سیاسی

کشت‌ پیشرفته‌ترین مغز انسانی در آزمایشگاه

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از جام نیوز، این موفقیت می‌تواند شیوه جدیدی را برای درک چگونگی اثرگذاری مولفه‌های محیطی و ژن‌ها بر سیستم عصبی مرکزی ارائه دهد و روشی ارزان‌ را برای چگونگی اثرگذاری داروها بر مغز در اختیار بگذارد.
این اندام به اندازه یک مدادپاک‌کن بوده و از سلول‌های بنیادی pluripotent ساخته شده است. این سلول‌های بنیادی را می‌توان طوری برنامه‌ریزی کرد که به هر نوع سلول موجود در بدن تبدیل شوند.
محققان سراسر دنیا از سلول‌های بنیادی مشتق‌شده از پوست برای رشددادن هر نوع اندامی استفاده کرده‌اند؛ در این میان مغز یک بخش گریزپا بوده زیرا بسیار پیچیده‌تر از سایر اندام‌هاست.
دانشمندان با استفاده از تحریک‌های سلولی خاص و با الهام از رشد جنین انسانی، سلول‌های بنیادی را طوری ترغیب کردند که ساختار مغز را شکل دهند. این اندام پس از رشد به مدت ۱۲ هفته در آزمایشگاه، حاوی ۹۹ درصد ژن‌های موجود در انسان است.
این اندام شامل تمامی بخش‌های اصلی مغز و انواع مختلف سلول‌هایی است که این قسمت‌ها را شکل می‌دهند.
چنین مغز پیشرفته‌ای دانشمندان را قادر خواهد ساخت درک بهتری از مولفه‌های محیطی و ژنتیکی داشته باشند که منجر به بروز بیماری‌هایی مانند اوتیسم یا آلزایمر می‌شوند.
در بیماری‌های سیستم عصبی مرکزی نیز این مغز امکان بررسی آسیب‌پذیری ژنتیکی پنهان یا اثرات محیطی و همچنین ترکیبی از این دو را فراهم می‌کند.
جزئیات این دستاورد بزرگ علمی در سمپوزیم تحقیقاتی سیستم‌های بهداشتی نظامی ۲۰۱۵ ارائه شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا