سیاسی

کمبود متخصص درد مضاعف بیماران قاین

به گزارش نسیم قائن ، با هر وسیله ای، فرقی نمی کند وانت بار همسایه ات باشد یا موتور سیکلتی که قرار است در این هوای گرم با زن و فرزند مریض تو را به شهر و جایی که یک مرکز درمانی با کمترین امکانات دارد برساند مهم این است که برسی و از این نگرانی فارغ شوی؛ شب، نیمه شب و… باید ۳۰، ۵۰، یا ۷۰ کیلومتر فرزند خردسالت را که از شدت تب و اسهال و استفراغ حال ناخوشی دارد روی دست ببری به جایی که شاید پزشکی داشته باشد تا او را معاینه کند و…
این نگرانی را همه ندارند و شاید تجربه اش هم نکرده اند اما مردم قاین و شهرهای اطراف آن از جمله اسلام آباد، خضری دشت بیاض، حاجی آباد و… که به بیمارستان شهدای قاین مراجعه می کنند این دغدغه را دارند و سال هاست از آن رنج می برند؛ کمبود شدید پزشک در مراکز بهداشتی درمانی و نبود متخصص در رشته های مختلف، موضوعی که مشکلاتی را برای مردم این مناطق ایجاد کرده است و گویا قرار نیست مدیریت شود .
به گزارش «خراسان جنوبی» آن چه به عنوان مهمترین گلایه شهروندان در سفر دو روزه گروه اعزامی ما به شهرستان قاینات مطرح می شود مشکل کمبود شدید پزشک به ویژه در تخصص های پایه از جمله زنان و اطفال است.
مسئله ای که از سال های گذشته تاکنون گرچه به صورت مقطعی یا موردی مدیریت شده اما هنوز یکی از اساسی ترین مسایل در این شهرستان و بخش ها و مناطق اطراف آن است.
نوبت نیست
در راهروی شلوغ و پر ازدحام درمانگاه تخصصی خاتم الانبیاء(ص) بیمارستان شهدای قاین، مادر جوان فرزند مریض یک و نیم ساله اش را در حالی که به خواب عمیقی فرو رفته روی دست گرفته است و خودش نیز با ابروهای در هم، کلافه و خسته به نظر می رسد. ساعت ۱۲ را نشان می دهد.
روی صندلی آبی رنگ کنارش می نشینم. اولین حرفی که به زبان می آورد شکایت از معطلی ۵ ساعته است. با همسرش ساعت ۴ صبح، سوار بر موتور از نیمبلوک در فاصله ۳۰کیلومتری قاین به این مرکز درمانی آمده است تا نوبت بگیرد اما از زمانی که نوبت گرفته ۵ ساعت گذشته است و او همچنان انتظار می کشد. در این راهروی پر ازدحام، کودکان، زنان و مردان زیادی هستند که از این ساعت های انتظار به امان آمده اند و مجبورند بمانند.
“چاره ای نیست وقتی از راه دور ۵۰هزار تومان کرایه می دهی و خودت را به شهر می رسانی به امید معالجه و درمان مجبوری این معطلی ها را تحمل کنی.”
پیرزنی که به همراه نوه و دخترش از حاجی آباد آمده است این را می گوید و این که هنوز معلوم نیست ویزیت شوند یا خیر؛” به من گفتند نوبت نیست و باید شب گذشته به صورت تلفنی نوبت در یافت می کردید اما ما که اطلاعی از این برنامه نداشتیم و حضوری مراجعه کردیم نمی دانیم امروز موفق خواهیم شد یا باید بمانیم تا فردا.”
در محوطه بیمارستان زن میانسال دستش را به کمر گرفته و آهسته قدم بر می دارد؛ عرق بر پیشانی اش نشسته و از درد کلیه می نالد او نیز از نیمبلوک آمده است . می گوید در نیمبلوک فقط یک پزشک عمومی فعالیت دارد که چندان مراجعه ای ندارد و اغلب مردم ترجیح می دهند به قاین، خضری، گناباد و… بروند و در این زمینه نارضایتی وجود دارد.
یک زن جوان نیز که از خدمات سونو گرافی در این بیمارستان رضایتی ندارد، می گوید: یک روز از ساعت ۳ بعد از ظهر تا ۶ عصر در نوبت بودم و آخر هم بدون هیچ دلیل مشخصی اعلام کردند انجام نمی شود فردا مراجعه کنید.
یک پزشک زنان و یک شهر
“در قاین فقط یک پزشک مربوط به زنان فعالیت دارد که همزمان باید خدمات اورژانسی را هم پوشش دهد و اگر عمل جراحی و زایمان و… هم باشد انجام می دهد.”یک زن میانسال در درمانگاه تخصصی زنان این را می گوید و به شدت از این شرایط و نحوه نوبت دهی و… برای مراجعه به پزشک زنان ناراضی است.
وی می گوید: ساعت ۶ عصر می توانیم به صورت تلفنی نوبت بگیریم که آن هم ده دقیقه ای تمام می شود و باید صبح زود روز بعد به صورت حضوری دفترچه مان را بیاوریم تا شاید نوبتمان شود.
«حسن پور» می افزاید: وجود یک پزشک زنان برای این همه متقاضی و مراجعه کننده کافی نیست ، و این را همه مسئولان هم می دانند اما در این سال ها هیچ اقدامی نشده است تا رضایتمندی در این بخش به سطح مطلوبی برسد .
آوارگی همراهان بیمار
مقابل بخش های سی سی یو و آی سی یو دو اتاق کوچک ۳یا ۴متری که برای همراهان بیمار در نظر گرفته شده است پر است و همراهان ناچارند ساعت ها روی چمن ها و یا روی زمین در سایه ای زیراندازی پهن کنند و معطل بمانند.
پیرزنی را می بینم که به همراه پسر جوانش روی یک پتوی کوچک در گوشه ای از محوطه بیمارستان نشسته است و انتظار می کشد.
جوان می گوید: هر هفته یک بار مادرم را از روستای «زول» به این بیمارستان می آورم اما مکانی که برای همراهان بیماران مناسب باشد وجود ندارد با این که خیلی ها از راه دور می آیند و ناچارند بمانند.
متخصص چشم؛ دو روز در هفته
“همه تخصص ها را در قاین نداریم و مردم سال هاست در حوزه بهداشت و درمان مشکلات و کمبود های زیادی را تحمل می کنند اما تاکنون آن چه شاهدش هستیم اقدامات مقطعی بوده است و برای رفع کمبود های این حوزه کار اساسی که سبب از بین رفتن کامل مشکلات شود توسط مسئولان ندیدیم.”
«ابراهیم ابوالحسنی» که در خیابان امام خمینی (ره) قاین خشکبار فروشی دارد با بیان این مطلب به مشکلات موجود در حوزه بهداشت و درمان اشاره می کند و این که خدمات پزشکی در این شهر هیچ تعریفی ندارد؛ برای مراجعه به پزشک متخصص چشم، زنان و اطفال و… مشکلاتی وجود دارد و پزشک چشم فقط دو روز در هفته ویزیت می کند. نوبت دهی هم تلفنی است که این هم نارضایتی ها را چندین برابر کرده است.
ام. آر. آی نداریم
ظاهراً در بیمارستان قاین حتی یک دستگاه
ام. آر. آی وجود ندارد و امکانات و تجهیزات موجود کافی و جوابگوی نیاز نیست. یک زن میانسال در این باره می گوید: مردم سال هاست دغدغه درمان دارند و مسئولان برای این مشکل فکری نمی کنند.
وی نیز از کمبود فضاهای درمانی و پزشکی این شهر ناراضی است و ادامه می دهد: برای مراجعه به پزشک به بیرجند می رویم و از خدمات درمانی قاین رضایتی نداریم؛ هم نوبت دهی مشکل است و هم پزشکان و پرستاران این شهر تجربه و تخصص لازم را ندارند.
یک دغدغه مشترک
به گزارش «خراسان جنوبی» مشکلات حوزه بهداشت و درمان در قاین فقط آن چیزی نیست که مردم به تنهایی از آن گلایه مند باشند؛ امام جمعه قاین نیز در دیدار با معاون سردبیر روزنامه خراسان، در بدو ورود گروه گزارش به این شهر ازبهداشت و درمان به عنوان اساسی ترین مشکل مردم یاد می کند.
حجت الاسلام والمسلمین «اصفهانی» رفع مشکلات بهداشتی درمانی و تامین پزشک در تخصص هایی که بیشتر مورد نیاز است را از خواسته های مردم عنوان می کند که بارها از وی تقاضا شده تا آن را از تریبون نماز جمعه به گوش دست اندرکاران این حوزه برساند. وی معتقد است؛ باید فکری اساسی برای رفع نیاز های مردم قاین در این حوزه برداشته شود که چرا برای مثال فقط دو روز در هفته چشم پزشک داشته باشیم یا تخصص های دیگر که به شدت مورد تقاضاست و مردم بابت آن باید معطل بمانند چرا محدود است؟
متخصص زنان تا مهر ماه می آید
اما معاون در مان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ظاهراً خبرهای خوشی دارد. وی با بیان این که امسال یک متخصص زنان دیگر در این بیمارستان شروع به کار می کند، به خبرنگار ما می گوید: حتما باید دو پزشک مربوط به زنان در قاین فعالیت کنند و این قرار است جزو درخواست ها باشد که تا مهرماه سال جاری یک پزشک تامین خواهد شد هر چند برای جبران کاستی این بخش از متخصصانی که به طور موقت در رفت و آمد بودند استفاده شده است.
دکتر «دهقانی فیروزآبادی» می افزاید: در مورد متخصص چشم هم پزشکی که برای این شهرستان در نظر گرفته شده بود از وزارتخانه شروع به کار نکرده بود و بیشتر از این کاری از دست ما بر نمی آید.
وی می گوید: هم اکنون یک چشم پزشک دو روز در هفته از بیرجند به قاین می رود و امکان این که ازدیگر متخصصان چشم در بیرجند استفاده شود وجود ندارد به این دلیل که آن ها در این شهر مطب دارند و با سن بالا و توان کم امکان فعالیت زیاد برایشان در شهری دیگر فراهم نیست.
به گفته وی، در دیگر تخصص ها به اندازه کافی و مورد نیاز متخصص داریم و اگر تعدادشان بیشتر باشد مشکلات و تبعاتی را به همراه دارد که به ضرر مردم تمام خواهد شد.
وی می گوید: مشکل اساسی کمبود متخصص زنان و چشم است که برای آن اقدام خواهد شد، برای پزشک اطفال مشکلی نیست.
برای دستگاه ام. آر. آی هم وزارتخانه برنامه ای ندارد و در نظام سطح بندی هم پیش بینی نشده است مگر این که توسط بخش خصوصی و خیران تامین شود.
به هر حال آنچه مسلم است ۵۰ هزار نفر جمعیت شهر قاین و ساکنان شهرها و روستاهای اطراف آن با مشکلات بسیار زیادی در بخش درمان مواجهند به گونه ای که در گزارش گسترده و همه جانبه گروه گزارشگران «خراسان جنوبی»، این معضل بیش از دیگر مشکلات خودنمایی می کند.
منبع:خراسان جنوبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا