سیاسی

پایبندی کدام کشور به برجام ضعیف بوده است؟

به گزارش نسیم قائن ، روزنامه هافینگتون پست (huffingtonpost) در یادداشتی زیر عنوان “چگونه میزان پایبندی به توافق هسته ای ایران را ارزیابی می کنید؟” به انتقاد از اظهارات و اقدامات اخیر آمریکا علیه برجام پرداخته است.
در ابتدای این نوشتار می خوانیم: در دومین سالروز امضای برجام، عدم اطمینان نسبت به پایبندی دولت ترامپ به تعهداتش در توافق هسته ای ایران درحال افزایش است و همین امر به تنش ها در خاورمیانه دامن زده و آن ها را شدت می بخشد.
این رسانه آمریکایی ضمن اشاره به اینکه “وزیر خارجه آمریکا متعهد بودن ایران به برجام را تایید کرده اما گفته میزان این تعهد، بسیار پایین می باشد” افزود: تیلرسون ماجرا را برعکس تعریف می کند. اگر میزان تعهد یکی از طرف ها به برجام ضعیف باشد، آن طرف قطعا آمریکا بوده است.
هافینگتون پست نوشت: درحالیکه تعهدات ایران در توافق هسته ای، فنی هستند و می توان میزان پایبندی ایران را بررسی کرد اما درمورد میزان پایبندی آمریکا به تعهداتش طبق برجام چنین شرایطی وجود ندارد.
در نتیجه برای امضاء کننده برجام و دیگر اعضای جامعه بین الملل روشن است که عدم پایبندی ایران به برجام به چه معناست و چگونه مشخص می شود اما این مطلب درباره آمریکا به این روشنی نبوده و دقیقا مشخص نیست فرق پایبندی آمریکا به برجام با عدم پایبندی آن چگونه روشن می شود.
این یادداشت می افزاید: هرچند آمریکا از تحریم های هسته ای خودداری کرده است اما اثر این تحریم ها تا سال های سال از بین نمی رود و تحریم های غیر هسته ای هم که به قوت خود باقی هستند.
همین امر موجب محدودیت دسترسی ایران به سیستم مالی بین المللی و عدم بهره مندی این کشور از توافق هسته ای شده است.
این مطلب یکی از نگرانی های دولت اوباما بود چراکه می دانست عدم بهبود وضعیت اقتصادی ایران پس از اجرای برجام، پایداری این توافق را تهدید می کند.
در همین حال، عدم اطمینان از پایندی دولت ترامپ به برجام –که در اثر اظهارات مقامات این دولت ایجاد شده است– موجب ترساندن شرکت های خارجی از سرمایه گذاری در ایران شده.
از سوی دیگر کنگره به دنبال تصویب تحریم های بیشتر علیه ایران است که با ریسک تداخل با تعهدات برجامی آمریکا همراه می باشد.
در پایان این نوشتار آمده است: دولت ترامپ به جای انتقاد از میزان پایبندی ایران به برجام باید پایبندی خود به این توافق را مورد بررسی قرار دهد و پیامدهای ژئوپولتیکی شکست آمریکا در حفظ برجام برای ایالات متحده و خاورمیانه را ارزیابی کند.
آمریکا نمی تواند ادامه بی ثباتی در منطقه را تاب بیاورد و این بی ثباتی تهدیدی بلند مدت برای منافع آمریکا در خاورمیانه خواهد بود.
گفتنی است، “اظهارات ضدبرجامی” و “تلاش برای تشدید تحریم های ایران” تنها اقدامات دولت جدید آمریکا علیه توافق هسته ای نبوده بلکه رسانه های آمریکایی از “تشکیل جلساتی جهت بازنگری سیاست آمریکا در قبال ایران و برجام” و همچنین “روی میز بودن گزینه براندازی” نیز سخن می گویند.
هیل، پایگاه کنگره آمریکا (Hill) در این باره نوشته است: چهاردهم ماه ژولای روزی است که توافق هسته ای با ایران دو ساله می شود. این در حالی است که آمریکا همچنان در حال بازنگری سیاست های خود در قبال ایران است و با وجود امضای این توافق بحث برانگیز، همچنان گزینه های تغییر رژیم ایران روی میز مقامات آمریکایی است.
منبع : جام نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا