سیاسی

پیش بینی برداشت ۱۴تن زعفران خشک درقاین

به گزارش نسیم قائن مهندس بهروان کارشناس زراعت وباغبانی مدیریت جهاد کشاورزی قاین در گفتگو با خبرنگار نسیم قاین گفت: زعفران یکی از محصولات استراتژِک در شهرستان قاین است وقاینات به عنوان پایتخت زعفران جهان شناخته شده است.
بهروان گفت: زعفران، دارای ساقه و شش گلبرگ بنفش رنگ و سه رشته کلاله قرمز رنگ است و قسمت مورد استفاده این گیاه کلاله نارنجی رنگ گل آن است که این کلاله مقادیری از چربی، املاح معدنی و موسیلاژ را در خود دارد.
کارشناس زراعت وباغبانی مدیریت جهاد کشاورزی قاین افزود: محصول زعفران، مزیت نسبی مناطق کویری و کم آب خراسان جنوبی است و زعفران قاین نیز از نظر کیفیت در ردیف مرغوب ترین زعفران دنیاست.
وی شرایط آب وهوایی خاص شهرستان قاین،چیدن گل زعفران در صبح زودو… را از دلایل مرغوبیت زعفران قاین دانست.
مهندس بهروان بیان داشت: سطح زیر کشت زعفران در شهرستان قاینات ۴هزار۲۲۲ هکتار می باشد که پیش بینی می شود از این سطح حدود ۱۴ تن زعفران خشک برداشت شود.
وی افزود: درسال گذشته بیش از۳هزارو۲۰۰کیلوگرم ریز مغذی به صورت ترویجی دربین زعفران کاران توزیع شده است ودرتابستان سال جاری نیز ۶۱۵کیلوگرم کود هیومیک اسید جهت تقویت زمین های کشاورزی به صورت الگویی نیز دربین کشاورزان توزیع گردید.
این کارشناس کشاورزی گفت:در سال زراعی ۹۲-۱۳۹۱ میزان ۷۷ هکتار از اراضی زعفران شهرستان تحت پوشش بیمه قرار گرفت که مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال غرامت به زعفرانکارانی که محصول خود را بیمه نموده اند تعلق گرفت و در سال زراعی ۹۳-۱۳۹۲ مقدار ۸۲ هکتار از اراضی زعفران شهرستان تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته است که صندوق بیمه محصولات کشاورزی در حال پرداخت غرامت به بیمه شدگان می باشد و در سال زراعی ۹۴-۱۳۹۳نیز از ابتدای آبان ماه تا پانزدهم آذر ماه کشاورزان فرصت دارند تا محصول خود را بیمه نمایند.
بهروان افزود: درمجموع تعداد ۱۲۸۵۰ بهره بردار زعفرانکار در شهرستان قاینات وجود دارد.
وی از فعال بودن ۴واحد فرآوری زعفران درشهرستان قاین خبر داد وگفت: باهمکاری شورای ملی زعفران وجهادکشاورزی سال گذشته ۲۵پایگاه فراوری بهبود کیفیت ارتقاء زعفران در شهرستان قاین در فصل برداشت زعفران دایر شد که امسال به دلیل نبود اعتبار تاکنون اجرا نشده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا