سیاسی

پُل ورودی شاهیک به زودی به مناقصه می رود/ مردم برای الحاق شدن به شهر ویا روستا ماندن تصمیم جدی بگیرند

به گزارش نسیم قائن ، فرهاد فلا حتی نماینده مردم قاینات وزیرکوه وتعدادی از مدیران شهرستان قاین جهت بررسی مشکلات روستای شاهیک در جمع مردم این روستا حضور یافتند .
ملایی دهیار روستا وتقی زاده از اعضای شورای روستا در این جلسه به بیان پاره ای از مشکلات پیش روی روستا پرداختند .
مشکل ورودی روستای شاهیک واین که اکثرمردم به دلیل عبور از جاده اصلی ودوربودن از روستا مجبور به عبور ومرور خلاف در جاده هستند از سوی دهیار وشورا مطرح شد .
دهیار شاهیک با بیان این که روستا ورودی مشخصی ندارد گفت: خواسته ما این است که هرچه سریعتر تکلیف ورودی روستا مشخص شود .
اجرای طرح هادی روستا وآسفالت معابر روستا از دیگر درخواست هایی بود که مطرح شد.
کم بودن فشار آب در بخشی از روستا ،نداشتن خانه عالم،در محدوده نبودن تعدادی از خانه های روستا ونداشتن آب وبرق وگاز،نداشتن قبرستان،عدم سرویس دهی واحد و.. از جمله مشکلاتی بود که مطرح شد.
شاهزهی رئیس راه وشهرسازی قاین در خصوص ورودی شاهیک گفت: طبق نقشه برداری انجام شده برای ورودی روستا پل در نظر گرفته شده است وبه زودی مناقصه برگزار وپیمانکار طرح مشخص خواهد شد .
قرائی رئیس شورای شهر قاین نیز در تکمیل این موضوع گفت: طبق پیگیری های صورت گرفته نقشه پل شاهیک در عرض ۴ متر طراحی شده بودو با توجه به این که بیمارستان دوم ونیروی انتظامی در این قسمت از شهر طراحی شده است نقشه به ۸ متر تغییر کرد وبر اساس آخرین تماس هایی که داشته ایم بحث اعتباری تا حدودی حل شده است ومناقصه به دفتر روزنامه ارسال شده است وبه زودی مناقصه برگزاری وخط کشی طرح انجام خواهد شد و اجرای کامل این طرح نیاز به همراهی و همکاری مردم شاهیک دارد.
شیری رئیس اداره مسکن وشهرسازی نیز با بیان این که تا کنون ۲۵۰ میلیون تومان از جدول کشی وسنگ فرش واجرای طرح هادی در شاهیک هزینه شده است گفت: امسال نیز ۱۰هزار مترمربع آسفالت معابر شاهیک در نظر گرفته شده بود که با نظر استان به ۶هزار متر کاهش یافت اما پیگیر هستیم تا بتوانیم قیر برای ۴هزار متر مربع تامین شود وکار آسفالت هم به زودی آغاز خواهد شد .
وی در خصوص منازل خارج ازطرح نیز گفت: برای نقشه برداری با استفاده از اعتبارات منابع محلی ،رح تهیه شده وبه کمیته فنی رفته است وطی دو هفته آینده نتیجه قطعی از استان اعلام خواهد شد.
عیدی مدیر امور آب وفاضلاب روستایی قاین نیز در خصوص کم بودن فشار آب در شاهیک گفت: علی رغم این که ۳۵واحدی این روستا آب آشامیدنی نداشت وبا قول استاندار سابق که ۱۲۰میلیون قول اعتبار برای پروژه را داده بودند و۵۰درصد آن تخصیص یافت ، ظرف مدت یک ماه پروژه انجام شد و۳۵واحدی آبرسانی شد وعلاوه برآن قسمت اعظمی از لوله های فرسوده روستای قدیم به صورت دیون تعویض شد .
وی ادامه داد: با توجه به این که استهصال آب سه روستای شاهیک،مهمویی واسفشاد دردست آب وفاضل شهری است وبه صورت کنتور هجمی آب به ما داده می شود لذا نیاز به همکاری اداره آب و فاضلاب شهری داریم ومکاتباتی هم داشته ایم واگر این اجازه را به ما بدهند ومجوز ظرفیتی آبی را از ۲اینچ به ۳ اینچ بدهند ، ظرف مدت یک روزمشکل فشار آب اهالی روستا حل خواهد شد.
عیدی گفت: از سال ۹۲تا ۹۶چندین نوبت مکاتبه شده است اما هنوز پاسخی در این زمینه داده نشد هاست.
رئیس اداره امور آب وفاضاب روستایی قاین گفت: بر اساس آخرین بخشنامه ای که در ۶دی ماه برای ما ارسال شده است باید روستاهایی که در حومه شهری هستند از ما تحویل وبه امور آب وفاضلاب شهری تحویل داده شوند.
فلاحتی نماینده مردم قاینات وزیرکوه نیز در این دیدار با بیان این که شاهیک نسبت به گذشته رشد وپیشرفت کرده است واما خشکسالی های اخیر قنات روستا را که خود جاذبه دیدنی بود خشکانده است ومردم مجبور به حفر چا های دیگری در اطراف شده است گفت: نباید اجازه دهید این روستای توریستی وگردشگری ومهمان پذیر به نابودی برسد .
وی در خصوص تعیین تکلیف روستا ویا الحاق شدن به شهر گفت: قبلا هم به اعضای شورا ودهیار واهالی ای که پیگیر موضوع بوده اند گفته شده است که این بستگی به تصمیم مردم و مشخص شدن این موضوع دارد وبایستی هرچه سریع حریم روستا کاملا مشخص ، تا از طریق قانونی در دستور کار قرار بگیرد .وهمچنین پیشنهاد الحاق باغات شاهیک به روستا از طریق بنیاد مسکن داده شود و ادارات مربوطه نیز دراین زمینه همکاری داشته باشند تا این اتفاق بیفتد وطرح هادی وآسفالت کوچه باغ های شاهیک هم همانند سایر روستاهای شهر های مجاور انجام شود.
فلاحتی در ادامه گفت: اگر تمایل به سمت روستا شدن باشد به نفع مردم خواهد بود چرا که در بودجه ۹۷از محل صندوق توسعه ملی برای روستاها در بخش های آبرسانی وتوسعه وعمران روستاها در نظر گرفته شده است وهمچنین دهیاری ها نیز از محل اعتبارات پایدار ،در بودجه ۹۷خوب دیده شده اند .
دریافت تسهیلات با سود ۴درصد وخرید یک دستگاه ون توسط یکی از اهالی روستا ازپیشنهادات رئیس شورای شهر قاین برای حل مشکل سرویس دهی اهالی شاهیک بود .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا