سیاسیویژه خبری

کتابخانه مرکزی قاین با تزریق اعتبار ۲میلیاردی جان تازه ای می گیرد

به گزارش نسیم قائن ، کریمی فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان قاینات در سومین جلسه انجمن کتابخانه های قاین با بیان اینکه علیرغم کاهش اعتبارات شهرستان یکی از پروژه هایی که اعتبار آن نسبت به سال گذشته دو برابر شده پروژه کتابخانه مرکزی قاین است ،اظهار امیدواری کرد با پیگیریهایی که توسط نماینده محترم شهرستان انجام می شود شاهد یک حرکت جهادی در جهت تسریع در عملیات عمرانی این پروژه بزرگ فرهنگی باشیم.
کریمی مهمترین رسالت پیامبر عظیم الشان اسلام را خواندن برشمرد و گفت:توسعه همه جانبه جوامع از رهگذر توسعه فرهنگی و توجه به حوزه فرهنگی می گذرد.
وی لازمه توانایی در مردم یک جامعه دانایی عنوان نمود. رئیس انجمن کتابخانه های عمومی بر ارائه خدامات کتابخانه های عمومی به مراجعین در شرایط کرونایی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی تاکید و خواستار کاهش دورکاریهای احتمالی در این بخش شد.
سلمان اسحاقی نماینده مردم شهرستان های قاینات و زیرکوه با مغتم شمردن این جلسه عنوان کرد: آیت ا… حسن زاده آملی یکی از شخصیت های برجسته ای بودند که مامن ایشان کتاب و کتابخانه بوده و کتابخانه پرورش دهنده انسانهای بزرگی همچون آیت ا… حسن زاده آملی است.
وی افزود: ارتباط و مانوس شدن با کتاب و کتابخانه می تواند کودکان و نوجوانان و آحاد مردم عزیز را در مقابل هجمه های فرهنگی بیمه نماید.
اسحاقی با بیان این که برای پروژه های فرهنگی از جمله کتابخانه ها ،بایستی تعهدات فرهنگی واجتماعی کارخانجات بزرگ در استان و شهرستان ها پیگیری شود از مدیر کل خواست تا نسبت به تشکیل یک کارگروه بر همین اساس اقدام ودر یک بازه زمانی مشخص در خصوص تعهدات اجتماعی و فرهنگی کارخانجات بررسی و نتیجه اعلام گردد.
حاجی مدیر کل کتابخانه های استان نیز در این جلسه از راه اندازی کتابخانه روستای تیغاب به زودی خبر داد و خاطرنشان کرد این کتابخانه از چندی پیش آماده افتتاح است لکن به دلیل تصمیات ستاد کرونا و تعطیلی کتابخانه ها در مقاطعی، تصمیم بر راه اندازی کتابخانه در شرایط مطلوب تر گرفته شده که امیدواریم با فروکش نمودن وضع موجود، به زودی شاهد افتتاح این پروژه باشیم.
وی طرح پیک دانایی را یکی از اقداماتی برشمرد که در شرایط کرونایی به اعضای کتابخانه های عمومی ارائه می گردد. و اعضا می توانند با یک تماس کتاب های مورد تقاضای خود را با کمترین هزینه دریافت نمایند.
حاجی از راه اندازی اولین کتابخانه سیار مستقل در سطح کشور در شهرستان قاینات به عنوان یک اقدام فرهنگی بسیار خوب نام برد .
مدیر کل کتابخانه های استان ، یکی از اولویت های عمرانی کتابخانه های عمومی را پروژه کتابخانه مرکزی قاین عنوان کرد و گفت: پیگیریهایی در دست اقدام برای جذب اعتباراز مبادی مختلف هستیم که به محض تحقق اطلاع رسانی لازم صورت خواهد پذیرفت .
مددی رییس اداره کتابخانه های عمومی اعتبار مصوب شده برای سال ۱۴۰۰ کتابخانه های عمومی را ۳۵ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت اعتبارات شهرستان به نسبت سال گذشته ۵۰درصد رشد داشته است.
وی یاد آور شد هم اکنون ۱۳ باب کتابخانه نهادی و ۳ باب کتابخانه مشارکتی در سطح شهرستان به ۱۱۰۰۰ عضو خدمت رسانی می نمایند.
مددی از ریزش اعضای کتابخانه های عمومی در یک سال و نیم اخیر به دلیل شرایط کرونایی خبر داد و اظهار امیدواری کرد با تصمیماتی که در جلسه امروز اتخاذ شده شاهد ارائه خدمات حداکثری به مردم عزیز باشیم و کاهش ۲۵درصدی اعضا نسبت به دوسال پیش جبران گردد.
عملیات اجرایی این پروژه از سال ۸۹ در حاشیه بلوار بامشاد قاینی آغاز شده است واکنون قریب به ۱۲ سال از شروع ساخت این کتابخانه می گذرد اما همچنان پایان کار آن در هاله ای از ابهام و اما و اگرها برای تمکیل شدن است..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا