سیاسی

کلافه شدن مردم قاینات از طولانی شدن روند تکمیل پروژه ها /عدم استفاده از ظرفیت نخبگان در قاینات

به گزارش نسیم قائن ، به بهانه ۱۷ مرداد روز خبرنگاربه سراغ جواد بهرام پور خبرنگار روزنامه مهر مشرق رفتیم و گفتگویی با وی در خصوص مسائل پیش روی شهرستان داشتیم.
وی در پاسخ به این سوال که مهم ترین مسائل شهرستان از نگاه شما چیست ؟گفت: نداشتن فرماندار اداره شدن فرمانداری شهرستان قاینات به صورت سرپرستی ، بی برنامگی و نبودن نقشه ای جامع برای توسعه ی متوازن شهرستان از جمله مسائلی است که گریبانگیر آن در شهرستان شده ایم و این باعث می شود که هر مدیری سلیقه ای عمل کند تا این که نگرشی برنامه محور داشته باشد و یک برنامه و هدف اساسی تعریف شده را دنبال کند.
وی افزود:دید بعضا غیر قابل انعطلاف مدیران شهرستان و بخشنامه ای بودن صرف آنان، سیاست زدگی و نگاه سیاسی حاکم بر مجموعه ی شهرستان باعث شده است که برخی افراد خارج شهرستان نشین از این موضوع برای مقاصد خود استفاده کنند.
بهرام پور اضافه کرد:در شهرستان قاینات خیلی از مشکلات مردم با هماهنگی ادارات و نهادها ی شهرستان قابل رفع و رجوع هست که متاسفانه این مهم کمتر صورت میگیرد و مردم از اداره ای به اداره ی دیگر پاس داده می شوند.
وی بیان داشت: قاینات پتانسیل های خوبی از نیروی انسانی و اشخاص مختلف در سراسر کشور دارد که نتوانسته ایم از این ظرفیت عظیم بهره درست ببریم.
خبرنگار روزنامه مهر مشرق گفت:وضعیت مدیریتی شهرستان در این یک سال اخیر با توجه به سرپرست بودن ۸ماهه ی مدیریت آموزش و پرورش قاینات و همچنین فرمانداری ۵۴ روزه فرماندار قاینات وبا توجه به مهم بودن این دو نهاد، قابل قبول نبوده است و اعتراضات مردمی و همگانی را به دنبال داشته است.
وی اضافه کرد:برخی ادارت بوده اند که سابقه مدیرآن اداره به ۱۵ سال و یا بیشتر بر می گردد که به لحاظ علم مدیریت این درست نیست و به نظر من کارایی یک مدیر در یک دوره ۴تا۶ ساله است و با توجه به این که ثبات مدیریتی در شهرستان طی این چند سال خوب بوده است اما جوان گرایی در مدیریت ها خیلی کم بوده و یا دیده نمی شود.
بهرام پور در خصوص نخبگان در فضای سیاسی شهرستان گفت: نخبگان و نقش آن ها در خیلی از زمینه ها غیر قابل انکار است.
وی گفت: نخبگانی که تحصیلات و علم مرتبط دارند از دانش آن ها ، نخبگانی که در رده های بالای کشور دارند خدمت میکنند از توان مدیریتی و ارجاع و هماهنگی و رایزنی آنان می توان بهره گرفت و قاینات ظرفیت نیروی انسانی خیلی خوبی دارد اما نتوانسته ایم این ظرفیت را در خدمت به شهرستان و مردم آن درآوریم.
این روزنامه نگار قاینی با اشاره به طولانی شدن روند پروژه ها در شهرستان گفت:روند اجرایی برخی پروژه ها در قاینات واقعا طولانی شده اند و مردم و مسئولان را واقعا کلافه کرده اند.
وی گفت:خیلی از این پروژه ها با رایزنی ها و پیگیری های گسترده می توانست در زمان خودش بهره برداری شود و ختم گرددکه از جمله به فولاد و پادگان می توان اشاره کرد.
بهرام پور بیان داشت:برخی از پروژه‌ها هم متاسفانه در گیر و دار کمبود اعتبارات و کم اهمیتی مدیران استانی و شهرستانی تزریق اعتبار نمی شود مانند کتابخانه مرکزی قاین واین باعث شده که نارضایتی هایی در شهروندان ایجاد گردد که این شایسته ی این مردم و نظام ما نیست و بایستی این روش اصلاح گردد و اختصاص اعتبارات بر اساس ملاک های معقول و علمی باشد تا به طور مثال یک شهرستان صد و بیست هزار نفری محروم از مجتمع فرهنگی و بیمارستان دوم نباشد و شهرستان ۴۰ هزار نفری دیگر در این استان هم دو بیمارستان و هم مجتمع فرهنگی داشته باشد و مواردی از این دست که کم هم نیستند!
وی در خصوص ارزیابی شورای اداری شهرستان قاینات گفت:شورای اداری چون خیلی حضور نداشته ام نمی توانم دقیق بگویم اما در محدود حضور خودم می توان به نقش آن در هماهنگی اشاره کرد. این که فرماندار از ادارات تقاضا داشته باشد در موضوعاتی هماهنگ با هم عمل کنند می تواند مفید باشد. اما این که فقط صرف حضور باشد و سخنرانی هایی که از آن آبی برای مردم و شهرستان گرم نشود، این مشکلی را حل نخواهد کرد و کارایی نخواهد داشت.
بهرام پور در پاسخ به این سوال که روابط عمومی ها و پاسخگویی مدیران به نقد و انعکاس گزارشات رسانه چگونه است گفت:به نظرم روابط عمومی ها یا وظایف خودشان را نمی دانند یا مدیران به آن ها کارهایی را محول کرده اند که از نقش اصلی و اساسی خود بازمانده اند.
وی افزود:روابط عمومی بایستی پل ارتباطی مردم با مدیران آن نهاد باشد اما این مهم خیلی رنگ باخته است و به گزارش ها و مطالبی که مردم عنوان می کنند یا خیلی بها داده نمیشود یا جواب درخوری به گزارش ها و مطالب ارائه نمی شود. در صورتی که این یک فرصت هست برای آن نهاد که هم از مطالبات مردم باخبر شود و هم بتواند خدماتی که ارائه داده است را عنوان کند.
در کل به نظرم مدیران و روابط عمومی ها از نقشی که در قبال مردم و افکار عمومی دارند شانه خالی می کنند و با بی توجهی به برخی مطالب از پاسخگویی به آن طفره می روند.
خبرنگار روزنامه مهر مشرق در پایان گفت:اگر به کاری که انجام میدهی عشق بورزی سراسر کار می شود خاطره و شیرینی. این که گزارش ها و انعکاس های خبری یک خبرنگار باعث شود که مشکلی از عده ای از شهروندان حل گردد یا دردی از آن ها درمان شود این شیرین ترین شیرینی خواهد بود.
تلخی هم می تواند به دیده نشدن و اهمیت ندادن به گزارش هایی باشد که در واقع درد مردم است و گاها با بی توجهی برخی روبرو می شود.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا