سیاسی

یک بام و دو هوای آمریکا در حمایت از تجمعات اعتراضی در ایران

به گزارش نسیم قائن ، در حالی که هنوز مردم ایران در شوک چگونگی شکل‌گیری اعتراضات از سوی عده‌ای در چند روز اخیر هستند که به یک‌باره شروع شد و بدون آنکه حزب، گروه و دسته‌ای به طور رسمی از آن‌ حمایت و پشتیبانی کند یا فرد و گروهی رهبری آن را برعهده بگیرند، یا بدانند که این اعتراض‌ها به دلایل اقتصادی و معیشتی و آن‌چه تظلم‌خواهی از دولت و حکومت برای رفع مشکلات و از بین بردن فساد مالی و اداری خوانده می‌شود، است یا جایگاه سیاسی و اجتماعی دارد، رییس‌جمهور آمریکا به فاصله کمی از هم، با انتشار دو توییت از این اعتراض‌ها حمایت کرد. حمایتی که انتقاد و واکنش برخی رسانه‌های آمریکایی را نیز در پی داشت!
هر چقدر هم توییت‌های ترامپ را به پای علاقه وی به توییت کردن و لفاظی کردن درباره این و آن بدانیم اما این سطح رفتار عجولانه و مداخله‌جویانه از رییس‌جمهوری آمریکا بعید است!
البته دخالت‌های مقامات آمریکایی در امور داخلی ایران سابقه طولانی دارد و در ذهن تاریخی مردم ایران به خوبی این مساله ثبت شده است. هنوز مردم ایران حمایت‌های باراک اوباما رییس‌جمهور پیشین آمریکا از حوادث سال ۸۸ پس از انتخابات ریاست‌جمهوری و اعتراض‌ها به رای نهایی را فراموش نکرده‌اند که در عمل فضای مبهم و آغشته به توطئه را نزد افکار عمومی ایران، مسوولان و حتی معترضان ایجاد کرد.
این‌که آمریکا به اصطلاح بر اساس قانون اساسی‌اش داعیه برپایی دموکراسی و آزادی آمریکایی در همه جا را دارد جای خود، اما امروز برای اغلب مردم دنیا به ویژه خاورمیانه و منطقه مسلم شده است که این اصل مهم و اساسی که در قوانین و متون بین‌المللی نیز مورد تاکید است و حتی در قوانین بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران، مردم‌سالاری و توجه به رای و خواست مردم از اصول اولیه است به راحتی از سوی سیاستمداران آمریکایی دستخوش سیاسی کاری شده است و حمایت آمریکا نه تنها بال پرواز دموکراسی خواهی و آزادی طلبی و ظلم ستیزی نیست بلکه به چماقی بر سر معترضان و تظلم‌خواهان در هر گوشه‌ای از دنیا تبدیل شده است به گونه‌ای که باید از آن‌ها خواست یا دعا کرد ساکت بمانند و مداخله نکنند؛ چرا که دیگر آمریکا نماد و پرچم‌دار دموکراسی در نیا نیست بلکه به ضد آن تبدیل شده است.
دونالد ترامپ در حالی که هنوز مهر و امضایش پای دستور ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا خشک نشده است و تیشه برداشته تا از بن ریشه توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت بزرگ از جمله کشور خودش را بزند در توییتی در حمایت از اعتراض‌ها در ایران، خواستار رسیدگی به حقوق مردم ایران شد و گفت دولت ایران باید به حقوق مردم احترام بگذارد. او نوشت که رژیم‌های سرکوبگر همیشه دوام نخواهند آورد و روزی فرا خواهد رسید که مردم با یک انتخاب روبه‌رو هستند، جهان نظاره‌گر است.
وی در توییتی دیگر نوشت که همه‌ دنیا اکنون می‌دانند که مردم ایران خواستار تغییر هستند. آن چیزی که باعث ترس رهبران ایران می‌شود توان نظامی وسیع آمریکا و مردم ایران هستند.
در ادامه مداخله‌های واشنگتن در امور داخلی کشورمان وزارت امور خارجه آمریکا نیز با صدور بیانیه‌ای خواستار حمایت تمام ملت‌ها از مطالبات ‌مردم ایران شد.
پایگاه اینترنتی وزارت خارجه آمریکا بر اساس این بیانیه گزارش داد: ما گزارش‌های تظاهرات متعدد شهروندان ایرانی در شهرهای مختلف این کشور را دنبال می‌کنیم. ایالات متحده دستگیری معترضان مسالمت‌جو را محکوم می‌کند. ما از تمام ملت‌ها می‌خواهیم از مردم ایران و مطالبات آنها برای حقوق ابتدایی شان و پایان فساد به‌طور علنی حمایت کنند.
سخنگوی کاخ سفید و برخی اعضای کنگره آمریکا نیز به این اعتراضات واکنش نشان دادند.
هم‌چنین مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود به اعتراضات عده‌ای از مردم کشورمان واکنش نشان داد و مدعی شد که به همراه رئیس‌جمهور کشورش در کنار مردم ایران ایستاده است.
وی در ادامه پیام مداخله‌جویانه خود به تکرار ادعاهای بی‌اساس و واهی واشنگتن علیه تهران پرداخت و گفت که ایران باید به فعالیت‌های تروریستی و بی اعتنایی‌اش به حقوق بشر پایان دهد.
پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در موضع‌گیری مداخله‌جویانه خود درباره اعتراض‌ها در ایران در صفحه توئیترش نوشت: مهم است که ما از معترضان در ایران حمایت کنیم. این وضعیت به دلیل حمایت ایران از تروریسم به جای رسیدگی به مشکلات شهروندانش است.
همچنین سناتور تام کاتن که همواره مواضعی ضد ایرانی داشته است، با انتشار بیانیه‌ای به این اعتراضات واکنش نشان داد.
وی با ادعای اینکه مقامات ایران توجهی به نیازهای شهروندان این کشور نمی‌کنند گفت: ما باید از مردم ایران حمایت کنیم.
تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا روز شنبه در صفحه‌ توییتر خود و در واکنش به تجمعات و راهپیمایی غیرقانونی چند روز اخیر در برخی شهرهای کشور، نوشت: از دولت ترامپ می‌خواهم تا هر چه در توان دارد برای حمایت از تظاهرات‌کنندگان ایران انجام دهد. همچنین همه‌ ملت‌های طرفدار آزادی نیز باید از تظاهرات‌کنندگان این کشور حمایت کامل انجام دهند.
اورین هچ، سناتور برجسته جمهوری‌خواه از ایالت نیز در موضع گیری درباره مسائل داخلی در صفحه توئیتر خود نوشت: من در کنار مردم ایران و درخواستشان برای شفافیت و آزادی ایستاده‌ام و از همکارانم در کنگره آمریکا می‌خواهم با من همراه شوند.
اما هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا و نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور که در مقابل ترامپ شکست خورد نیز به خیل مقامات آمریکایی پیوست که در ادامه سیاست‌های مداخله‌جویانه واشنگتن علیه کشورمان به حمایت از اعتراض‌های روز گذشته در چند شهر کشورمان پرداخت.
وی در پیام توئیتری خود نوشت: مردم ایران خواستار آزادی و آینده‌ای هستند که لیاقت آن را دارند. من امیدوارم که دولت ایران به خواسته‌های آنها به‌طور صلح‌آمیز پاسخ دهد.
مقامات آمریکایی که در حمایت از اعتراض‌ها در ایران خود را تنها دیده‌اند در اظهاراتشان خواستار آن شدند که تمامی کشورها باید از این اتفاقات حمایت کنند و به مسوولان ایرانی فشار بیاورند. این درحالی است که مقامات کشورهای دیگر در این‌رابطه تا کنون سکوت کرده‌اند.
علاوه بر این آمریکایی‌ها در حالی از آینده‌ای در خور برای مردم ایران سخن می‌گویند که در ۴۰ سال گذشته جز تهدید و تحریم و تلاش برای عقب نگه‌داشتن ایران از تکنولوژی و پیشرفت اقدامی صورت نداده‌اند.
به گزارش ایسنا، واکنش‌ها به اظهارات و مداخله‌های مقامات آمریکایی در امور ایران به ویژه اعتراض‌های چند روز اخیر تنها به مقامات رسمی محدود نشده بلکه در فضای مجازی مردم نسبت به این رفتارها و اقدامات آمریکایی‌ها اعلام انزجار کردند. این واکنش‌ها تا جایی بود که حتی با وجود برخی شعارها از معترضان در تایید رژیم سابق ایران، مردم نسبت به واقعی بودن این شعارها و استقبال و خوشحالی حامیان خارج نشین آن‌ها اظهار تردید و مخالفت کردند و نشان دادند که نگاه مردم نسبت به اصلاح امور معطوف به گذشته نیست بلکه آینده‌ای مترقی و شناسنامه‌دار را با ابزارها و روش‌های مردم‌سالارانه نه از جنس انقلاب و دگرگونی بلکه از جنس اصلاح و مدارا جستجو می‌کنند. از این رو باید به سردمداران کوته‌نظر و تاجرمآب آمریکا گفت که دهانتان را ببندید و اجازه دهید ملت‌ها و دولت‌ها در سراسر دنیا و نیز در ایران خود به راهی برای بهتر شدن زندگی‌شان دست یابند و مشکلات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی‌شان را حل کنند که این خود بخشی لازم و ضروری از رشد و توسعه‌یافتگی ملت‌هاست و با نسخه پیچی از بیرون راهی به جایی نخواهند برد.
ایران از مهم‌ترین کشورهای منطقه و دنیا است و طبیعی است تحرکی کوچک در آن به لحاظ سیاسی ـ اجتماعی یا اقتصادی و غیره صدایش تا آن سر دنیا می‌رود. اما این‌که تا تحرکی در ایران می‌شود هزار متولی و حامی در گوشه و کنار دنیا پیدا می‌کند از آن داستان‌هاست که بخشی از آن را شاید باید در خودمان دنبال کنیم. در عین حال اکثریت مردم ایران نشان داده‌اند که اجازه نمی‌دهند امورات‌شان چه رشد و پیشرفت‌شان و چه انتقاد و اعتراض‌شان متولی یا حامی غیر از خودشان و مسوولان‌شان داشته باشد.
انتهای پیام
منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا