سیاسی

کارگرانی که هرروز اخراج می شوند/مدیرعاملی که بعد ۵۶سال مستاجر شد

به گزارش نسیم قائن ، این روزها سایه شوم تعطیلی کارخانه ها وواحد های تولیدی مختلف در اکثرشهرک های صنعتی کشور به چشم می خورد وشهرک صنعتی قاین از این موقعیت مستثنی نیست.
روز گذشته کارگروه رفع موانع تولید شهرستان با حضور مسئولین استانی وشهرستانی در دفتر فرماندار قاین برگزار شد .
دراین جلسه که تعدادی از مدیرعاملین واحد های تولیدی حضور داشتند به بیان برخی از مشکلات خود پرداختند.
طلوع مدیر عامل کاشی ترنج میگوید با هزاران بد بختی کارخودرا در شهرک صنعتی قاین می چرخانیم و سال گذشته قرار بود بنیاد برکت به داد ما برسد که پس از ارائه طرح مورد قبول بنیاد قرار نگرفت ولذا برای پرداخت بدهی های خود منزل مسکونی ام رادر مشهد فروخته ام وبعداز۵۶سال از صاحب خانه بودن،در حال حاضرمستاجر هستم.
مدیرعامل کاشی ترنج اظهارداشت: مشکل اصلی ما نقدینگی است ومالیات وارزش افزوده وبدهی های تامین اجتماعی بر مشکلات ما افزوده است والبته تامین اجتماعی با پرداخت بدهی به صورت اقساط موافقت کرده است.
طلوع اظهارداشت: به دلیل بدهی به شرکت گاز ،این اداره همکاری زیادی دراین شرایط بحرانی با ما ندارد وچندین بار نسبت به قطع گاز اقدام کرده است وخواسته ما این است که دستگاههای خدمات رسان برای بهبود وضعیت شهرک های صنعتی وواحد های تولیدی همکاری بیشتری دراین اوضاع واحوال داشته باشند.
عرب زاده مدیر عامل سنگبری رضوان نیز دراین جلسه درد دل خودرا از رکود بازار مسکن آغاز می کند ومی گوید:اصل مشکل ما رکود بازار مسکن است واگر مشکل رکود مسکن حل شود مشکل ما هم حل می شود
وی می گوید اگر هزاران جلسه هم برگزار شود دردی از ما دوا نخواهد شد چراکه وضعیت بازار ما در حالت رکود است.
این مدیرعامل با گلایه از اینکه دولت یارانه وسهم خودبه واحد های تولیدی را پرداخت نکرده است گفت: به دلیل بدهی به شرکت برق که سهم دولت بوده است از ۱۵اسفند به مدت۴۵روز برق کارگاه قطع وکارخانه تعطیل بوده است وبا لطفی که مسئولین داشته اند بدهی به صورت قسط پرداخت می شود وکارخانه نه چندان فعال ما دوباره با ۴کارگرکارخودراشروع کرد .
وی گفت: درحالی که۲۷کاگر دراین کارگاه مشغول به کار بوده اند این تعداد اینک به۴نفررسیده است.
عرب زاده بیان داشت:بدهی های مالیاتی وتامین اجتماعی نیز برمشکلات ما افزوده است هرچند تامین اجتماعی به صورت اقساط بدهی موافقت کرده است اما اداره مالیات از چندروز پیش هرچه قانون داشته است نسبت به ما اجرایی وتمام دفاتر وحساب های مارا مسدود کرده است.
وی می گوید:با توجه به بدهی هایی که به دلیل رکود بازار به بانک داریم ودر حال حاضر هم کارگروه رفع موانع تولید نسبت به پرداخت وام با اقساط۱۸ماهه اقدام کرده است لذا این وام ها هم با تنفس یکساله دردی را ازما دوا نخواهد کرد چرا که کارخانه ما سر یکسال نخواهد توانست فروش وسودی داشته باشد که بتوانیم نسبت به پرداخت آن اقدام کنیم ودر کنارآن اقساط معوقه قبلی هم باید پرداخت شودوحدود۱/۵سال طول می کشد که سود به شرکت برگردد چه طور می شود یکساله پول را به بانک برگرداند.
این مدیر عامل که هزینه درآمدی ۵۰روز خودرا ۳میلیون وپرداخت بدهی های خودرا اقساط ۴۰میلیونی به بانک،اقساط ۴میلیونی آب وبرق ذکر می کند ومی گوید این وام هم دردی از مارا دوا نخواهد کرد ولی بالاجبار برای دریافت آن ثبت نام کرده ام وامیدوارم مدت تنفس بانک بیشتر شود.
این تولید کننده سنگ در شهرستان قاین نیز از ارزش افزوده ومالیات گلایه مند است ومی گوید در شهرستان قاین مرّقانون اجرا می شود وهمان طور که گفته شد اداره مالیات به دلیل بدهی بسیاری از دفاتر مارا مسدود کرده است.
وی باگلایه از برخی بانکهااز جمله بانک ملی وهم چنین اداره مالیات قاین گفت: درحالی که به این اداره وبانک بدهکار هستیم اما مسئولین شهرستان حتی حاضر نشدند، همین سنگی که در کارخانه ما تولید می شود را از شهرستان تهیه کنند واین سنگ ازمرکز استان خریداری شد وبا این وضعیت توقع هم دارید که شهرک های صنعتی شهرستان فعال شود؟؟؟
وقتی سنگ ما به خارج از استان فرستاده می شود اما ارگانهای دولتی حاضر به خرید سنگ از شرکت ما نیست ومشابه همین سنگ از مرکز استان تهیه می شودویا بانک هایی که بدهی داریم اما حاضر نیستند این سنگ را از واحد تولیدی در شهر خرید کنندبه نظر مسئولین این جلسات می خواهد پاسخ دهد ؟؟
انصاری به نمایندگی از شرکت مرغداران قاین با اشاره به این موضوع که قانون بیمه تامین اجتماعی در مورد بیمه کارگران وکارفرما بسیار سخت است گفت: اولا من به عنوان یک کارفرما باید خودرا آزاد بیمه کنم واین بیمه دولتی شامل حال من نمی شود وموضوع دیگر این است که واحد های مرغداری کوچک وبزرگ فقط می توانند ۵نفررا بیمه کنند حق بیمه افراد بیشتری راندارندوامیدواری با پیگیری های مسئولین این مشکلات ما هم حل شود.
انصاری بیان داشت: اداره مالیات ودارایی از ما گزارش فصلی میخواهد درحالی که هیچ فروشنده ای حاضر نیست به ما فاکتور بدهد ما چه طور می توانیم گزارش فصلی بدهیم؟؟
وی می گوید مرغداران دراین ۳سال اخیر فقط با ضرر کارکرده اند وکسی حمایت نکرده است.
وی باگلایه از بانک ها در دریافت تسهیلات بانکی گفت: چند سال پیش به دلیل اینکه توان دریافت تسهیلات با درصد بالا وبا شرایط موجودرا نداشتیم کشتارگاه قاین به یک شخص غیربومی فروخته شد وهیچ سودی از این کشتارگاه عاید مردم شهرستان نمی شود وحتی کارگران این کشتارگاه غیربومی هستند.
وی افزود: درحال حاضر هم کارخانه تولید دان داریم که بازهم از صندوق توسعه بخش کشاورزی به دلیل اینکه آورده ای نداشتیم نتوانستیم بهره ای ببریم به عنوام مثال اگر ۵۰۰میلیون وام میخواستیم باید ۲۵۰میلیون سرمایه گذاری داشته باشیم وقطعا اگریه سرمایه گذار ۲۵۰میلیون تومان آورده داشته باشد به دنبال وام نمی رود وبالاخره با هر بدبختی این کارخانه راه اندازی شد وکارخانه ای که درسال ۹۳بیش از۱۸کارگرداشت امسال به دلیل رکود ووضعیت بد موجود، کارگران به ۸نفررسیده اند .
وی مشکل اصلی دریافت تسهیلات را وثیقه میداند ومیگوید بانک وثیقه هایی میخواهد که نداریم وبرای سرمایه درگردش واقعا با مشکل برخورده ایم وبانک محل ایجاد کارخانه را که حدود۲میلیارداست به عنوان وثیقه قبول نمی کنند.
انصاری از دیگر مشکلات مرغداران را فرایند دریافت سوخت عنوان کرد وگفت:با وجود اینکه جهادکشاورزی برای ما سهمیه مشخص می کند اما یک پروسه زمانی طولانی را طی می کند وبعد از کاهش چند درصدی درناحیه سوخت بیرجند دست ما می رسد واکثر مواقع ما مجبور هستیم که سوخت آزاد تهیه کنیم.
وی با اشاره به قیمت موجود مرغ در بازا رگفت: با توجه به این وضعیت وافزایش قیمت دان وجوجه در طی یک ماه گذشته که حدود ۲برابر شده است معمولا تولید کننده ضرر وسود به جیب فروشنده می رود.
در این جلسه جرجانی مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان ضمن توصیه به کلیه مسئولین واحد های صنعتی و تولیدی مبنی بر مصرف بهینه آب با توجه به کمبود شدید منابع آبی در سطح شهرستان و استان، بیان داشت: هدف ما در سطح استان خدمت به جامعه صنعتی و تلاش در جهت رونق تولید است. لذا کلیه مدیران واحد های تولیدی که با مشکل فروش محصولات مواجه هستند؛ بایستی برای رفع این مشکل به بازار های خارجی روی آورند و در این راستا ما آمادگی داریم بستر و زمینه ورود آنان را به این بازار ها فراهم نماییم.
کریمی معاون مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان نیز در این جلسه افزود: ما آمادگی داریم واحد هایی که با مشکل نقدینگی مواجه هستند و در سطح شهرستان به مشکل برخورد نموده اند؛ با ارائه درخواست به کارگروه مربوطه در استان، در کمترین زمان ممکن نسبت دریافت تسهیلات لازم برای رفع مشکلات آنان اقدام نماییم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا