سیاسی

کمیسیون قضایی بانک‌ها را مکلف به ارائه اطلاعات عملیات مالی مشکوک به مرکز عملیات مالی کرد

به گزارش نسیم قائن ، حجت‌الاسلام حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست امروز کمیسیون قضایی مجلس گفت: در این جلسه و در ادامه بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی ماده هفت این لایحه مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.
وی افزود: براساس مصوبه امروز کمیسیون افراد و نهادهای مشمول ماده ۵ و ۶ این لایحه همچون بانک‌ها، حسابداران و حسابرسان، قضات، وکلای دادگستری، صرافی‌ها، شهرداری، ادارات ثبت اسناد، شرکت نفت، سازمان گسترش و… کلیه اطلاعات مربوط به عملیات مالی مشکوک را باید به مرکز عملیات مالی (FIU) ارائه کنند و همچنین اطلاعات مذکور را تا ۵ سال نزد خود نگه دارند.
سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس اظهار داشت: همچنین افراد و نهادهای موضوع ماده ۵ و ۶ این لایحه مؤظفند تا هویت صاحبان اصلی حساب‌ها را احراز کنند به عنوان نمونه اگر یک فرد ۱۹ ساله اقدام به افتتاح حساب ۱۰۰ میلیاردی کند و یا گردش مالی در این سطح داشته باشد باید مشخص شود که وی چه کسی است.
نوروزی خاطرنشان کرد: ممنوعیت نگهداری حساب‌های بی‌نام و نشان و حساب‌هایی که جعلی بودن نام صاحبان آنها مشخص است از دیگر وظایفی است که در مصوبه امروز برای اشخاص و نهادهای فوق‌الذکر در نظر گرفته شده است.
وی در پایان گفت: اگر مدیران دستگاه‌های ماده مشمول ۵ و ۶ لایحه تخطی کنند به انفصال موقت از خدمت به مدت ۶ ماه تا ۲ سال جزای حبس یا جزای نقدی درجه ۶ محکوم می‌شوند و همچنین مدیران و کارکنان بخش‌های خصوصی به استثنای بند «ج» ممنوعیت اشتغال از ۶ ماه تا ۲ سال و جزای حبس یا جزای نقدی درجه ۶ محکوم می‌شوند.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا