سخت است چون روحیات و ریتم زندگی من با این شغل عجین شده اما شاید نقاشی یا مهندس معماری را انتخاب میکردم
مراقبت از بیمار دل می خواهد
این پرستار نمونه شهرستان قاین در بخش پایانی این گفتگو تصریح کرد:به کسانی که تازه وارد این عرصه می شوند یا در نظر دارند که در این حوزه فعالیت کنند توصیه می کنم حتما به این شغل علاقه واقعی داشته باشند و خدمت به مردم به خصوص مردم محروم منطقه ما را افتخار بدانند . بر حسب درآمد و وجهه و .. نمی توان در این شغل فعالیت کرد . مراقبت از بیمارنی که حتی گاهی خانواده آنها حاضر به نگهداری از آنان نیستند دل می خواهد . یک اشتباه می تواند به قیمت جان یک انسان تمام شود و این مسئولیت بسیار سنگینی است .
وی در پایان گفت: به همه ی مردم عزیز اعلام می کنم ، تمامی خادمان آنها در لباس پزشکی ، پرستاری و حتی نیروهای عزیز خدماتی که نقشی مهم در امر درمان دارند ،نهایت تلاش خود را می کنند تا بهترین خدمات را به همشهریان ارائه کنند .
وی افزود: به لطف خدا ۲ سال است که شهرستان قاین دارای سازمان مستقل نظام پرستاری شده و با عنایت همکاران اینجانب یکی از منتخبین این هیئت می باشم و در انتخابات گذشته مقام اول مشارکت را درکشور کسب کرده ایم .حوزه ی پرستاری قاین رو به رشد است و اگرچه کاستی هایی وجود دارد اما تلاش مسئولین و همکاران نوید بخش روزهای بهتری است .
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا