سیاسی

وقفیات جدید نسبت به قدمت تاریخی وقف در قاینات کم است/راه اندازی دانشگاه علوم قرآنی در قاین

به گزارش نسیم قائن ،

به مناسبت هفته وقف، با حضور مدیر کل اوقاف و امورخیریه استان و جمعی ازمسئولین شهرستان و دهیاران واعضای شوراهای روستاهای قاین همایش وقف در سالن جلسات فرمانداری قاین برگزار شد.
حجت السلام هاشمی مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در این همایش گفت: شهرستان قاینات موقافات قدیمی و کهنی دارد و پیشینه وقف در این شهرستان خیلی زیاد است ولی متاسفانه وقف های جدید به نسبت جمعیت و قدمت تاریخی آن خوب نیست و می بایست فرهنگ وقف را به سمت و سوی وقفیات و تیتهای جدید سوق داد.
وی در ادامه گفت: با افزایش فرهنگ وقف در جامعه ، خیلی از مشکلات بر طرف می شود.
حجت الاسلام هاشمی ادامه داد: مشکلات معیشتی، اجتماعی، ازدواج و … را می توان با همین موقوفات (البته با توجه به نیت واقف) حل نمود.
مدیر کل اوقاف و امورخیریه استان در ادامه اظهار داشت: بقاع متبرک و امامزادگان ما به قطب فرهنگی تبدیل شده اند و در استان خراسان جنوبی ۹۸ امامزاده وجود دارد که در حال حاضر ۱۲ هزار ۳۰۰ متر مربع در این بقاع متبرک در حال ساخت می باشد. که این بناها از طریق نذورات مردمی در حال احداث می بادشد.
حجت السلام هاشمی در پایان بیان داشت: ما با افتخار اعلام می کنیم که خادم قرآنیم و خوشبختانه مسابقات قرآنی در سطوح مختلف در استان خراسان جنوبی هر ساله برگزار می شود و همچنین قاریان ممتاز کشوری و بین المللی هر ساله در شهرستانهای مختلف استان حضور پیدا می کنند و محافل قرآنی و تلاوت قرآن بر گزار می شود و در آینده نزدیک شاهد افتتاح دانشگاه علوم قرآنی(پردیس)در شهرستان قاین خواهیم بود.
حجت السلام رحیمی رئیس اداره اوقاف وامور خیریه شهرستان قاینات با بیان این که در شهرستان قاینات ۶۶۵موقوفه و۱۴۷۴رقبه داریم گفت: اکثروقف ها نیات آنها عزاداری سیدالشهداست وازابتدای سال نیز با به روز رسانی وساماندهی اجارات موقوفه واملاک وقفی در صدد بالابردن بهره بری موقوفات نیات هستیم .
رحیمی ادامه داد۲۱۷مسجد در شهرستان نیز به عنوان موقوفه انتفاعی تحت پوشش اداره اوقاف وامور خیریه شهرستان است .
وی گفت: در قاینات ۱۳بقعه متبرکه ودارای شجره نامه صحیح ودرست داریم که ازاین تعداد ۳بقعه شاخص هستند ودر مناسبتهای مختلف فعالیت های فرهنگی در این بقاع شاخص برگزار می شود.
رئیس اداره اوقاف وامور خیریه قاین تصریح کرد: برنامه های فرهنگی بقاع شاخص در قالب طرح آرامش بهاری،نشاط معنوی،ضیافت الهی،بصیرت عاشورایی و… در مناسبتهای مختلف برگزار می شود .
حجت الاسلام رحیمی از ثبت ۷وقف جدید در سال جاری خبر داد وگفت:این وقفیات در روستاهای چدان،محمدآباد علم واسفشادبه ثبت رسیده است.
در پایان مراسم از تعدادی از واقفین و همیاران وقف تجلیل بعمل آمد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا