تاریخ : پنج شنبه, 7 بهمن , 1400 24 جماد ثاني 1443 Thursday, 27 January , 2022
0

پاسکاری مشکلات در زمین هندبال قاینات

  • کد خبر : 32652
  • 27 خرداد 1396 - 1:01
پاسکاری مشکلات در زمین هندبال قاینات
محدودیت های اعتباری، نبود حامی مالی و سالن اختصاصی، مهم ترین چالش های پیش روی هندبال قاینات است که مانع حضور تیم های این شهرستان در رقابت های کشوری شده است.

به گزارش نسیم قائن ، هندبال از جمله رشته های ورزشی فعال در قاینات است طوری که تیم های این شهرستان در سال های گذشته در رده های مختلف در مسابقات کشوری حضور یافته و مقام هایی را کسب کرده اند و نمونه آن هم شرکت تیم هندبال نونهالان قاینات تابستان سال گذشته در مسابقات منطقه یک در مشهد بود.
در این بین نبود حامی مالی، سالن اختصاصی و محدودیت های اعتباری هر چند نتوانسته مانع فعالیت هندبالیست های قاینات شود و فعالیت ها به ویژه در رده های پایه، نونهالان و نوجوانان ادامه دارد اما نمی توان منکر تاثیر منفی این چالش ها بر فعالیت این رشته ورزشی در شهرستان شد.
ضعف امکانات
یک هندبالیست قاینی که از ۹ سالگی فعالیت در این رشته ورزشی را شروع کرده و پیش از تشکیل استان هم در تیم خراسان حضور داشته است از محدودیت و ضعف امکانات رشته ورزشی هندبال در قاین صحبت می کند.
آن طور که «کماچی» می گوید: فضای سالن ورزشی شهید امین زاده که برای تمرین از آن استفاده می شود، محدود است و تنها برای تمرین رده های سنی جوانان و نوجوانان می توان از این سالن استفاده کرد و برای رده آزاد مناسب نیست.
به گفته وی هر چند راه اندازی لیگ هندبال قاین در رده آزاد تاثیر زیادی بر ارتقای این رشته ورزشی دارد ، اما به دلیل برگزار نشدن رقابت در رده نوجوانان و جوانان، ورزشکاران این رده ها از این امتیاز بی نصیب می مانند.
وی وضعیت هندبال قاین را در مقایسه با دیگر شهرستان های استان مطلوب ارزیابی می کند و کسب مقام های دوم و سوم تیم های هندبال قاین در رقابت های کشوری و حضور در لیگ دسته یک کشور به عنوان نماینده استان در سال های گذشته را موید این گفته می داند.
او در ادامه نبود حامی مالی را از دیگر مشکلات اصلی هندبال این شهرستان بر می شمرد که موجب شده تیم هندبال قاین از ادامه حضور در مسابقات دسته یک هندبال کشور باز ماند.
۲۲سال قبل
یکی از مربیان هندبال قاین که به گفته خودش از ۲۲ سال قبل در این رشته ورزشی فعالیت دارد هم به این نکته اشاره دارد که برای اولین بار به همت «اکبر حقگو» تعدادی از بازیکنان بسکتبال این شهر بعد از چند ماه تمرین در رقابت های هندبال استان خراسان در قوچان شرکت کردند.
«صمد عبدی» می گوید: هرچند در سال های اخیر هیئت استان در حد امکان به هندبال قاینات کمک کرده اما از نظر امکانات شرایط مطلوب نیست و ورزشکاران در سالن ورزشی غیر استاندارد تمرین می کنند.
او که مربیگری تیم های هندبال نوجوانان و جوانان قاین را برعهده دارد ادامه می دهد: البته گاهی از سالن عفاف قاین استفاده می کنیم که هرچند سکوی تماشاگر ندارد اما برای تمرین بد نیست.
این مربی از نبود سالن استاندارد و مسائل مالی به عنوان مهم ترین چالش های این رشته ورزشی در قاین نام می برد و اطلاع رسانی ضعیف و نبود تعامل بین هیئت های هندبال استان را یکی دیگر از مشکلات می داند. دبیر هیئت هندبال شهرستان قاینات هم می گوید: دو سال پیش با برنده شدن هیئت در مزایده ، سالن ورزشی شهید امین زاده را در اختیار داشتیم و همین موضوع زمینه ساز شرکت در مسابقات مختلف شد.
«بنی اسدی» ادامه می دهد: در حالی که دو سال پیش با ۲ میلیون تومان برنده مزایده این سالن ورزشی شدیم، سال گذشته به دلیل برخی مسائل نتوانستیم با ۱۱ میلیون تومان در مزایده شرکت کنیم و همین امر موجب به وجود آمدن مشکل مالی و تاثیر آن بر تمرین تیم های هندبال قاین شد.
کمک خیران
او با انتقاد از نحوه شرکت بخش خصوصی در مزایده سالن های ورزشی، می گوید: برای استفاده از سالن ورزشی به ازای هر ساعت باید ۷ تا ۱۰ هزار تومان بپردازیم و برای این که مشکل مالی مانع حضور ورزشکاران همه رده های سنی نشود، با چاپ دفترچه های کمک و عضو گیری از طریق خیرانی که تمایل به کمک به هیئت را دارند، هزینه اجاره سالن تامین می شود.
به گفته او حدود ۵۰ خیر با پرداخت ۵ هزار تا یک میلیون تومان در این زمینه همکاری می کنند که قرار است در جلسه ای از این افراد قدردانی شود.
لیگ هندبال
به گفته وی با وجود مشکلات برنامه ریزی خوبی برای گسترش هندبال در قاینات انجام شده که یکی از موارد آن برگزاری لیگ هندبال شهرستان برای اولین بار با هدف شناسایی افراد مستعد به منظور شرکت در رقابت های لیگ دسته دوم کشور در بخش آقایان است.
وی تاکید می کند: تیم هایی که تمایل به شرکت در این رقابت ها را دارند تا ۲۰ تیر ماه سال جاری می توانند برای ثبت نام اقدام کنند.
به گفته وی لیگ هندبال فقط در بخش آقایان برگزار می شود و برای بانوان در رده های سنی نونهالان و نوجوانان با توجه به این که رشته هندبال تنها در بیرجند و قاین فعال است در صدد برپایی بازی دوستانه هستیم. دبیر هیئت هندبال قاینات توسعه این رشته ورزشی در روستاهای قاینات را از دیگر برنامه های هیئت شهرستان بیان می کند و ادامه می دهد: با توجه به صحبت های اولیه ای که شد، قرار است این رشته ورزشی با کمک هیئت هندبال و دهیاری در نوغاب و همچنین در خضری دشت بیاض و اسلام آباد فعال شود.
وی با اشاره به همکاری مطلوب هیئت با کارشناس تربیت بدنی آموزش و پرورش قاینات می گوید: با هدف گسترش هندبال در بین جوانان و نوجوانان و براساس برنامه ریزی انجام شده اقداماتی مدنظر قرار گرفته تا شاهد جذب تعدادی از دانش آموزان به این رشته ورزشی باشیم.
طرح استعدادیابی
وی با اشاره به این که طرح استعداد یابی هندبال همزمان با دیگر شهرستان های استان چند ماه قبل در قاین با شرکت حدود ۶۰ دختر و۸۰ پسر برگزار شد، می گوید: هنوز نتایج مربوط به این طرح از طرف هیئت استان اعلام نشده است
وی در ادامه تاکید می کند: با این وجود هنگام برگزاری مسابقات آموزش و پرورش در رده های سنی مختلف افرادی که دارای استعداد مناسب برای هندبال بوده اند را جذب کرده ایم.
او مربیان هندبال دارای کارت قاین را ۶ خانم و آقا اعلام می کند و از درخواست هیئت هندبال این شهرستان از هیئت هندبال استان برای برگزاری کلاس مربیگری درجه ۲ و۳ خبر می دهد که هنوز عملی نشده است. معاون ورزشی اداره ورزش و جوانان قاینات که به گفته خودش ۱۵ سال هندبال بازی کرده است، از ارسال گزارش اجرای طرح استعدادیابی رشته هندبال در این شهرستان به اداره کل ورزش و جوانان استان خبر می دهد.
«سید علی ترحمی» همچنین به رکود در هندبال استان نسبت به سال های گذشته اشاره می کند.
به گفته وی نبود حامی مالی و مسائل اعتباری نتوانسته مانع از فعالیت این رشته ورزشی در قاین شود و هندبال قاین در دو بخش آقایان و بانوان و در رده های سنی پایه، نونهالان و نوجوانان فعال است و اگر لیگ هندبال استان برگزار شود تیم قاین نیز در این مسابقات شرکت می کند.
گزارشی ارسال نشد
رئیس هیئت هندبال خراسان جنوبی با اعلام این که رکود در هندبال قاین نباید به استان تعمیم داده شود، می گوید: سال گذشته و در اردیبهشت سال جاری برای برگزاری لیگ هندبال استان با هیئت های شهرستان های استان مکاتبه شد اما هیئت هندبال قاین برای شرکت در این رقابت ها اعلام آمادگی نکرد. به گفته «مجتبی شریعتی فر» همچنین سال گذشته تیم این شهرستان در جشنواره نونهالان که آبان ماه برگزار شد با وجود حضور تیم های همه شهرستان های استان شرکت نکرد این در حالی بود که هیئت استان تمام هزینه ها به جز هزینه مربوط به ایاب و ذهاب را پرداخت کرد و به حدود ۱۰۰ ورزشکار شرکت کننده جایزه داده شد و هیچ مبلغی به عنوان ورودی از تیم های شرکت کننده گرفته نشد.
وی با اشاره به این که در مراسم تجلیل از ورزشکاران خراسان جنوبی که چندی پیش برگزار شد، هیئت هندبال استان بیشترین سهم را داشت، تاکید می کند که تا کنون گزارشی در بردارنده همه جزئیات از سوی هیئت هندبال قاینات در زمینه اجرای طرح استعدادیابی ارسال نشده تا بر این اساس مانند دیگر شهرستان ها تجزیه و تحلیل آن انجام شود.
خراسان جنوبی

لینک کوتاه : https://nasimeqaen.ir/?p=32652

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.