سیاسی

کشف اولین پیکر از دل آوار/ گذشت ۴۰ ساعت از حادثه/ آواربرداری و اطفای حریق ادامه دارد/ فرصت ۶ روزه برای آواربرداری/ تلاش برای حفظ اموال مردم

به گزارش نسیم قائن ، ساختمان پلاسکو یکی از ساختمان‌های بزرگ و تجاری تهران که قدمت ۵۳ ساله دارد که صبح روز پنجشنبه دچار آتش سوزی گسترده شده بود. از این ساختمان ۱۷ طبقه به‌ عنوان اولین ساختمان مرتفع و مُدرن ایران یاد می‌شود.
در زیر آخرین روند اقدامات انجام شده را می‌خوانید:
۰۰:۰۵/ تصویر زنده شبکه خبر از محل حادثه حکایت از آن دارد که خودرو اورژانس به محل حادثه نزدیک شده است.
به نظر می‌رسد این خودرو قرار است پیکر شهیدی که از دل آوار بیرون آمده را منتقل کند.
………………………………………………..روز دوم……………………………………………….
۲۳:۵۴/ ملکی: تنها پیکر یک شهید از زیر آوار بیرون آورده شده است.
۲۳:۵۲/ گیل آبادی در گفت‌وگو با فارس: موضوع کشف ۴ پیکر صحت ندارد تا کنون فقط کشف یک پیکر قطعی شده است/شاید در همین حوالی پیکر دیگری از شهدا کشف شود.
۲۳:۴۷/ به نظر می‌رسد امدادگران به نقطه کشف پیکر همه شهدا رسیده‌اند
۲۳:۴۵/ مشاهدات خبرنگار فارس حکایت از کشف ۳ کپسول آتش نشانی و دو ماسک اکسیژن دیگر است
۲۳:۴۰/ خبرنگار فارس: اجازه فیلمبرداری به هیچ کس داده نمی‌شود. حتی شبکه خبر/ مسئولان می‌گویند دوربین‌های خود را خاموش کنید نمی خواهیم فیلم بگیرید زیرا مشغول خارج کردن اجساد هستیم.
۲۳:۳۰/ ملکی به شبکه خبر گفت: پیکر ۴ نفر از آتش نشانان از زیر آوار بیرون کشیده شده است.
۲۳:۲۵/ خبرنگار حاضر فارس در محل حادثه: حجم انبوه آوار، دود ناشی از آتش سوزی و همچنین دقت امدادگران برای سالم خارج کردن پیکر شهدا موجب شده عملیات آواربرداری زمان بیشتری ببرد
۲۳:۲۰/ هویت جسد کشف شده هنوز مشخص نیست به گفته ملکی سر و صورت این شهید آسیب دیده است و نمی‌توان تشخیص داد
۲۳:۱۰/ ساجدی نیا: هر کدام از هموطنان هستند که از عزیزانشان بی خبر بوده و احتمال می‌دهند که در این حادثه حضور داشته به پلیس آگاهی مراجعه کنند.
۲۳:۰۵/ اولین جسد از دل آوار بیرون کشیده شد
۲۳:۰۳/ گویا امدادگران شیء یا چیزی را پیدا کرده‌اند منتها مانعی گذاشتند که مانع دید عکاسان شده است.
۲۲:۵۵/ نوربخش در شبکه خبر: درمان و بستری همه حادثه دیدگانی که بیمه بوده اند رایگان خواهد بود/ هماهنگی با ادارات کار برای برقراری بیمه بیکاری بیمه شدگان پلاسکو
امسال هموطنان برای ارج نهادن به تولید ملی و ایجاد رونق کسب و کار در حوزه پوشاک شب عید از تولیدات ملی استفاده کنند.
۲۲:۵۰/ کشف کلاه و کپسول آتش نشانی
۲۲:۴۰/ جنب و جوش میان مأموران و امدادگران افزوده شده است.
۲۲:۱۶/ سلیمی: امداد رسانی در دو مرحله بود ابتدا پیش از فروریختن و سپس بعد از ریزش ساختمان/ در ابتدا ده تیم فعالیت می‌کردند اما بعد از فرو ریختن ساختمان تعداد نفرات حاضر به ۱۵۰ نفر رسید/بیش از ۵۰ آمبولانس به منطقه اعزام شدند/۳ فروند هلی کوپتر آمادگی داشتند برای پرواز/در حال حاظر ۵۰ نفرر در منطقه هستند و صد نفر دیگر در حال آماده باش هستند.
۱۴ قلاده سگ زنده یاب در محل حضور دارند البته این سگ‌ها در فواصلی جا به جا می شوند.
۲۲:۱۵/ طلایی در شبکه خبر: بعد از ظهر امروز جلسات ستاد مدیریت بحران تشکیل شد و این جلسات پیوسته هستند و تمهیدات پیش بینی شده در بخش‌های مختلف شده است/باید وضعیت موجود مدیریت شود و کار سرعت بخشیده شود/ بخشی از اقدامات مثل بازماندگان و حتی افرادی که از وضعیتشان خبری نیست در حال انجام است.
۲۲:۱۲/ آتش در بخشی از ساختمان مجددا شعله ور شد
۲۲:۱۰/ ملکی: عملیات آواربرداری در حال انجام است/ علیرغم همه تلاش‌های انجام شده هنوز هم به پیکر هیچ یک از آتش نشانان دسترسی پیدا نشده است/ وضعیت آوار پیچیده و فنی است هر لغزشی می تواند وضعیت را خرابتر کند/ با توجه به وضعیت وخیم قطعا تعدادی از همکاارن به شهادت خواهند رسید.
در لحظات اولیه تدبیر بر این بود که آوار برداری از بالا ترین قسمت انجام شود و سبک سازی شود اما برخی آمدند و حرفهایی زدند درباره شناخت از منطقه اما ما هر چه کندیم و تلاش کردیم موفق نشدیم.
۲۲:۰۵/ دادستان تهران: از امدادگران، آتش نشانان و شهرداری که با جان و دل کار می کنند تشکر می کنیم/ نسبت به روز گذشته پیشرفت خوب بوده است.
وی ادامه داد در مورد بحث اموال دستور دادیم داوطلبان برای خروج اموال بیایند با همکاری پلیس اموال را خارج کنند.
دادستان تهران گفت: به سرپرست دادسرای امور جنایی تهران اجازه دادیم مقدمات تشکیل پرونده مربوط به شناسایی مقصران این حادثه را انجام دهد.
وی افزود: البته الان نگاه‌ها نباید دنبال علت حادثه باشد باید برای آواربرداری و پایان این وضعیت باشد.
دولت آبادی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص آخرین اقدامات و دستورات صادره گفت: پس از پایان بازدید صحبت می کنم.
۲۱:۵۲/ دادستان تهران به همراه شهردار تهران هم اکنون در حال بازدید از محل حادثه/ دولت آبادی برای اطلاع از نحوه عملیات وارد پارکینگ پلاسکو شد اما به خبرنگاران و عکاسان اجازه ورود ندادند
۲۱:۵۰/ خبرنگار فارس: تعدادی گاو صندوق از محل حادثه کشف شده است/ براساس اعلام پلیس این اموال به گنجینه پلیس آگاهی منتقل می‌شود
۲۱:۴۵/ شهریاری سرپرست دادسرای ویژه قتل: تا این لحظه هیچ دستور خاصی صادر نشده و شرایط تغییری نکرده است/ هنوز جسدی از دل آوار بیرون نیاورده شده
آتش نشانان در حال آوار برداری هستند تا بتوانند هرچه زودتر اخبار تازه ای از افراد زیر آوار اعلام کنند
۲۱:۳۸/ در حال حاضر از قسمت پارکینک بیل مکانیکی در حال تخریب ساختمان کناری پلاسکو است تا کار آوار برداری و دسترسی به تونل ها آسان تر شود
۲۱:۳۶/ آتش نشانان در محل در حال هدایت خبرنگاران به ناحیه امن هستند
یک آنش نشان: همگی کنار بایستید احتمال ریزش سازه های فلزی وجود دارد
۲۱:۳۰/ ادای احترام مقامات آتش نشانی ایرلند به آتش نشانان فداکار و غیرتمند حادثه پلاسکو
۲۱:۲۵/ قالیباف شهردار تهران در گفت و گوی زنده تلویزیونی: عملیات آواربرداری و پاکسازی محل با توجه به حجم خرابی، حداقل ۵ تا ۶ روز ادامه خواهد داشت.
همچنان برای نجات آتش نشانان محبوس در زیر آوار تلاش می کنیم و به نجات آنها امیدواریم هر چند امیدها کم شده است.
تداوم اعمال محدودیت های ترافیکی در منطقه برای تسهیل در عملیات امدادی دلجویی از خانواده های آتش نشانان و مصدومان این حادثه از اولویت های مسئولان است
۲۱:۲۰/ در حال حاضر نیروهای آتش نشانی در پارکینگ مشغول برش سازه های آهنی هستند تا امکان جا به جایی آنها راحت تر باشد/ اطفاء حریق همچنان ادامه دارد
۲۱:۱۵/ رییس اورژانس کشور: سه آتش نشان دیگر در حادثه پلاسکو تحت درمان سرپایی قرار گرفتند/ دستور وزیر بهداشت برای توزیع ماسک بین نیروهای امدادی و انتظامی در محل حادثه
۲۱:۱۲/ عملیات آتش نشان ها به صورت اطفا حریق و آواربرداری در حال انجام است، زمانی که آوار ها جا به جا می‌شوند آتش شعله ور می‌شود که همین موضوع باعث کندی در روند فعالیت آتش نشان‌ها شده است.
به گفته شاهدان عینی در ضلع شرقی ساختمان پلاسکو ۸ دستگاه جرثقیل در حال فعالیت هستند و هنوز از افرادی که در زیر آوار مدفون شده اند خبری در دسترس نیست.
۲۱:۰۵/ باتوجه به احتمال یافته شدن پیکرهای زیر آوار همزمان با سرعت گرفتن آواربرداری مقابل ساختمان با گونی های آبی بسته شد تا عکاسان و خبرنگاران ساختمان را نبینند.
۲۱:۰۰/ دستیارویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی: سانحه ساختمان پلاسکو ایران را در سوگ نشاند. اینجانب ضمن ضرورت توجه مسئولان و شهروندان در پیشگیری از وقوع چنین حوادثی و امیدواری بر اینکه با تلاش در جهت اصلاح سیاستها و اعمال نظارت ها دیگر شاهد چنین حوادثی برای شهروندان عزیز ایران نباشیم.
۲۰:۵۵/ براساس اعلام منابع خبری کل مصدومان تا ساعت ٢٠ به عدد ١١۴ رسیده است که ٣٧ نفر از آنها به بیمارستان منتقل شده اند.
۲۰:۵۲/ معاون عملیات هلال احمر استان تهران: روند آوار برداری در بخش جنوبی و شرقی سرعت بیشتری گرفته است/ ماشین‌های مکانیکی از خیابان جمهوری داخل محوطه شده اند/ تکذیب یافتن اجساد توسط سگ‌های زنده یاب.
۲۰:۵۰/ برخلاف آنکه گفته می‌شود هنوز راهی به داخل پلاسکو پیدا نشده است خبرگزاری میزان عنوان کرده است که دادستان تهران از داخل ساختمان پلاسکو بازدید کرده است.
۲۰:۴۶/ دود غلیظ در ضلع شمال شرقی پلاسکو افزایش پیدا کرده است
۲۰:۴۵/ ارسال مواد خوراکی برای آتش نشان حاضر در محل حادثه ساختمان پلاسکو از سوی شهروندان تهران
۲۰:۴۰/ سخنگوى سازمان آتش نشانى یافتن هرگونه پیکر جدید یا “نیم تنه” را تکذیب کرد/ آمار نهایى همان ٢٠ نفر است
۲۰:۳۵/ مهدی چمران درباره اخطارهایی که به ساختمان پلاسکو در سال‌های گذشته داده شده است و در شبکه‌های اجتماعی تناقض‌هایی بین ۷ تا ۱۴ اخطار را عنوان می‌کنند، گفت: آقای پشمچی‌زاده معاون شهردار تهران آمار اخطارها را از سال ۹۲، ۷ بار اعلام کرده است در صورتی که در پرونده ساختمان پلاسکو از سالیان قبل از آن تا کنون ۱۴ اخطاریه داده شده است که متأسفانه مالکین به این اخطارها توجه نکرده‌اند.
۲۰:۳۰/ شعله‌های آتش زیر حاکستر و دود ناشی از آن کار امداد رسانی را دشوار کرده است.
۲۰:۲۰/ روابط عمومی اورژانس تهران آخرین آمار مصدومان حادثه آتش سوزی و حریق ساختمان پلاسکو را ۱۱۴ نفر اعلام کرد.
۲۰:۱۵/ پرچمِ مشکی بر فراز برج یانقین تبریز (نخستین برج آتش نشانی کشور) به احترامِ شهادت تعدادی از آتش نشانان قهرمان در حادثه پلاسکو
۱۹:۵۵/ پیام تسلیت رئیس قوه قضائیه: حادثه آتش سوزی و فرو ریختن یکی از ساختمان های تجاری تهران که شهادت و مصدومیت جمعی از مردم شریف بویژه آتش نشانان شجاع و دلیر را به دنبال داشت، موجب تاسف و تاثر عمیق اینجانب گردید.
۱۹:۳۰/ گفته می شود در حین آوار برداری یک کپسول آتش نشانی کشف شده است.
گفته می‌شود تعدادی از سگ‌ها در حین گشت زنی زمان رسیدن به این کپسول‌ پارس کرده اند.
۱۸:۴۲/ سردار مهماندار رئیس پلیس راهور تهران بزرگ: با توجه به شاهراه بودن چهار راه استانبول احتمالا فردا بار ترافیکی سنگین را شاهد خواهیم بود. محدودیت‌های ترافیکی تا فردا ادامه خواهد داشت.
شهروندان می‌توانند از مسیرهای جایگزین نظیر خیابان انقلاب، ولیعصر استفاده کنند. معابر تا محدوده ۱۰۰ متری حادثه ایزوله شده و تردد هرگونه وسایل نقلیه به این محدوده به غیر از خودروهای مجاز ممنوع است.
این محدودیت‌ها ترافیکی است و افراد با عبور از پیاده‌راه‌ها می‌توانند به امور روزانه خود رسیدگی کنند و از این نظر مشکلی وجود ندارد.
۱۸:۴۰/ مسعود ثقفی رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران: هیچ مدرسه‌ای در مناطقه ۱۹ گانه شهر تهران فردا شنبه دوم بهمن ماه تعطیل نیست.
فقط دو مدرسه دخترانه امامیه و امید امام در اطراف منطقه حادثه ساختمان پلاسکو وجود دارد که تصمیمی برای تعطیلی این مدارس گرفته نشده است.
اگر نیاز به تعطیلی این دو مدرسه باشد از سوی مدیریت منطقه و مدیران مدارس به والدین و خانواده‌های آنها اطلاع رسانی خواهد شد.
سگ‌های زنده‌یاب در حال گشت در آوارهای پلاسکو هستند
۱۸:۳۵/ کار بعد از ۵ دقیقه آغاز شد.
روز دوم به شب رسید اما هنوز خبری از آتش‌نشانان نیست
۱۸:۳۰/ کار برای لحظاتی متوقف شد؛ یک کپسول آتش‌نشانی پیدا شد. سگ‌های زنده یاب در حال گشت هستند.
«جابر صادق زاده»، «قاسم رضایی» و «حسن یزدانی» در لباس آتش‌نشانی
۱۸:۲۰/ «جابر صادق زاده»، «قاسم رضایی» و «حسن یزدانی» قهرمانان کشتی ایران و جهان در اقدامی مثال زدنی و در جریان مسابقات قهرمانی کشتی جام تختی و به احترام آتش نشانان حادثه پلاسکو با لباس آتش نشانی روی تشک کشتی آمدند.
با غروب خورشید شماری از مردم قدرشناس تهران با حضور مقابل آتش نشانی بلوار کشاورز با نثار گل به مقام ایثارگران شجاع حادثه پلاسکو ادای احترام کردند
۱۸:۱۴/ کتابدار مدیر عامل هلال‌احمر استان تهران: دستگاه‌های زنده یاب هیچ آلارمی از افراد زنده دریافت نکرده‌اند. از ۵ بیورادار ۳ دستگاه را جدید خریداری کرده‌ایم و دستگاه‌ها اختلالی ندارد.
۱۸:۰۹/ روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد: در پی حادثه غمبار و دردناک ساختمان پلاسکو که منجر به داغ‌دار شدن تعدادی از هموطنان عزیزمان گردید و همچنین به پاس احترام به ساحت همه آتش‌نشانان شجاع و فداکار، با توجه به اطلاعیه هیأت محترم دولت، شنبه دوم بهمن‌ماه اجراهای صحنه‌ای موسیقی کشور برگزار نخواهد شد.
۱۸:۰۱/ آمار مصدومان ساختمان پلاسکو (تا ساعت ۱۷:۰۰): کل مصدومین و فوتی: ۱۱۱ نفر؛ درمان در محل: ۷۴ نفر؛ انتقالی ۳۷ نفر (فوتی ۱ نفر – بستری ۵ نفر – ترخیص ۳۱ نفر)؛ از ۳۷ مصدومی که به مراکز درمانی انتقال یافتند: فوتی (بهنام میرزاخانی-۳۵ ساله – بیمارستان مطهری)،
تعداد ۵ نفر در حال حاضر بستری «فخرالدین گودرزی (پارس) – امیر مهدیانی (کسری)- محمد آستراکی ( سینا)- سید مجتبی حنیفه ( سینا ) – مهرداد ربیعی ( بانک ملی)» و ۳۱ نفر درمان و از مراکز درمانی ترخیص شدند.
منبع : فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا