سیاسی

پادگان غدیر قاین همچنان در تلاطم امّاها واگرها

به گزارش نسیم قائن ، احداث پادگان در قاین، آرزوی بسیاری از مردم قاین است. از همین رو در سال ۷۸ پس از آن‌که این مسئله به‌طور جدی مطرح شد، بسیاری از مردم قاین با اهدای زمین سعی نمودند به سهم خود، به احداث پادگان کمک نمایند.
اما پس از سال‌های نسبتاً طولانی که از وعده‌ی احداث پادگان در قاین می‌گذرد، گویا هنوز تا اجرای کامل آن، راه درازی در پیش است.
شهریور ۷۸ودر آستانه سفرمقام معظم رهبری به قاین مسئولین وقت شهرستان در نامه ای به ایشان خواستار استقرار نیروهای ارتش واحداث پادگان در شهرستان قاینات شدند
به‌دنبال این نامه، در دی‌ماه ۷۸، رئیس دفتر فرماندهی کل قوا در نامه‌ای به امام‌جمعه‌ی وقت قاین، خبر از موافقت با استقرار تیپ دوم از لشکر ۵۸ تکاور در قاین داد.
دی۸۷کلنگ زنی بعد از۱۰سال
اگرچه بعد از ۱۰سال از موافقت استقرار تیپ دوم از لشکر۵۸تکاور وبا پیگیری هایی که نماینده اسبق شهرستان به زعم آنچه که در سایت نماینده هست ،در غدیر ۱۳۸۷این پادگان کلنگ زنی شد وامیر پوردستان کلنگ این مجموعه را به زمین زدو۳۰۰میلیون تومان به پادگان اختصاص یافت اما باگذشت ۹سال از این کلنگ زنی نه تنها این پیگیری ها نتیجه نداد بلکه این پروژه به عنوان یکی از پروژه های نیمه تمام ومیراث های ماندگار این نماینده شهرستان به ثبت رسید واکنون در تلاطم اماها واگر ها دست وپنجه نرم می کند.
پس از کلنگ زنی وپیگیری های فرمانداران اسبق واستانداران اسبق وحتی نمایندگان دوره های گذشته مجلس شورای اسلامی ونماینده فعلی وپیگیری های فرماندار قاینات وامام جمعه سابق این پروژه هنوزبه نتیجه نرسیده است.
در جراید وسایتهای خبری در طول چند سال اخیر ،خبرهای خوشحال کننده ای برای پادگان قاین از سوی مسئولین داده شد اما این خبرها نیز فقط در حد حرف بود وعمل به آن هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است.
در فروردین ۹۳سرهنگ “قوام یوسفی “فرمانده ارشد نظامی ارتش در خراسان جنوبی در آستانه ۲۹ فروردین روز ارتش در جمع خبرنگاران گفت: جانمایی پادگان‌های قاین و نهبندان با حمایت مسئولان انجام شده و پس از مستندسازی و محصور کردن زمین های مورد نظر، اواخر سال ۹۲ نیروهای مهندسی نیروی زمینی ارتش با حضور در استان، طراحی انجام شده را با زمین های مورد نظر تطبیق دادند و سال ۹۳ شاهد پیشرفت احداث این پادگان ها خواهیم بود.
در۷آذر۱۳۹۳امام جمعه قاین در خطبه های نماز جمعه خبر از آغاز به کارپادگان در ۳ماه آینده داد وگفت: ضمن تشکر از مسئولان شهرستان قاین در شروع بکار پادگان غدیر قاین بعد از ۱۴ سال ،در بازدیدی که روز گذشته به همراه جمعی از نیروهای ارتش ،نماینده مجلس وفرماندار شهرستان از پادگان انجام شد قرار است در ۳ ماه آینده پادگان ارتش در شهرستان مستقرشود.
در ۲۳فروردین ۹۴نیز امیر پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش در نشسست خبری از تأسیس پادگان در شهرستان های نهبندان و قاین خبر داده بود..
در ۱۶اردیبهشت ۱۳۹۴ معاون وزیر دفاع، امیر طلایی نیک، در بازدید از پادگان در حال ساخت شهرستان قاین گفت: تاکنون۵۰ میلیارد ریال برای اجرای این طرح هزینه شده است. وبرای اتمام ساخت پادگان ۱۵۰۰میلیاردریال نیاز است
معاون وزیر دفاع گفت: طرح جامع استقرار طرح های نظامی مصوب مجلس شورای اسلامی در حال اتمام است و تا پایان امسال کاربری پادگان قاین مشخص می شود.
امیر طلایی نیک افزود: پادگان قاین از نظر تملک اراضی ۱۵ درصد و از نظر فیزیکی و زیرساختها ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
امیر طلایی ادامه داد: اعتبارات مورد نیاز پادگان قاین از محل فروش پادگانهای قدیمی تامین می شود.
امیر باقری جانشین نیروی زمینی ارتش کشور نیز خواستار تامین زمین مورد نیاز مسکن و ساختمان دژبانی و تسریع در احداث و آسفالت جاده منتهی به پادگان قاین شد.
در۴بهمن ۱۳۹۴نیز امیر«توکلی» فرمانده تیپ ۳۶ پیاده مکانیزه ارتش جمهوری اسلامی در دیدار با فرماندار قاینات گفت: ما آمادگی داریم در صورتی که امکانات و زیرساخت های لازم در پادگان غدیر قاین فراهم و مهیا شود؛ نیروی انسانی مورد نیاز را در این پادگان مستقر کنیم.
در۲۹فروردین ۱۳۹۵نیزامیر سرتیپ دوم ستاد قوام یوسفی فرمانده ارشد ارتش در خراسان‌جنوبی در گفتگویی با سایت خاورستان اظهار کرد: ارتش ایران اسلامی براساس طرح آمایش سرزمینی که ارتش جمهوری اسلامی ایران طراحی کرده است استقرار ۲ یگان عملیاتی در خراسان‌جنوبی پیش بینی و در طرح ها تصویب و تایید شده است.
فرمانده ارشد ارتش در خراسان‌جنوبی اضافه کرد: در این خصوص، دو پادگان در قاین و نهبندان در طرح آمایش سرزمینی پیش‌بینی شده و مقدمات کار فراهم و زمین مشخص شده است.
مطالب فوق گوشه ای از بیانات مسئولین ارشد ارتش بود که بیان شد .و در سال ۹۶ نیز بارها جلساتی به منظور پیگیری مشکلات پادگان غدیر قاین برگزار شد که جلسات هم به جز مصوبات برزمین مانده و برکاغذ نوشته ،نتیجه ای نداشت به طوری که در آخرین جلسه ای که به گفته مسئولین جمع بندی نهایی مشکلات پادگان غدیر بود به جز این که قول آزادسازی ۱۸۷ هکتار از اراضی پادگان داده شد نتیجه ای نداشت و سرهنگ امیری راد مسئول هیأت اجرایی نوسازی پادگان های آجا در استان خراسان جنوبی با گلایه از مسئولین شهرستان گفت: در جلسه قبلی که با مسئولین شهرستان داشتیم مصوب شده بود که اقداماتی از سوی مسئولین شهرستان صورت گیرد که متاسفانه اجرایی نشده است .
پادگان قاین از جمله پروژه هایی است که با موافقت فرمانده کل قوا در دی ماه ۷۸ مبنی بر استقرار یک تیپ ارتش در قاین مصوب شده بود اما با ۱۸ سال از موافقت با احداث پادگان در قاین ، هنوز برای استقرار نیرو و تکمیل پادگان شاهد قول هاو اما و اگرهایی از سوی مسئولین مربوطه هستیم.
امید است مسئولین شهرستانی به خصوص نماینده محترم شهرستان های قاینات وزیرکوه،فرماندار محترم قاینات ،امام جمعه محترم شهر قاین،استاندار محترم خراسان جنوبی و دست اندرکاران محترم ارتش استان و کشور برای استقرار نیروهای ارتش در شهرستان قاینات که از دستورات فرماندهی کل قوا در سال ۷۸ بوده است گام موثری بردارند و این دستور رهبری مورد توجه مسئولین قرارگیرد.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا