سیاسی

پوتین: هر گونه حمله هسته‌ای به متحدانمان را حمله به روسیه می‌دانیم

به گزارش نسیم قائن ،به نقل از شبکه خبری آر تی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه امروز (پنج‌شنبه) در سخنرانی سالانه خود خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از توانایی‌های مردم ما می‌طلبد که دامنه آزادی‌ها گسترش یابد و نهادهای دموکرات تقویت شوند.
رئیس جمهوری روسیه تصریح کرد: توجه بسیاری به وضعیت اقتصادی و اجتماعی در مناطق زراعی قائل هستیم. روسیه بر چالش‌های جدید و دشواری در زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی غلبه یافته و تمامیت کشور تامین شده است.
رئیس جمهوری روسیه تصریح کرد: مشکلات جمعیتی طی چند سال آتی می‌تواند مانع خطرناکی در مقابل رشد اقتصاد روسیه شود.
وی افزود: روسیه هنوز به سطح رفاهی مطلوب نرسیده است، اما ما این مهم را محقق می‌سازیم و باید جهشی در این زمینه حاصل شود.
رئیس جمهوری روسیه تصریح کرد: عملیات در سوریه سطح بالای پیشرفته ارتش ما را که اخیراً به جدیدترین سلاح‌ها مجهز گشته است، نشان داد. جهان اکنون حتی نام سلاح‌های پیشرفته روسی را نیز می‌داند . عملیات سوریه افزایش توانمندی نیروهای نظامی روسیه را به خوبی نشان داد. کار بزرگی در تقویت ناوگان و ارتش روسیه طی سال‌های گذشته انجام شده است.
پوتین گفت: به خروج واشنگتن از معاهده دفاع موشکی از طریق ارتقای جدیدترین انواع سلاح‌های استراتژیک پاسخ خواهیم داد.
رئیس جمهوری روسیه تصریح کرد: مسکو با این اقدام آمریکا مخالف بود، اما واشنگتن بدون توجه به این مخالفت به کار خود ادامه داد. معاهده موشک‌های بالستیک تضمینی برای حملات پیشگیرانه هسته‌ای از سوی طرف مقابل است، اما آمریکا در اقدامی بسیار بد در سال ۲۰۰۲ از این معاهده کنار کشید، حتی پس از این اقدام ما مدتها سعی کردیم مذاکرات سازنده‌ای با آنها داشته باشیم پیشنهاد کار مشترک در این رابطه دادیم تا جو اعتماد را نگه داریم. طرف آمریکایی پاسخ‌گو نبود و تمامی تلاش‌ها شکست خورد. اجرای طرح‌های آمریکا برای ساخت سیستم ضدموشکی جهانی در جریان است و اکنون تمامی توافق‌های از جمله معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک به تدریج در حال نابودی است.
پوتین اظهار کرد: غرور آمریکا پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق خود را نشان داد. موضع روسیه در دهه ۹۰ بسیار ضعیف بود و آمریکایی‌ها فکر نمی‌کردند روسیه بتواند به این زودی خود را باز یابد، بنابراین واشنگتن تصمیم گرفت که برتری نظامی کامل به دست آورد تا بتواند شروط خود را بر دیگران دیکته کند.
وی افزود: به عنوان رئیس‌جمهور می گویم نیروهای مسلح روسیه بیش از ۳۰۰ قطعه تجهیزات مدرن نظامی طی شش سال ساخته‌اند. روسیه موشک بالستیک جدید قاره‌ پیمایی را ارتقا داده است که می‌تواند به هر منطقه‌ای در جهان برسد. آمریکا به توسعه توانمندی‌های موشک‌های ضد بالستیک خود ادامه می‌دهد و این امر ارزش توافق کاهش هسته‌ای را به شدت تضعیف می‌کند همانند معاهده استارت جدید. آمریکا تلاش زیادی برای دسترسی به توانمندی رهگیری موشک‌ها داشته است. پاسخ روسیه به این تهدید توسعه سلاح های استراتژیک بهتر و جدیدی است که رهگیری آن ها بسیار دشوار است.
پوتین گفت: روسیه همچنین موشک بالستیک قاره پیمای جدیدی را طراحی کرده به نام “سارمات” که به زودی جایگزین موشک‌های قدیمی خواهد شد. این موشک می‌تواند نه تنها از شمال بلکه از جنوب خاک آمریکا را هدف قرار دهد و به عنوان یک عامل بازدارنده جدی در برابر بلندپروازی‌های آمریکا باشد. پاسخ دیگر ما ساخت یک کلاهک هسته‌ای بسیار قوی است که می‌تواند بر روی یک موشک کروز قابل پرتاب از دریا یا هوا سوار شود و برد بسیار زیادی به آن بدهد. برد این موشک‌ها نامحدود است. سلاح دیگری که ساخته‌ایم یک پهباد زیردریایی است با یک رآکتور هسته‌ای کوچک‌تر و قوی‌تر از مدل‌های پیشین که می‌تواند با ناوهای هواپیمابر دشمن معامله کرده و آن‌ها را مورد هدف قرار دهد. ما همچنین موشک مافوق صوت پیشرفته‌ جدیدی طراحی کرده‌ایم که قابلیت حمل یک کلاهک هسته‌ای را دارد.
رئیس‌جمهور روسیه افزود: این همه آن چیزی نیست که روسیه برای دفاع از خود دارد اما فکر می‌کنم گفتن کافی است. تمامی این سیستم‌های تسلیحاتی کاملا جدید هستند . هزاران نفر به سختی کار کردند تا این سلاح ها ساخته شدند.
وی گفت که آمریکا در صدد استقرار ۵ ناو و ۳۰ ناوشکن در مرزهای روسیه است. آمریکا باید در موضع خود بازنگری کند جنگ طلبان خود را بازنشسته کند و به اقداماتش در به خطر انداختن کل کره زمین به خاطر جاه‌طلبی‌هایش خاتمه دهد. روسیه آماده استفاده از سلاح‌هایش از جمله تسلیحات هسته‌ای خود هست. البته در صورتی‌ که هدف حمله قرار گیرد. زمان اکنون به نفع کسانی است که خود را برای تغییر آماده می‌کنند. پیشینه روسیه در همکاری با کشورهایی نظیر چین و هند تمایل ما را برای داشتن روابطی سازنده و سودمند نشان می دهد. اگر آمریکا و اروپا به دنبال شراکتی مساوی با روسیه باشند مسکو پاسخ مناسبی خواهد داد.
رئیس‌جمهور روسیه تاکید کرد مسکو حملات هسته‌ای به متحدانش را به عنوان حمله هسته‌ای به خاک روسیه تلقی کرده و به سرعت به آن پاسخ خواهد داد. روسیه یک سری تسلیحات هسته‌ای جدید از جمله موشک هسته‌ای جدیدی را آزمایش کرده که می‌تواند هر نقطه‌ای در روی کره زمین را هدف بگیرد و قابل رهگیری با هیچ سیستم ضد موشکی نیست. ما هرگونه استفاده از تسلیحات هسته‌ای علیه روسیه یا متحدانش را حمله هسته‌ای به خود می‌دانیم و پاسخ ما فوری خواهد بود.
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا