سیاسی

پیشنهاد ایران در نشست آستانه برای تثبیت آتش‌بس

به گزارش نسیم قائن ،
حسین جابری‌انصاری معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در جلسه افتتاحیه کنفرانس آستانه به تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال بحران سوریه پرداخت.
متن این اظهارات به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
عالیجناب، غیرت عبدالرحمن اف، وزیر خارجه جمهوری قزاقستان
روسا و اعضای محترم هیات‌های شرکت‌کننده
خانم ها و آقایان
مایلم سخنانم را با سپاسگزاری از دولت و ملت بزرگ قزاقستان و قدردانی از مهمان نوازی گرم ایشان از هیات‌های شرکت‌‌کننده آغاز کنم. وقتی در قزاقستان، سرزمین زادگاه معلم ثانی فارابی حاضر می‌شویم، گویی به سرزمین خود وارد شده‌ایم و اقدام برادرانه دولت و ملت دوست قزاقستان در میزبانی این اجلاس را در راستای تعالیم عالیه اسلام در کمک به برادران خود می‌دانیم.
در حالیکه ما در این نشست در آسایش نشسته‌ایم، مردان، زنان و کودکان سوریه با رنج‌ها و مشکلات جنگ و تروریسم، آوارگی در وطن و آوارگی از وطن، ویرانی خانه و کاشانه خود دست و پنجه نرم می‌کنند و در بعضی از مناطق مانند دمشق حتی از آب آشامیدنی محروم شده‌اند.
من به عنوان یک ایرانی می‌توانم مصیبت آنها را درک کنم. ایران خود پیش از این قربانی جنگی تحمیلی بوده است که صدها هزار شهید و زخمی و آواره بر جای گذاشت و تخریب گسترده مناطقی از کشور را در پی داشت. همه اعضای هیات همراه من، آن روزها را تجربه کرده‌اند.
در جهان انسانی، تفاوت عقاید و اختلاف منافع امری طبیعی است، ولی جنگ زشت ترین مصداق چنین اختلافاتی است. هدف غائی ما در تلاش مشترک برای پایان دادن به رویارویی در سوریه می‌بایست توقف غیرقابل بازگشت مخاصمات باشد، به نحوی که به مردم سوریه امکان دهد به زندگی عادی که مانند هر ملت دیگری شایستگی اش را دارند بازگردند. مردم سوریه باید از دولتی دارای حاکمیت در سرزمینی یکپارچه و مرزهای امن برخوردار باشند.
تعیین سرنوشت، حق ذاتی همه ملت‌ها است و هیچ قدرت خارجی نباید و نمی‌تواند از اعمال این حق ممانعت به عمل آورد. ملت سوریه نیز از این قاعده مستنثنی نیست و باید به دور از هر فشار خارجی به اعمال حق خود بپردازد. کسانی که به خاطر منافع خود موجب طولانی شدن بحران سوریه می‌شوند مانع اعمال این حق هستند.
همکاران عزیز؛
امروز در آستانه گرد هم آمده‌ایم تا با بازبینی تلاشهایمان برای صلح و ترمیم نقائص روندهای گذشته، در چارچوب ابتکاری سه‌جانبه با مشارکت روسیه، ترکیه و ایران، به گفت‌وگو بین دولت سوریه و گروه‌های مسلح معارضه سوری که به روند این مذاکرات پیوسته‌اند، برای نیل به راه‌حل سیاسی کمک کنیم.
برای تحقق این هدف، ضروری است نقشه راه روشنی داشته باشیم. در این جهت پیشنهاد مشخص ما این است که تمام شرکت‌کنندگان در این گفت‌وگوها اقدامات خشونت بار را طرد و با تثبیت آتش‌بس و ترک انواع مخاصمات به این روند کمک کنند. ما باید از پیوستن گروه‌هایی که در نشست حضور ندارند به این فرایند، به شرط التزام ایشان به اصل عدم خشونت، استقبال کنیم.
جامعه بین‌الملل باید به تلاش‌ها برای مهار انتقال غیرقانونی سلاح، کمک‌های مالی و جنگجو به داخل سوریه که به گرو‌ه‌های تروریست امکان می‌دهد مردم سوریه را سرکوب و زنجیره‌هایی از برخوردهای مسلحانه را در گوشه و کنار سوریه آغاز کنند، بپیوندد. یک سازکار موثر برای آتش‌بس باید وجود داشته باشد و توسط ابتکار سه‌جانبه آستانه مستحکم شود تا آتش‌بسِ غیر‌قابل بازگشت و ترک مخاصمه تضمین گردد.
همزمان، تلاش برای رویارویی با داعش و النصره و گروه‌های تروریستی وابسته به آنها باید در دستور کار مشترک ما قرار گیرد.
دوستان عزیز؛
دولت و معارضه سوریه می‌توانند با حمایت ابتکار سه‌جانبه گفت‌و‌گوهای خود را برای رسیدن به راه‌حل سیاسی و برگزاری انتخابات آزاد، فراگیر و شفاف بر اساس وحدت ملی و تمامیت ارضی آغاز و تا حصول نتیجه ادامه دهند. ما امیدواریم با موفقیت این روند شاهد پایان هر چه سریع‌تر بحران سوریه باشیم.
همزمان دوستان سوریه باید دست به دست یکدیگر دهند تا با رفع تحریم‌ها و محاصره، کمک به بازسازی کشور و تسهیل بازگشت آزادانه آوارگان به خانه‌های خود، وضعیت وخیم انسانی در سوریه را به پایان رسانند.
تغییر از ذهن مردمان آغاز می‌شود. تنها مردود شمردن ایدئولوژی‌های افراطی که وحشی‌گری را به دروغ به نام دین توجیه می‌کنند، توسط ما و مردم، زنجیره بدنهاد خشونت و تروریسم را می‌شکند. این امر بایستی با معرفی چهره مقدس و رحمانی ادیان الهی و از طریق گفت‌وگوهای بینا فرهنگی بین همسایگان منطقه و کل جهان شروع شود.
همکاران گرامی؛
زمان کوتاه است و همانگونه که تاریخ نشان می‌دهد، نسل‌های آینده، ما را مسؤول اعمالمان خواهند دانست. باشد که صلح و سازندگی را برگزینیم.
وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَىٰ ۖ وَلَا تَعَاوَنُوا عَلَى الْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ ۚ وَاتَّقُوا اللَّـهَ ۖ إِنَّ اللَّـهَ شَدِیدُ الْعِقَابِ.
(سوره مائده – ۲) صدق الله العلی العظیم
منبع:فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا