سیاسی

گفتگو با اولین فیزیوتراپیست معلول قاین که خود درد معلولیت را چشیده است

به گزارش نسیم قائن ، فیزیوتراپیست ابراهیم زنگنه فر متولد۱۳۵۳درروستای اسدآباد خواف که تقدیر روز گار معلولیت را در۲سالگی برای وی رقم زد .
وی که در خانواده ای پرجمعیت و۹نفره متولد شده است وفرزند پنجم خانواده می باشد در ۲سالگی دچار معلولیت ناشی از فلح اطفال می شود که در ابتدا ۴اندام وی درگیر این فلجی بوده است وبا تقلای خانواده ودر مانهای پیگیر درحال حاضر دچار فلجی کامل اندام تحتانی راست ونیمه فلجی دست راست وعضلات ران چپ نیز می باشد اما این معلولیت باعث نشد که درس وزندگی را رها کند وگوشه گیر شود.
به گفته خودش فقط یکسال دیرتر از هم سن وسالانش به مدرسه رفت ودر طول مدت تحصیلش به عنوان دانش آموز ودانشجوی موفق همپای دیگر هم کلاسی هایش درس خواند.دوران ابتدایی وراهنمایی رادر روستای اسدآباد با رتبه اول پشت سرگذاشت ودبیرستان را دردبیرستان نمونه تربیت بیرجند گذراند و سختی راه برای فردی که از ناحیه پا دچار مشکل بود اورا از ادامه تحصیل بازنداشت وکارشناسی فیزیوتراپی را از دانشگاه زاهدان گرفت هرچند به علت علاقه ای که به ادبیات داشت دوست داشت معلم شود اما گذر روزگاراورابه رشته ریاضی فیزیک کشاند وبه اصرار برادر بزرگش جهت قبولی در رشته پزشکی در کنکور رشته تجربی را برگزید وامادر رشته فیزیوتراپی پذیرفته شدودرسال۱۳۷۶پس از فارغ التحصیلی برای گذراندن طرح به بهزیستی قاین آمد ودر همانجا استخدام شد .
وی در خصوص کارش واستخدامیش دربهزیستی می گوید یکی از دلایلی که کاردر بهزیستی را انتخاب نمودم به این دلیل بود که با خود پنداشتم بهزیستی متولی امور معلولین است وشاید درک بهتری از معلول داشته باشد که طی ۱۵سال خدمت به این نتیجه رسیدم که برداشتم اشتباه بوده است وکاش در جایی دیگر خدمت می کردم………
وی دوران کارشناسی ارشد را در رشته روانشناسی کودکان استثنایی از دانشگاه آزاد اسلامی قاین گرفت وهنوز هم قصد ادامه تحصیل دارد ومی گوید علی رغم مشکلاتی که دردانشگاهها وبخصوص دانشگاههای قاین برای افردی همچون من در رفت وآمد وجود دارد اما به محض اینکه امکان ادامه تحصیلم درشهرستان فراهم شود یک روز راهم معطل نخواهم کرد.
وی درس خواندن را ضرورت زندگی می داند ومی گوید نباید با درس خواندن تنها به رسیدن شغل تمرکز داشت وچون فرصتهای شغلی محدود است وکارجویان تحصیل کرده زیاد، لذا رقابت تنگاتنگ است.
وی که درد معلولیت را چشیده است وعلی رغم اینکه خانواده اش در راه درمان وی از هیچ کمکی دریغ نکرده اند وسالهای اول تحصیل را که مرحوم پدرش علی رغم کار فراوان اما برای رساندنش به مدرسه از هیچ کمکی دریغ نمی کرده است،مادرش که در چند سال اولی که به این مشکلات دچار شده است وبه دلیل شغل پدر که در شهرستان قاین مشغول به کار بوده است وتمام سختیها را به جان خریده بود فراموش نمی کند .
وی می گوید تا جایی که به خاطر دارم خیلی کم مورد تمسخر قرار گرفته بود مگر در جو بازی با کودکان ولی در طول دوران تحصیلم مورد احترام زیادی بودم وبه دلیل توانایی هایی که در خودم داشتم بقیه را نیز وادار به احترام می کردم.
وی با اشاره به این شعار که معلولیت محدودیت نیست اظهارداشت: منی که معلولیت را درک کرده ام این برایم قابل قبول نیست وامیدوارم که مسئولین ومردم هم درک دقیقی از این شعار داشته باشند.
آقای زنگنه فر می گوید با توجه به توانایی های بالقوه ای که در خودم داشتم وانتظاری که خانواده ام از من داشتند اما به دلیل معلولیت به بسیاری از آنها نرسیدم وشاید اگر معلول نبودم انگیزه ام دردستیابی به بسیاری از استعداد هایم تضعیف نمی شد واگر محدودیت معلولیت نبود شاید در حال حاضر جایگاه بهتری داشتم.
زنگنه که درد معلولیت را چشیده است درجهت کمک به افرادی که بسیاری از دردهایشان با انجام فیزیوتراپی رو به بهبودی می رود پس از استخدام در بهزیستی قاین اقدام به راه اندازی اولین مرکز درمانی فیزیوتراپی در شهرستان قاین نمود ودر حال حاضر به عنوان تنها مرکز فیزیوتراپی خصوصی با امکانات وتجهیزات لازم در شهرستان قاین مشغول به فعالیت است.
آقای زنگنه فرکه درسال۱۳۸۰ازدواج نموده است رنگ زندگیش را سفید می داند وعلت ان راهم انتخاب همسری خوب وداشتن ۲فرزند دختر وپسر با هوش وسالم می داند ومی گوید: همسرم وظیفه ای فراتر از خانه داری را به دوش می کشد وبسیاری از امورات زندگی بردوش همسرم است که از این فرصت استفاده کرده واز ایشان بسیار تشکر می کنم.
وی درادامه گفتگو می گوید: مشکل اصلی جامعه طرز نگرش وفرهنگ عمومی نسبت به معلول است ،هرچند در سال های اخیر بهتر شده است واین بهبود نتیجه اهتمام گسترده ارگانهای متولی بخصوص بهزیستی درچندسال اخیر می باشد ولی بازهم درمحیط های کوچک نقایصی دارد.
وی بابیان اینکه حضور معلولین در جامعه پررنگ ترشده است لذا توصیه می کندکه معلولان ظرفیت ها وتوانائیهایشان را بشناسند ومعلولینی که از ذهن سالم برخوردارند ،با مشکل جسمی حسی می توانند با بهره گیری ازصنعت الکترونیک ودنیای مجازی ودر حال پیشرفت، به بهترین نحو درس رادنبال کنند ومطمئن باشند که آینده ی روشنی در انتظارشان خواهد بود.
آقای زنگنه فر مهمترین آرزویش را عدالت برای همه می داند واز مسئولین می خواهد قوانین موجود در حمایت از معلولین چه به صورت ملی وچه به صورت بین المللی را عملی نمایند.
وسخن پایانی: هرچند رشته کاری من برای یک فرد با مشکلات جسمی سخت است ولی براساس این شعر که درک درد بیماران در مشغله پرالتهاب زندگی امروزی گوش شنوایی ندارد،مسیر شغلی را برایم شیرین ساخته است آنگاه که دردی را ازجان دردمندی به درمان می رسانم.
از درد گفتن ودرد شنیدن با مردم بی درد ندانی که چه دردی است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا