سیاسی

پیش بینی برداشت۵۴تن زعفران خشک از اراضی خراسان جنوبی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار نسیم قائن اظهارکرد:زعفران به عنوان یکی از محصولات مهم وارز آور در دنیابرای کشورمان به حساب می آید .
وی افزود:خراسان جنوبی نزدیک به ۱۵هزار هکتار از اراضی سطح زیر کشت زعفران را به خود اختصاص داده است و۵۱ونیم تن زعفران خشک از این میزان زمین برداشت می شود.
ولی پور ادامه داد:شهرستان قاینات ،بزرگترین شهرستان خراسان جنوبی در حوزه کشاورزی وبه خصوص زعفران است .
و۴هزا رو۵۰۰هکتار زعفران استان در این شهرستان است. ونزدیک به ۱۷تن از ۵۱تن زعفران خشک استان،منحصر به شهرستان قاینات است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت:خراسان جنوبی از نظر میزان تولیدات علی رغم این که زادگاه زعفران است وبرند زعفران در کشور به عنوان زعفران قاینات شناخته می شود اما دومین تولید کننده پس از استان خراسان رضوی است ونکته مهم این است که کیفیت زعفران خراسان جنوبی رتبه اول را در کشور به خود اختصاص داده است.
وی افزود:زعفران تولید شده در خراسان جنوبی، به دلیل برداشت گل زعفران قبل از طلوع آفتاب و برداشت غنچه قبل از بازشدن، کیفیت، عطر و قدرت رنگ دهی بالا ، مرغوب ترین زعفران دنیاست..
ولی پور تصریح کرد؛زعفران خراسان جنوبی به دلیل کیفیت بالا مشتریان زیادی در کشورهای خارجی از جمله آلمان، آمریکا، اسپانیا و کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد.
وی در ادامه بابیان این که امسال سازمان تعاون روستایی برای خرید زعفران اعلام آمادگی کرده است،ابراز امیدواری کرد که قیمت زعفران نسبت به سال های گذشته با یک روند نزولی مواجه شود.
رئیس ساز مان جهادکشاورزی در پایان با اشاره به این که ۳۶ هزار زعفران کار خراسان جنوبی، تا پایان آبان محصول خود را برداشت می کنند گفت:پیش بینی می شود امسال ۵۴تن زعفران خشک از اراضی زیر کشت این محصول در استان برداشت شود.
این در حالی است که سال گذشته ۵۱تن زعفران خشک از اراضی زیر کشت این محصول در خراسان جنوبی برداشت شد.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا