سیاسی

کیهان: قدقد بی‌هنگام مرغ در بحبوحه تورم صفر!

به گزارش نسیم قائن به نقل ازجام نیوز، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خودنوشت: در حالی قیمت منطقی فروش هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه در بازار مصرف ۶۸۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان برآورد می‌شود که در روزهای اخیر، قیمت مرغ به ۹۰۰۰ تومان افزایش پیدا کرده است. بر همین اساس، در حالی این بی‌نظمی‌ها وجود دارد که محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در اظهاراتی با اعلام اینکه مرغ در دولت تدبیر و امید گران نشده است، گفت: «مردم نباید مرغ را به قیمت ۸ و ۹ هزار تومان- که می‌گویند در مغازه‌ها وجود دارد- خریداری کنند. در حال حاضر مرغ به قیمت ۶ هزار و ۹۸۰ تومان به صورت گرم در تره‌بار و میادین توزیع شده است و مرغ منجمد نیز ۵هزار و ۹۰۰ تومان در میادین تره‌بار به دست مصرف‌کننده می‌رسد».
این سخنان در حالی مطرح می‌شود که آقای حجتی پاسخ نگفتند، مرغ‌های ۹۰۰۰ تومانی در این مغازه‌ها چگونه توزیع می‌شود و چرا با متخلفان گران‌فروش برخورد نمی‌شود؟ نکته بعدی اینکه چگونه در دولت تدبیر و امید، قیمت گوشت مرغ افزایش پیدا نکرده، در حالی که امروز شاهدیم حتی مرغ در جایگاه‌های قانونی فروش مرغ به قیمت ۹۰۰۰ تومان فروخته می‌شود. شاید این افزایش قیمت نیز به مثابه گذشته واقعی کردن قیمت‌هاست!
این گزارش می‌افزاید: به نظر می‌رسد در برخورد با افزایش قیمت‌ها، برخورد فرافکنانه نه تنها کمکی به اصلاح قیمت و جلوگیری از گران‌فروشی نمی‌کند، بلکه باعث نارضایتی خواهد شد. مردم از دولت تدبیر و امید خواستار پاسخ‌گویی منطقی و تلاش برای رفع مشکلات هستند، نه فرافکنی‌های پوپولیستی غیرکارشناسی.
یادآور می‌شود حجتی با وجود جا به جا گفتن قیمت مرغ اخیرا مدعی شده که دولت قبل عددسازی می‌کرد. همزمان خبرگزاری آریا اظهار حجتی را عجیب خواند و نوشت: در آشفته بازار قیمت مرغ، اظهارنظرهای عجیب دولتی ادامه دارد. آقای وزیر می‌گویند مردم مرغ ۹ هزار تومانی نخرند؛ سوال این است که این مرغ ۹ هزار تومانی از کجا در مغازه‌های فروش محصولات گوشتی سبز شده، آیا مثلا این مرغ‌ها از کشورهای خارجی به مغازه‌ها رسیده‌اند یا یک سیکل مشخص و همیشگی را طی کرده‌اند؟ اگر خرید مرغ ۹ هزار تومانی به دستور ایشان نهی شده حتما می‌توانند در دستور دیگری فروش مرغ ۹ هزار تومانی را هم ممنوع کنند. به نظر می‌رسد این دستور دوم بیشتر در حیطه وظایف ایشان باشد.
آریا افزود: آیا در بخش سیاست‌های تنظیم بازار به بخش نظارت هم توجه شده؟ لابد بازرسانی هم برای این نظارت انتخاب شده‌اند. سوال این است که این بازرسان اکنون کجا هستند و دقیقا مشغول چه کاری می‌باشند؟ اگر بنا را بر درستی فرمایش ایشان بگذاریم سوال این است که اگر افزایش یکباره قیمت مرغ از همان ۷ هزارتومانی که ایشان می‌فرمایند به مبلغ ۹ هزار تومان نامش گرانی نیست پس دقیقا چیست؟
انکار گرانی بی‌رویه قیمت مرغ تداعی همان داستانی را می‌کند که شخصی از همسایه خود خواست الاغ خود را به وی قرض دهد اما پاسخ شنید که پیش از وی کس دیگری الاغ را قرض گرفته. در همان حال، صدای عرعر الاغ بلند شد و صدای همسایه را درآورد که «مرد حسابی! الاغ که داخل طویله است». صاحب الاغ با اعتماد به نفس کامل پاسخ داد مرد حسابی تو حرف من را قبول نمی‌کنی اما حرف این حیوان زبان نفهم را باور می‌کنی؟!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا