سیاسی

گزارش نرخ رشد ۹ درصدی اقتصاد تنها مایه “دلخوش کنک” است

به گزارش نسیم قائن ، نحوه تحقق نرخ رشدی که از سوی بانک مرکزی اعلام شده است برای بنده روشن نیست، گمان می‌کنم که این نوع اعلام نرخ رشد که به صورت فصلی اعلام می‌شود، مانند نرخ تورمی است که نقطه به نقطه اعلام میشود که غلط انداز است.
وی افزود، نرخ رشد و نرخ تورم باید به صورت سالیانه اعلام شود. تا رشد سالیانه مشخص نشده باشد این آماری که به صورت مقطعی اعلام می شود یک سری گزارشهای دلخوش کنک است و نوعی تبلیغات غیر واقعی برای دولت تلقی می‌شود.
مصباحی مقدم ادامه داد، به نظر می آید دولت محترم باید در پایان هر سال مالی توسط نهادهای مرتبط مثل وزارت اقتصاد، مرکز آمار یا بانک مرکزی یک گزارش سالیانه ارائه کند و با اتکا به آن گزارش سالیانه است که می‌توان نرخ رشد را توضیح داده و درست فهم کرد که ما در چه شرایطی قرار داریم.
نماینده سابق تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از نکاتی که قابل توجه است مقایسه این نرخ با رشد سال ۱۳۹۰ است. اگر وضعیت رشد اقتصادی با سال پایه که در آن سال نرخ رشد۴٫۳ درصد بوده مقایسه کنیم و ببینیم نرخ رشد مثبت شده، این گزارش میتواند قابل قبول باشد. گمان بنده این است که این نرخ با نرخ رشد سال ۹۴ مقایسه شده است، هرچند این نرخ به طور دقیق اعلام نشده است.
وی افزود، اگر این نرخ حاصل مقایسه با سالهای ۹۱ یا ۹۲ بوده باشد که در آن نرخ رشد کشور به شدت منفی بود، گزارش حاصله قابل اتکا و دقیق نیست.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تاثیر نرخهای رشد در کاهش بیکاری گفت: در حال حاضر ۴ و نیم میلیون تحصیل کرده بیکار در کشور وجود دارد و دولت نتوانسته در این بخش عملکرد قابل قبولی داشته باشد.
وی افزود، به نظر میرسد دولت اهتمام به حل مسئله اشتغال دارد، ولی چگونگی مدیریت و حل مشکلات تورم و بیکاری را در عمل یا نمیداند و یا نمیتواند آن را عملی کند.
مصباحی مقدم گفت، یکی از شاخصهای اساسی در باور پذیری نرخ رشد مثبت افزایش اشتغال در جامعه است. این در حالی است که نرخهای بیکاری واقعی باید از کسر شدن شغلهای جدید از تعداد بیکارانی که به تازگی شغل خود را از دست داده اند بدست بیاید.
انتهای پیام/
منبع : تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا