سیاسی

کاپیتولاسیون قانون ننگین تحمیلی آمریکا برایران بود

به گزارش نسیم قائن ، حجت الاسلام رحمانی امام جمعه قاین در خطبه های این هفته نمار جمعه با دعوت مردم به تقوای الهی به موضوع اخلاقی صبر اشاره کرد وگفت: انسان هایی که شرح صدردارند ومتین هستند به سادگی از کوزه در نمی روند.
وی با بیان این که یکی از اوصاف یک مدیر موفق ویک مسئول موفق مسئله بردباری است اظهارکرد:در برخی از مسئولیت ها شاهد عزل هایی هستیم که ممکن است به دلیل یک ناراحتی اتفاق می افتد وبه دنبال آن پشیمانی هم به وجود می آید ولذا توصیه ما به همه مدیران این است که با آبرو وشخصیت افراد نباید بازی کرد وحداقل دراین عزل ونصب هایی که انجام می دهند دقت بیشتری داشته باشند .
امام‌جمعه قاین در خطبه دوم نمازجمعه با اشاره به قانون ننگین کاپیتولاسیون گفت در۴آبان ۱۳۴۳آمریکا ییها قانون ننگینی را برشاه ایران تحمیل کردندکه حتی آتاترک حاضر به پذیرش این قانون نشد وشاه هم این قانون را به مجلس تحمیل کرد که به موجب این قانون امنیت تمام افراد حاکم که از آمریکادرایران زندگی میکنند ازمستشار تا اعضاء خانواده وآبدارچی محل کارشان اگر در هرنقطه ازجغرافیای ایران ظلم وجنایت وستمی را مرتکب شود مجموعه دادگستری ایران حق بازداشت ومحاکمه وتعرض به آن شخص رادرایران ندارند
وی ادامه داد:بعداز تصویب این قانون امام‌خمینی (ره)سخنرانی کوبنده ای را بیان داشتندکه علما به هوش باشید که ایران را فروختند وحیثیت ما را به باد دادندوقانونی را به تصویب رساندند که اگرچنانچه شهروند آمریکایی در ایران به مرجع تقلید شما توهین کند احدی قصد سوال کردن از این شخص را ندارد.
امام خمینی (ره)همه سختیهارا به جان خرید ودربرابر این قانون قد عَلَم کرد ولذا به دلیل سخنرانیهای کوبنده ایشان رابه ترکیه وسپس به نجف تبعید کردند وپس از مدتی فرزندشان آقا مصطفی خمینی که ایشان از فیلسوفان بزرگ وهمتای شهید بهشتی وامام موسی صدر وشهید مطهری بودند را نیز به ترکیه تبعید کردند.
وی به اول آبان ۱۳۵۶سالروز شهادت آقا مصطفی اشاره کرد وگفت:دشمنان با شهادت فرزند امام اهدافی را مد نظر داشتند واز جمله می توان به ضربه زدن به نهضت وفشار روانی به مرحوم امام اشاره کرد که با شهادت فرزندشان می خواستند جلوی نهضت انقلاب اسلامی را بگیرند.
حجت الاسلام رحمانی جلوگیری از سیاسی شدن حوزه علمیه نجف که آقا مصطفی درآن زمان در نجف بودند،پیشگیری از خطرات یک امام دیگر که برداشتشان این بود فرزند خلف امام بعد از رحلت ایشان اهداف پدر را ادامه خواهد داد،ایجاد رعب و وحشت در دل کسانی که در دنیا دست به افشاگری زده بودندرا از دیگر اهداف شهادت فرزند امام خمینی برشمرد وگفت:اگرچه اینها اهدافی را دنبال می کردند اما شهادت آقا مصطفی که به گفته امام خمینی (ره) از الطاف خفیه الهی بود چندین سال و چندین ماه به پیروزی انقلاب سرعت بخشید .
خطیب جمعه قاین تصریح کرد؛با شهادت آقا مصطفی، انقلاب اسلامی مثل بمبی درایران منفجر شد وآنچه که بایستی اتفاق بیفتد اتفاق افتاد.
وی افزود:بر خلاف تصوردشمنان ،با شهادت ایشان حوزه علمیه نجف یک دست به پا خواست وجلسات متعددی در نجف وکاظمین وکربلا به پا شد وشعارهای تندی بر علیه شاه داده شد.
امام جمعه قاین در بخش پایانی سخنان خودبا اشاره به اربعین حسینی گفت: پاسداشت اربعین حسینی را نباید از یاد برد وبرای خدمات رسانی بهتر به زائرین اربعین حسینی نیز تاکید می شود که مردم در برپایی این موکب ها که از قاین دوموکب خدمات رسانی خواهند داشت کمک کنند.
حجت الاسلام رحمانی به اول صفر سالروز ورود اسرا به شام نیز در خطبه های این هفته نماز جمعه اشاراتی داشت.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا