سیاسی

کمبودنقدینگی وبی ثباتی در قیمت بازار از مشکلات واحد های تولیدی گلخانه ای قاین

سیدعبدالحسین سجادی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قاینات در گفتگو با خبرنگار نسیم قائن گفت: در برنامه ششم و هفتم یکی از اولویتهای مهم در وزارت جهادکشاورزی طرح توسعه گلخانه ای است واین طرح در اقتصاد مقاومتی پذیرفته شده و وزارت جهاد کشاورزی برای اجرایی کردن آن در حال تدوین این برنامه مهم است.
مدیر جهاد کشاورزی قاینات افزود: تغییر نگرش و رویکرد کشاورزان به استفاده از کشت های گلخانه ای به جای استفاده در اراضی روباز دارای محاسنی است که می توان به برخی از این محاسن ازجمله :افزایش تولید در واحد سطح، تولید بیش از یک محصول در سال، افزایش کیفیت محصول تولیدی، صرفه جویی در مصرف آب (با روش آبیاری تحت فشار )، استفاده از اراضی غیر قابل کشت با سیستم هیدرو پونیک، مدیریت زمان و مکان و عدم وابستگی تولید به شرایط محیطی و تنظیم برنامه کشت مطابق با نیاز بازار،تداوم کار و تولید محصول در تمام فصل های سال و ایجاد فرصت های شغلی مناسب برای جوانان و کار آموختگان کشاورزی واستفاده از اوقات فراغت کشاورزان در فصل های پاییز و زمستان اشاره نمود .
وی اظهارداشت: یکی از مزایای تولید خیار سبز گلخانه ای نسبت به هوای آزاد این است که در روش گلخانه ای در هرمترمربع ۲۰کیلو خیار می توان برداشت کرد که این میزان درهوای آزاد درهمان مقدار زمین به ۲کیلو گرم می رسدویا اینکه در سالی ۳بار خیار و۲بار گوجه می توان به این روش تولید کرد واین ها فقط نمونه ای از مزایای کشت گلخانه ای است.
سجادی تعداد واحد های گلخانه ای شهرستان را ۶۴ واحد عنوان کردوگفت: سالانه ۱۲۰۰ تن محصولات گلخانه ای ازاین واحد های تولیدی برداشت می شود.
وی افزود:سال گذشته۴واحد گلخانه ای در شهرستان قاین راه اندازی شده است و و امسال هم دو واحد در حال راه اندازی است.
مدیرجهادکشاورزی قاین با بیان اینکه ۴واحد دیگر در حال دریافت پروانه تاسیس می باشند گفت: بزودی عملیات اجرایی آن نیزشروع خواهد شد.
سجادی با اشاره به برنامه های جهاد کشاورزی جهت حمایت از گلخانه داران گفت:یکی ازبرنامه های وزارت جهاد کشاورزی پرداخت وام ۵ساله بلند مدت جهت ساخت گلخانه به تمامی افراد متقاضی است که پروانه تاسیس دارند.
وی سقف این تسهیلات را۵هزارمیلیاردریال به ازای هر واحد گلخانه ای عنوان کرد وگفت: به محض ابلاغ اعتبار در سال جاری اطلاع رسانی لازم به متقاضیان صورت خواهد گرفت.
وی یکی دیگر از برنامه های جهاد کشاورزی را واگذاری زمین در مجتمع گلخانه ای جهت راه اندازی وفعال نمودن واحد های گلخانه ای در شهرستان ذکرکرد.
مدیرجهاد کشاورزی قاین مشکلات پیش روی گلخانه داران شهرستان را عدم ثبات قیمت در بازار و پایین بودن نرخ خرید محصولات تولیدی ، شور شدن برخی منابع آبی و کمبود آب، کمبود نقدینگی و مشکلات بانکی جهت اخذ تسهیلات مورد نیاز، مشکل تامین سوخت و مشکل عدم گازرسانی به گلخانه هایی که نزدیک خط گاز هستندو خسارات ناشی از حوادث غیرمترقبه مانند طوفان، تگرگ و سرمازدگی عنوان کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا