سیاسی

پهلوان‌زاده: برای جذب مربی خارجی منتظر اعلام بودجه ۹۷ شطرنج هستیم

به گزارش نسیم قائن ، مسابقات جام ملت های آسیا (خردادماه ۹۷ – بنگلادش) و المپیاد جهانی (مهرماه ۹۷ – گرجستان) دو رویدادی هستند که تیم ملی شطرنج مردان ایران باید در آن شرکت کنند. برای حضور در این دو رویداد، فدراسیون شطرنج در نظر دارد با یک مربی خارجی آغاز به همکاری کند.
پیش از این در خبری با عنوان «مذاکره با مربیان هلندی و اوکراینی برای هدایت تیم ملی شطرنج» به این موضوع پرداخته بود که «سوکولوف» از هلند و «یوگنی میروش نیچنکو» از اکراین گزینه های مورد نظر فدراسیون شطرنج برای هدایت تیم ملی مردان هستند.
مهرداد پهلوان‌زاده در گفتگو با خبرنگار مهر و در پاسخ به این پرسش که «جذب مربی خارجی برای تیم‌ ملی شطرنج به کجا رسید؟»، یادآور شد: با گزینه‌های مورد نظر مذاکرات خود را انجام داده‌ایم، مشکلی از جهت همکاری با آنها با آغاز همکاری نداریم. فقط منتظر هستیم تا وضعیت بودجه ما برای سال آینده مشخص شود تا بر اساس آن، تصمیم نهایی را درباره آن اتخاذ کنیم.
وی تصریح کرد: برای تعیین بودجه سال آینده فدراسیون شطرنج، طبق روال همیشه نشستی با مسئولان وزارت ورزش خواهیم داشت تا بر اساس برنامه‌های ارائه شده و وضعیت مالی ورزشی، بودجه ما نهایی شود. بر اساس آنچه خروجی این نشست خواهد بود، تصمیم‌گیری در مورد آغاز همکاری با یکی از گزینه‌های مورد نظر را نهایی می‌کنیم.
رئیس فدراسیون شطرنج یادآور شد: «سوکولوف» و «یوگنی میروش نیچنکو» تنها گزینه های موردنظر برای هدایت تیم ملی هستند.به جز این دو مربی، مذاکره ای با مربیان دیگر نداشته ایم. البته همکاری با این مربیان صرفاً برای بخش مردان خواهد بود. همانطور که پیش از این هم اعلام کردم، فعلاً در بخش بانوان به جز موارد استثناء، نیازی به جذب مربی خارجی نداریم ضمن اینکه می‌توانیم از مشاوره‌های سرمربی تیم مردان نیز برای بهبود وضعیت تیم بانوان و پیشبرد برنامه‌های آنها استفاده کنیم.
پهلوان‌زاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود تأکید کرد: آنچه مسلم است، همکاری با مربیان خارجی به صورت تمام وقت نخواهد بود؛ ما این مربیان را به صورت پاره‌وقت در اختیار می‌گیریم تا هر زمان نیاز باشد، به ایران آمده و در کنار ملی‌پوشان باشند.
وی همچنین با بیان اینکه اعزام به مسابقات رده‌های سنی آسیا در تایلند، اولین برنامه برون‌مرزی شطرنج برای سال آینده است، خاطرنشان کرد: قهرمانان رده‌های سنی همراه با چهار شطرنج‌بازی که در دوره پیش به عنوان قهرمانی دست یافتند، ترکیب تیم اعزامی به این رقابت‌ها را تشکیل می‌دهند. هزینه‌های اسکان در محل مسابقات توسط میزبان تأمین می‌شود و فدراسیون شطرنج فقط بلیت اعزام را برای تیم تهیه می‌کند.
پهلوان‌زاده با بیان اینکه ۱۸ تا ۲۷ اسفند ماه مسابقات قهرمانی کشور شطرنج در بخش مردان برگزار می‌شود، گفت: این آخرین رویداد ما برای سال جاری است که نتایج آن اهمیت خیلی زیادی هم برای ما دارد، چون بر اساس نتایج به دست آمده، ترکیب تیم اعزامی برای مسابقات جام ملت‌های آسیا (خرداد ماه ۹۷ ـ بنگلادش) و المپیاد جهانی (مهرماه ۹۷ ـ گرجستان) مشخص می‌شود.
رئیس فدراسیون شطرنج در این رابطه ادامه داد: تیم ملی با ترکیب متشکل از پنج بازیکن در هر یک از این رویدادها شرکت می‌کند. پنج نفر اول رقابت‌های قهرمانی کشور همراه با یک نفر به انتخاب کمیته فنی، ترکیب پیشنهادی برای تیم ملی خواهند بود که از میان آنها پنج نفر در ترکیب اصلی قرار می‌گیرند؛ بدین‌ترتیب که حضور نفر اول قهرمانی کشور قطعی است و چهار نفر دیگر از میان پنج عضو پیشنهادی دیگر مشخص می‌شود.
وی یادآور شد: برای حضور در جام ملت‌های آسیا، اردوهای تیم ملی از اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا