سیاسی

پیگیری های پیش از دستور

به گزارش نسیم قائن ، درکنار پیگیری و عملی شدن مسائل ریز و درشتی که مربوط به حوزه های انتخابیه نمایندگان است و قبل از منتخب شدن از سوی مردم قول رفع و رجوع آن را می دهند برخی از مسائل که به کلان استان یا کشور مربوط می شود نیز در سین برنامه های پیگیرانه آن ها قرار می گیرد تا بتوانند با رایزنی، مکاتبه، مکالمه، مجالسه و… مصوبه و لایحه ای از مجلس بگیرند تا در کنار نفعی که برای دیگر نقاط دارد استان نیز از مزایای آن بهره مند شود. عمر نمایندگی وکلای مردم در مجلس شورای اسلامی وارد سومین سال خود شد و باید دید با گذشت نیمی از عمر نمایندگی آن ها در خانه ملت عملیاتی شدن چه مسائل اساسی و کلان جزو سین برنامه های نمایندگان خراسان جنوبی بوده که با مکاتبه، پیگیری، مکالمه، رایزنی و… موفق به انجام آن شده اند؟ دراین گزارش دو تن از نمایندگان به سوال طرح شده پاسخ می دهند. آن طور که نماینده مردم فردوس، سرایان، بشرویه و طبس می گوید : یکی از اقداماتی که نمایندگان خراسان جنوبی پیگیری کردند افزایش میزان رقم لایحه ارتقای شاخص ها به حدود ۱۰۴ میلیارد تومان در سال گذشته بود که با این پیگیری هفت استان دیگر نیز مشمول این لایحه شدند.
افزون براین برای عملیاتی شدن افزایش لایحه ارتقای شاخص ها جلسه های متعددی با رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی انجام شد که دکتر«نوبخت» پذیرفت بعضی از استان ها برای ارتقای شاخص ها و رسیدن به معدل کشور جداگانه دیده شوند.
دکتر«محمد رضا امیرحسنخانی» کارهایی که نمایندگان در سطح ملی پیگیری کردند و به سرانجام رسیده است را فاکتور می گیرد و آن چه به خراسان جنوبی برمی گردد را بیان می کند و یکی از این موارد را اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه های آبخیزداری و آب رسانی روستایی کشور اعلام می کند که از دید وی اقدام بزرگی به حساب می آید که استارت آن توسط نمایندگان خراسان جنوبی به ویژه حجت الاسلام سید« محمد باقر عبادی» زده شد.
به گفته وی طرح توجیهی و شرح پروژه را اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی نوشت و از سوی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف به رئیس مجلس ارائه و در مجلس مصوب شد که نتیجه آن صدور مجوز از سوی مقام عظمای ولایت برای برداشت ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی بود.
پیگیرطرح انتقال آب
نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اشاره ای نیز به پیگیری نمایندگان استان درباره ابر پروژه انتقال آب به نوار شرق کشور دارد و این که نمایندگان سیستان و بلوچستان طرحی را برای انتقال آب از دریای عمان به این استان تدوین کردند که حداقل آن این است که طرح آن ها اعلام وصول شده و نمایندگان خراسان جنوبی نیز به دنبال تدوین طرح مشابه نمایندگان سیستان و بلوچستان هستند تا روی میز مجلس برای امضا قرار گیرد و اعلام وصول شود. موضوع حائز اهمیت دیگر از دید «امیرحسنخانی»حضور اعضای کمیسیون های تخصصی مجلس در استان است که نمونه آن حضور اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در تمام شهرستان های خراسان جنوبی بود که با هماهنگی های انجام شده از سوی نماینده مردم نهبندان و سربیشه این اتفاق افتاد.
همچنین «دکتر افضلی» پیگیر است تا اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلای نیز برای اطلاع از مسائل و مشکلات این حوزه از نزدیک به استان سفر کنند. این نماینده مجلس اشاره ای نیز به حضور برخی از وزرا و معاونان آن ها به استان دراین مدت دارد و اطمینان می دهد که پیگیری ها برای رفع مسائل و مشکلات استان همچنان ادامه خواهد داشت تا به نتیجه برسد. عقیده دکتر«امیر حسنخانی» براین است که باید خراسان جنوبی در بعضی از مسائل به صورت ویژه دیده شود و اگر این اتفاق نیفتد نتایج چندانی حاصل نخواهد شد. به گفته وی برخی از مسئولان و نمایندگان مجلس در شورای اسلامی پیگیرند با توجه به پیشینه ای که از دیگر سفرهای استانی مقام معظم رهبری وجود دارد این اتفاق برای خراسان جنوبی نیز بیفتد. نظر او براین است که در دو سال گذشته هر چه نمایندگان مجلس در توان داشتند کوتاهی نکردند. درعین حال معتقد است نمایندگان بهتر از این نیز می توانند کار کنند. او خود را مثال می زند و می گوید: درست که در این مدت کارهای زیادی انجام دادم اما بالاخره توقعم از خودم خیلی بیشتر از این است.
در پایان نیز این موضوع را متذکر می شود که به دلیل محرومیتی که خراسان جنوبی دارد هرچند برخی مدعی اند که نباید واژه محرومیت را برای خراسان جنوبی به کار برد اما وقتی محروم است چرا نباید گفت محروم و زمانی که استان برخورداری شد دیگر لفظ محرومیت را نباید به کار برد.
پیگیر مسائل کلان استان
رئیس مجمع نمایندگان استان نیز آن چه چهار نماینده خراسان جنوبی از ابتدای راهیابی به مجلس دهم پیگیرش بودند را مربوط به مسائل کلان و اساسی استان می داند و می گوید : آن طور که بارها و بارها نمایندگان اعلام کرده اند به دنبال حل مشکل آب ، جاده، راه آهن، اشتغال و تولید و حوزه کشاورزی هستند. به گفته «فرهاد فلاحتی» عمده مذاکرات، مکاتبات، مکالمات، رایزنی ها و پیگیری های متعدد آن ها نیز در خارج از استان به رفع همین مسائل و عملیاتی شدن آن ها برمی گشته و برمی گردد.
این پیگیری ها نیز سبب شده برخی به نتیجه برسد ، بعضی مسئولان را به تحرک وادارد و برخی نیز در مسیر اجرا قرار گیرد یعنی هنوز امیدواریم مسئولان اجرایی آن را به نتیجه برسانند.
خسارت سرمازدگی عملی شد
وی مثالی از مواردی را که نمایندگان استان پیگیری کردند و به نتیجه رسیده است تسهیلات مربوط به خسارت سرمازدگی مزارع زعفران و زرشک کشاورزان استان اعلام می کند که هر چند همه خسارت دیدگان را پوشش نداد اما همان بخشی را که پوشش داد نشان از این دارد که دولت به تعهداتش عمل کرده است. نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با بیان این که در بخش راه نیز حرکت ها، نشست ها و جلسه های خوبی انجام شد که مصوبه های خیلی خوبی نیز داشت می افزاید: پیگیری ها چون کافی نبود این مصوبه ها به ثمر نرسید طوری که در آخرین مرحله از تزریق بودجه کار لنگ شد و با این که سازمان مدیریت و برنامه ریزی متعهد شد بدهی پیمانکاران را که حدود ۵۰ میلیارد تومان بود تا پایان سال مالی ۹۶ بپردازد اما این تعهد محقق نشد و نه تنها بودجه ای برای ادامه کار به پیمانکاران تعلق نگرفت بلکه طلب آن ها نیز پرداخت نشد.
به گفته «فلاحتی» به غیر از اعتبار قطره چکانی که به برخی از پیمانکاران پرداخت شد عایدی دیگری حاصل نشد.
وی با اذعان به این که هرچند دکتر«نوبخت» دستور پرداخت بدهی پیمانکاران را داد اما هنوز که هنوز است شاهد تحقق این وعده بر زمین مانده نیستیم.
راه آهن
رئیس مجمع نمایندگان استان معترف است که جلسه ها و حرکت های خیلی خوبی برای تحقق پروژه کلان راه آهن خراسان جنوبی انجام شد و آخرین مرحله آن نیز به شروع مسیر راه آهن تا بیدخت گناباد برمی گشت که پیمانکار مشغول به کار است. به گفته «فلاحتی» ادامه این مسیر یعنی از بیدخت گناباد تا بیرجند نیز که جزو مصوبه های وزارت راه و شهرسازی است تا مرحله مناقصه پیش رفته و برخی از سرمایه گذاران نیز برای شروع عملیات اجرایی مسیر گناباد- قاین- بیرجند اعلام آمادگی کردند. پیش بینی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی این است که با شرایط اقتصادی ایجاد شده خیلی امیدواری درباره پا پیش گذاشتن پیمانکاران وجود ندارد و باید دولت به سمت و سوی دیگری برای تامین شرکت های پیمانکار داخلی و خارجی حرکت کند.
به گفته «فلاحتی» تلاش های نمایندگان دراین باره با این که زیاد بود اما نتیجه ای در پی نداشت و عملیاتی نشد. نظرش در باره دیگر مسائل مانند اشتغال و آب رسانی به روستاها و محلات عشایری این است که در کلان کشور تصمیم گیری ها و رایزنی های خیلی خوبی انجام شد به عنوان مثال با رایزنی های انجام شده بعد از کلمه روستایی، عشایری نیز گنجانده شد و مبلغ کلانی در کشور برای آب رسانی روستایی و عشایری تخصیص یافت. به گفته وی اکنون نیز نوبت مسئولان استانی است تا پیگیری های لازم را داشته باشند تا خراسان جنوبی به سهم لازم برسد. افزون براین در کلان کشور برای حوزه آبخیزداری و احیای قنات ها در مجلس حرکت بسیار بسیار خوبی انجام شد که خراسان جنوبی نیز از آن منتفع شده است و در این زمینه نیز باید اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و سازمان جهاد کشاورزی پیگیری جدی داشته باشند. به گفته وی البته رقم بودجه ای که از این محل برای خراسان جنوبی تخصیص یافته خیلی کم است که بعد از آن هر کدام از نمایندگان برای حوزه انتخابیه خود این موضوع را پیگیری کردند و قرارشد رقم بودجه استان از این سرفصل به هر میزان که استفاده کند از سرجمع اعتبارات کشوری پرداخت شود. وی این موضوع را نیز یادآور می شود که افزایش بودجه استان در این سرفصل شفاهی اعلام شده و هنوز ابلاغیه کتبی به مجمع نمایندگان استان نرسیده است.
درخواست ملاقات با رئیس جمهور
اما کاری که به تازگی «فلاحتی» به عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان انجام داده این بوده که با رئیس جمهور، معاون اول وی و رئیس دفتر نهاد ریاست جمهوری مکاتبه ای داشته و خواستار ملاقات مجمع نمایندگان خراسان جنوبی با دکتر«روحانی» شده است. به نظر او اگر این درخواست وی محقق شود به طور حتم مسائل مربوط به استان و مشکلاتی که مردم با آن رو به رو هستند را نمایندگان با رئیس جمهور در میان خواهند گذاشت. وی در پایان یادآور می شود منتظر اجابت خواسته مجمع نمایندگان از سوی رئیس جمهوری هستیم و امید که این درخواست بی پاسخ نماند.
خراسان جنوبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا