سیاسی

پیگیری برای ایجاد رشته فراوری زرشک و زعفران در قاین

به گزارش نسیم قائن ، حمود نخعی امروز ( ۳ مهر) در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: در حال حاضر مجوز ایجاد ۳۶۵ رشته برای دانشگاه فنی و حرفه ای کشور از شورای گسترش دریافت شده است.
وی با بیان اینکه این دانشگاه با ۱۷۳ دانشکده با تعداد ۱۷۴ هزار و ۸۶۴ دانشجو بزرگترین دانشگاه کشور قلمداد می شود، افزود: هدف این دانشگاه تربیت تکنسین، نیروهای کاردان و مهارتی است که پنجه های مهارتی برای بخش صنعت، کشاورزی و خدمات محسوب می شوند.
وی با تاکید بر اینکه دانشگاه فنی و حرفه ای همراه با تحصیلات عالیه مهارت را نیز به دانشجویان آموزش می دهد، عنوان کرد: حدود ۷۵ درصد فارغ التحصیلان این دانشگاه وارد بازار کار شده اند.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت پنج مرکز در شهرستان بیرجند، قاین، طبس و فردوس، گفت: هم‌اکنون چهار هزار و ۲۰۰ دانشجو در ۴۵ رشته کاردانی و ۱۷ رشته کارشناسی برای پسران و ۱۴ رشته کاردانی و ۵ رشته کارشناسی برای دختران مشغول به تحصیل هستند.
نخعی ادامه داد: در سال تحصیلی جدید، یک هزار و ۱۴۲ دانشجوی جدید در دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان پذیرش شدند که ۷۰ درصد دانشجویان در مقطع کارشناسی هستند.
وی از پیگیری برای ایجاد رشته اختصاصی فرآوری زعفران و زرشک در دانشکده فنی و حرفه ای در قاین خبر داد و افزود: همچنین پیگیر تاسیس دانشکده فنی و حرفه ای در شهرستان نهبندان هستیم.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی با بیان اینکه امکانات کارگاهی و تجهیزات آزمایشگاهی و فضای آموزشی لازم از مهمترین شاخص های دانشکده فنی و حرفه ای است و باید این تجهیزات با صنعت سنخیت داشته باشد، عنوان کرد: امسال در بحث تجهیزات سازمان مرکزی اعتبارات خوبی اختصاص داده و در فاز نخست یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی خریداری شده است.
نخعی بیان کرد: تاکنون تفاهم نامه های با صنایع کوچک، اتاق بازرگانی، اتاق صنایع و شهرک صنعتی منعقد شده است و انعقاد قرارداد با وزارت آموزش و پرورش برای تربیت معلم فنی در حال پیگیری است.
وی یکی از معضلات اصلی دانشکده فنی و حرفه ای پسران در شهرستان بیرجند را کمبود خوابگاه دانست و گفت: در برنامه های آینده پیگیر احداث ساختمان اصلی دانشگاه با اعتبار ۳٫۵ میلیار تومان هستیم تا محل فعلی دانشگاه تبدیل به خوابگاه شود البته در شهرستان قاین، فردوس و طبس مشکل خوابگاهی وجود ندارد.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای خراسان جنوبی یادآور شد: حدود ۴۰ درصد دانشجویان این دانشگاه غیربومی هستند و در بیرجند ۷۰۰ دانشجو خوابگاهی داریم.
نخعی با اشاره به فعالیت های عمرانی دانشگاه فنی و حرفه ای خراسان جنوبی گفت: سال گذشته یک هزار و ۱۰۰ متر کارگاه خارج از منابع دانشگاه با کمک خیران ساخته شده و اکنون نیز برای تکمیل ساخت مجتمع فرهنگی و مذهبی با اعتبار ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان نیازمند کمک و همراهی خیران هستیم.
وی با بیان اینکه دانشکده فنی و حرفه ای در حال ساخت قاین نیازمند گازرسانی و آبرسانی است، افزود: احداث ساختمان دانشکده فردوس در دستور کار است که برای ساخت آن ۳٫۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
شبستان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا