سیاسی

گمرک تخصصی کشاورزی در خراسان جنوبی راه‌اندازی می‌شود/خام‌فروشی یکی از مشکلات محصولات استراتژیک استان

به گزارش نسیم قائن ، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی ،صبح امروز در مراسم جشن شکرگزاری برداشت زعفران و زرشک قاینات که با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی در این شهرستان برگزار شد گفت:امسال کمیته محصولات استراتژیک استان تشکیل شده است که در این کمیته با حضور نمایندگانی از بخش خصوصی و دولتی مشکلات مربوط به محصولاتی از قبیل زرشک، زعفران و عناب پیگیری می‌شود.
وی بیان کرد: خام فروشی و ورود دلالان و واسطه‌ گران از عمده مشکلات محصولات کشاورزی استان است که تلاش داریم با تعیین قیمت‌های کارشناسی و خرید توافقی و تضمینی دست دلالان و واسطه‌گران را کوتاه کنیم.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه توسعه روستایی در استان عنوان کرد: در قالب این تفاهم‌نامه تا پایان دولت دوازدهم یک هزار هکتار گلخانه و ۱۵۰ هکتار بارگاه زرشک در استان ایجاد خواهد شد.
وی میزان اشتغال پیش‌بینی شده این اقدامات را هشت هزار فرصت شغلی دانست و یادآور شد: همچنین ۲۸۰ هزار تن محصولات گلخانه‌ای در دو سال آینده در استان تولید خواهد شد.
معتمدیان گفت: خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور و از طرفی کم تراکم‌ترین استان از نظر جمعیتی است اما از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های زیادی برخوردار است.
وی یکی از ظرفیت‌های خراسان جنوبی را داشتن مرز مشترک با افغانستان دانست و افزود: میزان صادرات کشور در سال ۹۶ به ۲۷ کشور دنیا حدود یک میلیارد دلار بوده است در حالیکه خراسان جنوبی نیز به تنهایی یک میلیارد دلار صادرات به افغانستان داشته است.
استاندار خراسان جنوبی وجود محصولات استراتژیک زعفران، زرشک و عناب را از دیگر ظرفیت‌های مهم استان ذکر کرد و گفت: این استان از نظر کیفیت زعفران نخستین استان و از نظر کمیت دومین استان کشور است.
وی با اشاره به وجود ۴۰ نوع ماده معدنی در خراسان جنوبی به عنوان یکی دیگر از ظرفیت‌های استان عنوان کرد: خراسان جنوبی پایتخت زغال سنگ کشور است و ۸۵ درصد تولیدات کشور را به خود اختصاص داده است.
معتمدیان یادآور شد: وجود آثار میراث فرهنگی و طبیعی از جمله ثبت یک هزار و ۵۰۰ اثر ملی و چهار اثر جهانی از دیگر پتانسیل‌های این استان مرزی است.
وی تاکید کرد: شناخته نبودن خراسان جنوبی در سطح ملی و بین‌المللی یکی از مشکلات عمده این استان مرزی است که در این زمینه از رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما تقاضا داریم برای معرفی هر چه بیشتر استان تلاش کنند.
فرهاد فلاحتی نماینده مردم قاینات و زیرکوه در این جشنواره اظهار داشت: امسال برای نخستین بار جشنواره شکرگذاری زرشک و زعفران در قاین برگزار می شود.
وی با بیان اینکه این شهرستان در سال های گذشته سابقه پنج ساله در برگزاری جشنواره ملی زعفران را دارد، بیان کرد: نتیجه این جشنواره ها معرفی برند زعفران قاین در سطح کشور بود که باید ادامه پیدا کند.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجوز برگزاری این جشنواره گرفته شده است، افزود: سال آینده شاهد برگزاری جشنواره ملی زعفران بعد از چند سال خواهیم بود.
فلاحتی همچنین به تدوین سند جامع زعفران در وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: باید از صفر تا ۱۰۰ این سند برای زعفران قاین اجرایی شود.
وی ادامه داد: در این سند تمامی مسائل مربوط به زعفران دیده شده و باید به سمت اجرایی شدن این سند برویم.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی خواستار تدوین شناسنامه زعفران قاینات شد و افزود: ما مخالف کشت زعفران در سایر نقاط کشور نیستیم بلکه مدعی کیفیت هستیم و باید با تهیه شناسنامه زعفران قاین جلوی سوء استفاده از این برند را بگیریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا