سیاسی

کم شدن شرافت کاری در برخی از کسبه/استفاده ازظرفیت جاده قاین – بیرجند در جهت رفع رکود بازارقاین

به گزارش نسیم قائن ، چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان قاین با موضوع شناسایی ورفع موانع اصلی کسب و کار وفقه بازار در محل دفتر امام جمعه قاین برگزار شد .
عباس میرزنگویی رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی قاین دراین جلسه با بیان موضوع جلسه گفت: با توجه به رکود بازار قاین و همچنین آموزش فقه بازار لذا چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی قاین با بررسی عوامل رکود بازار قاین وهمچنین برگزاری کلاس های آموزشی فقه بازار برگزار شده است .
دراین جلسه هریک از اعضا ء به بیان دیدگاههای خود در خصوص علل رکود در بازار پرداختند.
از جمله موضوعاتی که دراین جلسه مطرح شد بحث پنج شنبه بازار و تغییر آن به جمعه بازار بود که اعضاء، موضوع تغییر زمان پنج شنبه بازار را فعلا منتفی و بیشتر بر بحث جابه جایی و ساماندهی پنج شنبه بازار و روزبازارها تاکید کردند .
با توجه به ترافیک مکانی و مناسب نبودن مکان پنج شنبه بازار بر جابه جایی آن توسط سایر اعضاء تاکید گردید .
بحث برپایی نمایشگاههای فصلی در زمان اوج رکود بازارنیز مورد بحث شورای فرهنگ عمومی قاین بود که برخی از مسئولین با برپایی نمایشگاهها موافق و برخی مخالف آن بودند .
عدم استقبال بازاریان جهت شرکت در نمایشگاهها،عدم دریافت مالیات وعوارض از کسبه پنج شنبه بازار،راه اندازی میدان تره بار و ساماندهی آن در جهت کم شدن دست واسطه ها و دلالان،راه اندازی روزبازارهادر نقاط مختلف شهر،رعایت حقوق مشتریان و اخلاق مداری توسط کسبه بازار،کم شدن شرافت کاری در برخی از کسبه ،انحصار طلبی برخی از بازاریان،ضعیف بودن مشتری مداری دربازار ،عدم برخورد مناسب با گران فروشی در سطح بازار قاین از جمله موضوعاتی بود که دراین جلسه توسط اعضاء مطرح شد .
پس از اعلام نظرات اعضاء شرکت کننده کهن ترابی فرماندار قاین شهرستان ضمن تقدیر و تشکر از حضور گسترده مردم در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن و عرض تسلیت ایام فاطمیه و شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، اظهار داشت: کلیه کسبه و بازاریان بایستی از شیوه ها و روش های نوین بازاریابی و ارتباط متقابل با شهروندان، به ویژه با مشتریان بدرستی استفاده نمایند.
وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین موانع کسب و کار بازاریان، عوامل فرهنگی است، بیان داشت: بازار باید اسلامی و حقوق مصرف کنندگان را رعایت کنند. لذا تا تحول شخصیتی و فرهنگی در تک تک شهروندان صورت نگیرد؛ خیلی از مسائل و مشکلات ما در این حوزه مرتفع نخواهد شد.
کهن ترابی در پاسخ به جابجایی پنج شنبه بازار، نیز تأکید کرد: فرماندار منافع کل مردم شهرستان را در نظر می گیرد. لذا در این خصوص بایستی پنج شنبه بازار به جهت ارائه خدمات بهتر به مردم ساماندهی شود و همچنین به جهت عدم خروج سرمایه های نقدی از شهرستان و رونق بازار، باید روزبازار ها در سطح شهرستان مورد توجه مسئولین ذیربط قرار گیرد.
فرماندار قاین در قسمتی از سخنان خود با اشاره به اینکه همه مردم حل مشکلات را از مسئولین می خواهند؛ خاطرنشان کرد: مسئولین هم از خود مردم هستند، نظام ما، نظام مردم سالاری دینی است و برای حل مشکلات شان در حوزه های مختلف نیاز به تعامل، همکاری و مشارکت خود مردم می باشد.
وی در پایان، تصریح کرد: جاده اصلی قاین – بیرجند، ظرفیت بسیار خوبی است برای عرضه و فروش محصولات و صنایع دستی شهروندان، لذا مسئولین ذیربط باید بستر و زمینه توقف مسافرین و زائرین را با راه اندازی بازارچه های صنایع دستی در حاشیه این جاده فراهم نمایند.
حجت الاسلام علی رحمانی امام جمعه قاین نیز دراین جلسه با تاکید بر برگزاری کلاس های آموزشی فقه بازار برای بازاریان گفت: دفتر امام جمعه قاین این آمادگی را دارد که با همکاری سایر ارگانهای ذی ربط نسبت به برگزاری کلاس های آموزشی فقه بازار اقدام کند.
وی ادامه داد: اخلاق نیکو در جذب مشتری موثر است وبازار ما هم باید یک بازار اسلامی باشد .
امام جمعه قاین بر راه اندازی مجدد میدان تره بار درقاین تاکید کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا