سیاسی

پیشنهاد جدید آمریکا درباره برنامه غنی سازی ایران

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از جهان نیوز خبرداد: دیپلمات هایی که خواستند نام آنها فاش نشود گفته اند که براساس این طرح جدید ایران اورانیوم غنی سازی شده خود را در معامله ای به خارج از کشور منتقل می کند و در ازای آن سوخت مورد نیاز خود را از یک کشور دیگر وارد می کند.
این طرح جدید در حالی روی میز مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان قرار داده می شود که تنها ۳ روز تا پایان ضرب الاجل هسته ای باقی مانده است. ایران و گروه ۱+۵ در حال مذاکره بر سر نگارش متن نهایی توافق جامع هسته ای براساس راه حل های بدست آمده در مذاکرات ۱۳ فروردین در لوزان سوئیس تا روز ۱۰ تیر هستند.
براساس گزارش آسوشیتدپرس، ایران که می گوید قصد ندارد بمب هسته ای بسازد، نزدیک به ۸ تن اورانیوم غنی سازی شده در اختیار دارد که می تواند در صورت غنی سازی بیشتر تبدیل به پلوتونیوم مورد نیاز برای ساخت چند بمب هسته ای شود. دیپلمات ها به این خبرگزاری غربی گفته اند که پیشتر نیز موضوع خروج اورانیوم از ایران در ازای دریافت سوخت هسته ای مطرح شده که بر روی آن توافقی انجام نگرفته بود.
این در حالی است که ایران بارها تاکید کرده با خروج اورانیوم غنی سازی شده از این کشور مخالف است. طبق این گزارش در صورتی که ایران در مذاکرات این موضوع را بپذیرد، تحولی مهم محسوب می شود.
در حال حاضر جان کری و لوران فابیوس وزیران خارجه آمریکا و فرانسه به همراه محمدجواد ظریف همتای ایرانی شان و همچنین فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین به سر می برند. امروز همچنین یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با حضور در هتل کوبورگ وین با جان کری دیدار کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا