سیاسی

پیش بینی برداشت ۱۰۰تن عناب در زیرکوه +تصاویر

به گزارش نسیم قائن از زیرکوه ، عناب میوه ای مقاوم در مقابل خشکی، شوری، نوسانات دما، آفات و بیماری‌ها بوده و در طی دوران خشکسالی کمترین خسارت را در مقابله با سایر محصولات متحمل شده است و به عنوان یکی از محورهای توسعه باغات در الگوی کشت استان مد‌نظر قرار دارد.
خراسان جنوبی با داشتن ۹۸ درصد سطح زیر کشت عناب به عنوان اولین تولیدکننده عناب در کشور و جهان مطرح است.
تقریبا اکثر کشاورزان شهرستان زیرکوه و آبیز به سمت کشت این محصول روی آورده اند ،به طوریکه این محصول به عنوان محصولی اصلی و در آمد زا علاوه بر اختصاص یافتن سهم قابل توجهی ازمزارع شهرستان زیرکوه و بخصوص آبیز و بخش شاسکوه ، در حیاط خانه ها نیز کشت شده و هم اکنون آبیز با دارا بودن آب گوارا و شیرین و خاک حاصلخیز یکی از قطبهای تولید این محصول درشهرستان زیرکوه و حتی استان خراسان جنوبی از نظر کیفیت طعم و مزه و ارگانیک بودن مطرح است.
محمد بنی اسدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان زیرکوه در این باره در گفتگو با خبرنگارنسیم قائن در زیرکوه با اشاره به برداشت محصول عناب بیان داشت: مدتی است که کشاورزان شهرستان زیرکوه سخت مشغول برداشت این محصول از ۹۴ هکتار سطح زیر کشت عناب هستند .
وی با بیان اینکه از این میزان ۵۶ هکتار آن بارور و ۳۸ هکتار آن غیر بارور است گفت: از این میزان سطح زیر کشت به طور میانگین حدود ۱۰۰ تن عناب برداشت می شود .
بنی اسدی خاطر نشان کرد: تولید این محصول در شهرستان زیرکوه نسبت به سال گذشته حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش داشته است .
وی علت کاهش تولید محصول عناب را بارندگی بهاره و عدم تلقیح گل عنوان کرد و افزود: برداشت این محصول در شهرستان زیرکوه از اوایل مردادماه شروع و تا اواخر شهریور ماه ادامه می یابد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا