سیاسی

چراغ سبز سازمان مدیریت کشور برای تامین اعتبار محور بیرجند – قاین

به گزارش نسیم قائن ، بخش عمده ای از تلاش ها و پیگیری های مسئولان رده های مختلف در سال های اخیر به تکمیل دوبانده شدن محور بیرجند- قاین معطوف شده است طوری که به هر دری می زنند تا در بحران نبود اعتباری و از هر طریق و ممری بودجه ای را برای آن تامین و در یکی دو سال آینده پرونده آن را مختومه اعلام کنند.
یکی از راه هایی که مسئولان در استان و پایتخت دنبال می کنند بهره گیری از ماده ۵۶ قانون بودجه است که بر این اساس در روزهای پایانی خرداد گذشته هیئتی استانی راهی مرکز کشور شد تا مذاکرات و پیگیری های لازم را برای عملیاتی شدن و جلب نظر سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بگیرد.
هر چند در آن زمان مهندس«امینی» معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی با صحبتی که با مسئولان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور کرده بود موافقت شفاهی آن ها را برای استفاده از این ماده قانونی یا در قالب آزادراه یا همان بزرگراه برای محور بیرجند- قاین گرفته بود اما طی چند روز قبل این سازمان پذیرفت تا از محل این ماده اعتبار مورد نیاز پروژه محور بیرجند- قاین را تامین کند که باید با چراغ سبزی که سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برای این پروژه نشان داد آن را یک گام رو به جلو در بسته شدن پرونده دوبانده سازی این محور مواصلاتی استان به حساب آورد.
آن طور که مدیر ساخت و توسعه راه های اداره کل راه و شهرسازی به «خراسان جنوبی» گفت: چند روز پیش سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با اجرایی شدن ماده ۵۶ برای تامین اعتبار اتمام محور بیرجند – قاین موافقت کرد اما باید سرمایه گذار یا پیمانکار به عنوان فاینانسور پا جلو بگذارد تا اعتبار مورد نیاز پروژه از طریق تخصیص ماده ۵۶ به وی ابلاغ شود.
مهندس «رجبی» با بیان این که هنوز سقف اعتباری در قالب ماده ۵۶ برای پروژه محور بیرجند- قاین در نظر گرفته نشده است افزود: هر گاه فاینانسور اعلام آمادگی کرد سازمان مدیریت دوباره پروژه را بررسی کرده و با آنالیزی که انجام می دهد اعتبار آن را نیز تعیین می کند.
به گفته وی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشوربه برآوردهایی که در گذشته برای این پروژه انجام شده کاری ندارد و خود باید کارشناسی های لازم را انجام دهد.
وی گفت: در پیگیری هایی که برای منابع مالی مورد نیاز اتمام این پروژه دنبال می شود انتظار براین بود که سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از محل اعتبارات نقدی به اتمام محور بیرجند- قاین کمک کند تا در قالب همین پیمانکارانی که با پروژه کار می کنند عملیات اجرایی آن به اتمام برسد اما مثل این که امکان تامین اعتبار مورد نیاز از ردیف های دیگر نبوده و تقبل کرده از ماده ۵۶ بودجه مورد نیاز پروژه را بپردازد.
دیگر این که از هر راهی مشارکت کننده طرح زودتر اعلام آمادگی کرد از همان طریق عملیات اجرایی پروژه دنبال خواهد شد یعنی اگر مشارکت کننده یا سرمایه گذاری در قالب آزادراه پا پیش گذاشت از این طریق و اگر در قالب بزرگراه نیز سرمایه گذار اعلام آمادگی کرد از این راه ماده ۵۶ برای اتمام محور بیرجند- قاین در دستور کار قرار می گیرد. به گفته وی روز گذشته با حضور پیمانکاری که به عنوان سرمایه گذار برای ایجاد آزادراه اعلام آمادگی کرده است در وزارت راه و شهرسازی جلسه ای برگزار شد و باید منتظر نتیجه آن ماند.
مدیر ساخت و توسعه راه های اداره کل راه و شهرسازی ۳۰ خرداد امسال نیز به «خراسان جنوبی» گفت: براساس ماده ۵۶ دولت متعهد می شود تسهیلاتی را به سرمایه گذار و فاینانسور بپردازد اما لازمه اجرای این کار مجاب کردن بانک است. به نظر «رجبی» مجاب کردن بانک ها را باید استاندار و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی پیگیری کنند و از طرف دیگر لازم است وزارت راه و شهرسازی نیز سازمان مدیریت و برنامه ریزی را متقاعد به تامین هزینه بازپرداخت تسهیلات بانکی کند. معاون مدیر کل راه و شهرسازی افزود: برای اتمام پروژه بزرگراه بیرجند – قاین به عنوان یکی از شریان های حیاتی استان حدود ۱۳۷ میلیارد تومان نیاز است و باید دید که توان مالی سرمایه گذار یا به عبارت دیگر تعهدش به چه میزان است طوری که اگر نتواند تمام این هزینه را تامین کند حداقل قطعه وسط این پروژه ناتمام را که کارش عقب تر از بقیه قطعات است و حدود ۵۵ میلیارد تومان نیاز دارد از این محل در دستور کار قرار دهد.
به گفته وی اجرایی شدن این اقدام موثر به میزان تسهیلاتی که بانک متقبل می شود تا بپردازد برمی گردد. علاوه براین باید طرف سرمایه گذار نیز متقبل شود که تسهیلات در اختیار پیمانکار بگذارد یا بانک تایید کند که پیمانکار آن قدر توان مالی دارد که می تواند به عنوان فاینانسور به صورت مستقیم وارد گود شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا