سیاسی

یزد در حوزه کودکان خیابانی در رتبه‌های آخر است

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از ایسنا منطقه یزد، “حبیب الله شعبانی” در جلسه ستاد استانی ساماندهی کودکان کار و خیابانی در یزد گفت: استان یزد به لحاظ شاخص‌های توسعه انسانی، فرهنگی و اجتماعی و در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بسیار موفق عمل کرده و شایسته است در زمینه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی کودکان کار و خیابانی نیز با توجه به اهمیت این موضوع اقدامات لازم صورت گیرد.
وی افزود: آنچه در اجرای آیین‌نامه ساماندهی کودکان کار و خیابانی مهم است، این که دستگاه‌های متولی این ساماندهی هماهنگی و همکاری‌های لازم را با حمایت استانداری یزد داشته باشند و سازمان بهزیستی را در انجام وظایفی که بر عهده دارد، یاری کنند.
اکثر کودکان خیابانی و کار یزد از اتباع و مهاجرین هستند
“محمدعلی طالبی” معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد نیز در این نشست گفت: براساس بررسی‌های انجام شده کودکان اتباع خارجی و مهاجرینی که از خارج از استان به یزد وارد شده‌اند، بیشترین تعداد کودکان خیابانی و کار استان را تشکیل می‌دهند.
وی در ادامه به آمار پایین کودکان کار و خیابانی استان در مقایسه با سایر استان‌ها اشاره و اظهار کرد: به علت پیشینه فرهنگی و نگاه ویژه‌ی حاکم بر استان، حتی این آمار کم نیز قابل گذشت و چشم‌پوشی نیست و باید در این حوزه ساماندهی لازم صورت گیرد.
وی گفت: با توجه به این که یزد یک استان صنعتی و در حال گذر از فرآیند توسعه و صنعتی شدن است، این فرآیند آسیب‌های اجتماعی را به وجود آورده که مهمترین مشکل به بحث مهاجرت افراد ضعیف و قشرهای کم درآمد به استان یزد باز می‌گردد.
حضور گردشگران زمینه‌ساز آسیب‌های اجتماعی است
این مسئول حضور گردشگران داخلی و خارجی در استان به علت جاذبه‌های گردشگری و میراث فرهنگی استان را نیز زمینه‌ساز بروز آسیب‌های اجتماعی مانند متکدیان و کودکان خیابانی دانست و گفت: باید این علت‌ها نیز آسیب‌شناسی شود و برای رفع آن برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد.
وی عنوان کرد: در استان یزد مانند برخی استان‌های دیگر کودک کارتن خواب نداریم، اما به هرحال شاهد تکدی‌گری و کار کودکانی حتی در ساعت‌های غیرمعمول و نیمه‌های شب هستیم.
طالبی گفت: با روحیه تعامل، همکاری و هماهنگی که در بین دستگاه‌های اجرایی استان وجود دارد، اگر طرح و آیین‌نامه شفافی با شرح وظایف مشخص دستگاه‌های مربوط به ساماندهی کودکان کار و خیابانی ابلاغ شود، با حمایت‌های استانداری این آیین‌نامه به نحو مطلوب در استان اجرا خواهد شد و اگر مدیریت خوبی توسط بهزیستی استان نیز صورت گیرد، حتی دستگاه‌هایی که شرح وظایفی برای آنها در این آیین‌نامه پیش‌بینی نشده، کمک‌ها و تعامل‌های لازم و ضروری را خواهند داشت .
معاون استاندار یزد با اشاره به بدسرپرست بودن خانواده‌های بسیاری از کودکان کار و خیابانی‌ در پایان اظهار کرد: مسئولیت رسیدگی ‌و ساماندهی این خانواده‌ها نیز بر دوش ماست و باید توجه لازم را در این زمینه برای جلوگیری و پیشگیری از دیگر آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم.
در ابتدای این جلسه عفتی مدیرکل بهزیستی استان به اهمیت موضوع کودکان خیابانی و کار به عنوان یک آسیب اجتماعی در استان اشاره کرد و گزارشی از اقدامات بهزیستی استان در زمینه ساماندهی این آسیب اجتماعی ارائه داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا