سیاسی

وعده های پروژه آهک هیدراته قاین بعد از ۲سال ونیم همچنان بر زمین ماند

به گزارش نسیم قائن ، در دی ماه۱۳۹۳بود که نوربخش رئیس سازمان تامین اجتماعی کشور درحاشیه بازدید از کارخانه سیمان قاین در گفتگو با خبرنگارماگفت: باتوجه به اینکه تامین اجتماعی یکی از سرمایه گذاران کارخانه سیمان قاین است وکارخانه سیمان قاین سه دهه قبل نقش موثری در ایجاد اشتغال وتوسعه شهرستان داشته است و یکی از برنامه هایی که برای توسعه کارخانه در آینده داریم بحث آهک هیدراته است که برنامه مطالعاتی آن درحال اجراست وامیدوارم که سال آینده کلنگ زنی شود وبرنامه عملیاتی آن آغاز شود.
در اردیبهشت ۹۴بود که کلنگ آهک هیدراته قاین به دست رئیس سازمان تامین اجتماعی کشور در جوار کارخانه سیمان قاین به زمین زده شد.
دکتر سید تقی نوربخش در مراسم آغاز عملیات احداث کارخانه آهک صنعتی و هیدراته قاین، رونق بخشیدن به فضای کسب و کار را از اولویت‌های دولت تدبیر و امید در سال ۹۴ برشمرد و افزود: این سازمان در اجرای اقتصاد مقاومتی و همچنین رونق فضای کسب و کار در خط مقدم فعالیت‌ها است و برای تحقق برنامه‌های دولت از هیچ اقدامی فروگذار نخواهد کرد.
نوربخش خاطر نشان کرد یکی از راهبردهای این دولت این است که قول ها ومساعدتهایش کارشناسی شده باشد وبه قولی هم که می دهد عمل کند لذا با توجه به اینکه تمام مقدمات سرمایه گذاری این طرح نیز انجام شده در مدت مذکور این کارخانه تا ۱۸ ماه دیگربا سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسد و برای ۵۲ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد می کند .
طرحی که قرار بود پس از ۱۸ماه در سال ۹۵به بهره برداری برسدمتاسفانه با گذشت ۲/۵سال هنوز راه به جایی نبرده است وپیشرفتی نداشته است.
اگرچه این یکی ازکلنگ هایی بود که در زمان نماینده سابق به زمین زده شده بود وامیدهای فراوانی هم برای بهره برداری از این طرح اقتصادی در شهرستان وجود داشت اما این کلنگ مذکور هنوز سرانجامی ندارد.
در خبری که در ۶بهمن ۹۵در روزنامه خراسان جنوبی به چاپ رسیده بود کهن ترابی فرماندار قاینات در مراسم بیست و دومین سالگرد افتتاح کارخانه سیمان قاین در جمع کارگران کارخانه گفت: عملیات احداث کارخانه آهک هیدراته در جوار کارخانه سیمان با توجه به پیگیری های انجام شده با سازمان تأمین اجتماعی و بانک ملی به زودی آغاز می شود.
وی افزود:هفته گذشته استاندار خراسان جنوبی مکاتبه ای مبنی بر شروع هر چه زودتر عملیات اجرایی کارخانه آهک هیدراته که کلنگ زنی آن توسط دکتر «نوربخش» مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی و دیگر مسئولان صورت گرفت ،انجام داد که قرار است این کارخانه در جوار کارخانه سیمان قاین احداث شود.
به گفته «کهن ترابی» طرح توجیهی این کارخانه توسط معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری با همکاری کارشناسان کارخانه سیمان قاین تهیه شده است.
۷ماه پس از این جلسه وسخنرانی فرماندار شهرستان بازهم خبری از شروع کارخانه آهک هیدارته نشد.
طی نامه ارسال پایگاه خبری نسیم قائن در اردیبهشت ۹۶ به کارخانه سیمان قاین علت عدم اجرای این پروژه را جویا شد یم که پاسخی از سوی مسئولین داده نشد لذاخبرنگار ما به سراغ فرماندار قاین رفت وعلت تاخیر در شروع به کار این کارخانه را جویا شد.
کهن ترابی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی براین که چرا کارخانه آهک هیدراته ای که در اردیبهشت ۹۴کلنگ زنی شد وقراربود ۱۸ماه بعد به بهره برداری برسد به نتیجه نرسیده است گفت:در اردیبهشت ۹۴با حضور دکتر نوربخش مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی کشور کلنگ احداث کارخانه آهک صنعتی وهیدراته با سرمایه گذاری شهرک سیمان قاین(زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی وبانک ملی)به زمین زده شد وقرار بود برابرمطالعات انجام شده طی ۲سال به بهره برداری برسد که تاکنون صرفا حصار کشی زمین انجام شده وکار متوقف شده است.
وی افزود:از قرار اطلاع مهم ترین دلیل توقف پروژه عدم موافقت و همراهی نمایندگان بانک ملی ایران در تامین مالی پروژه بدلیل تملک چندین کارخانه دیگر که امکان تامین نیاز را برای آنان مرتفع ساخته است.،می باشد اما ما معتقدیم بدلیل وجود کارخانه سیمان و انشااله در آینده راه اندازی فولاد قاین بازار بسیار خوب و سودآوری مناسبی را در استان در پی خواهد داشت و به افزایش اشتغال پایدار کمک خواهد کرد.
کهن ترابی گفت:ظرفی اسمی تولید کارخانه ۱۰۶هزارو۹۲۰تن آهک صنعتی وآهک هیدراته(۵۰درصد آهک صنعتی و۵۰درصد آهک هیدراته)با سرمایه گذاری حدود۲۸میلیارد تومان پیش بینی شده که با توجه به سود آوری مناسب در کمتر از ۶سال تمام سرمایه گذاری انجام شده برگشت می کند وعلاوه برآن زیرساخت های مورد نیاز اعم از سنگ آهک با کیفیت بالا در نزدیک ترین فاصله موجود بوده وزمین،امکانات آب وبرق وگاز از محل کارخانه سیمان قاین قابل تامین است وهمچنین محصول تولیدی مورد نیاز مبرم کارخانه فولاد قاین،کارخانجات تولید هلبکس دراستان،کارخانه در حال احداث مس دزوکی در شهرستان وصنایع کاغذ سازی،سرامیک سازی،تصفیه قند،چرم سازی،صنعت وکشاورزی وصنعت ساختمان است که در حال حاضر به دلیل عدم وجود کارخانه صنعتی تولید آهک همه این نیاز ها خارج از استان تامین می شود وبا راه اندازی کارخانه فولاد قاین درآینده که به مقدار زیادی آهک نیاز دارد این نیاز تشدید خواهد شد.
فرماندار قاین گفت:این چند روز پیگیر موضوع بوده ام و امیدوارم بزودی جلسه ای در استان با حضور همه دستگاه های دخیل دراین زمینه برگزار شود.
وی افزود:اداره صنعت،معدن وتجارت استان نیز قرار شد اقدامات وپیگیری هایی در این زمینه داشته باشد.
در پایان ذکر این نکته ضروری است که چرا مسئولین از ابتدا بدون تایید بانک ملی این کلنگ رو زدند ویا اگر نماینده سابق ومسئولین کارخانه سیمان قاین در زمان کلنگ زنی موافقت رو گرفته اند حالا چرا بانک ملی زیر بار احداث این کار خانه نمیرود؟؟؟؟
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا