سیاسی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: وحدت راه حلی مناسب برای غلبه بر افراطی گری در جهان اسلام است/ فرهنگ رضوی زمینه ساز وحدت در جهان اسلام

به گزارش نسیم قائن ، سید رضا صالحی امیری روز سه شنبه در آئین افتتاحیه پایتخت فرهنگی جهان اسلام مشهد ۲۰۱۷ افزود: انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام می تواند نوای وحدت را به گوش جهانیان برساند..
وی با اشاره به اینکه امروز مسئولان مختلف بر اساس شکل گیری وحدت در این مراسم شرکت کرده اند، اظهار کرد: از امروز گفتمان رضوی که همان گفتمان صلح و و انسانیت است در جهان اسلام دمیده می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در شرایط فعلی باید ندای وحدت و اخلاق در بین جوامع اسلامی سر داده شود، گفت: پیامبر اکرم هدف اصلی خود را مکارم اخلاق می داند و معیارهای آیسسکو نیز برای انتخاب پایتخت فرهنگی جهان اسلام نیز بر همین اساس استوار است.
صالحی امیری با بیان اینکه مشهد در شرایط فعلی محل اجتماع عالمان و هنرمندان است، تصریح کرد: این رویکرد گفت وگو در سیره حضرت رضا(ع) بوده است و چرا در شرایط فعلی نتوانیم جذب حداکثری داشته باشیم، مگر جز این است که ما دارای مبانی مشترک هستیم.
وی با تاکید بر اینکه همه مسلمانان دارای مبانی مشترک هستند، تصریح کرد: در شرایط فعلی مسلمانان با یک دشمن واحد روبه رو هستند و آن دشمن کسی است که چهره ای خشن از دین رحمانی اسلام را جلوه می دهد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی دشمنان مسلمانان به افراط گری روی آورده اند و در این میان صهیونیست ها نقش موثری را در خصوص اختلاف افکنی و نفاق جهان اسلام ایفا می کنند.
وی با بیان اینکه حضرت امام خمینی(ره) با طرح ایده هفته وحدت پرچمدار وحدت و همدلی مسملنان شد، یادآور شد: امروز جهان اسلام از سوی دو جبهه در تنگا قرار گرفته است و برای برون رفت از این وضعیت نیازمند وحدت و همگرایی است.
وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: حضرت آیت الله خامنه ای نیز همواره بر ضرورت وحدت تاکید داشته اند و تنها راه حل از بین رفتن مشکلات جهان اسلام را وحدت عنوان کرده اند.
صالحی امیری گفت: ریاست جمهوری نیز از ابتدای تشکیل دولت، وحدت و همدلی را در بین جهان اسلام شروع کرده است.
وی یادآور شد: برای از بین بردن مشکلات موجود در جامعه از جمله حتی فقر باید وحدت مورد توجه قرار بگیرد و برگزاری چنین نشست هایی می تواند زمینه شکل گیری صلح و وحدت را در بین جهان اسلام تسریع کند.
صالحی امیری با اشاره به اینکه باید به شکل گیری تمدن نوین اسلامی کمک کنیم، خاطر نشان کرد: باید بستر سازی مناسب در این زمینه شکل بگیرد و در این خصوص می توان برنامه های متنوعی از جمله جشنواره های فرهنگی و هنری، نشست های تخصصی و علمی، مسابقات ورزشی را به صورت مشترک اجرایی کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه باید زمینه توسعه گردشگری در بین کشورهای اسلامی بیش از گذشته فراهم شود، خاطر نشان کرد: جهان اسلام بیش از هر زمان دیگر از تفرقه و خشونت رنج می برد و ما بیش از هر زمان دیگر به وحدت نیازمندیم و سیره رضوی به ما می آموزد که در سایه فرهنگ رضوی می توانیم زندگی کنیم و به وحدت دست یابیم.
صالحی امیری گفت: فرهنگ رضوی فرهنگ گفت وگو و همدلی است و در این میان خراسان و مشهد محل تلاقی ارتباطات تمدنی و کانون پیداش گفتمان های نو و محل تعامل میان افراد از گذشته تا کنون بوده است.
وی یاداور شد: این پیشنه به ما می آموزد که این جمع ارزشمند با ارتباطات و گفت وگوهای فرهنگی می توانند طرحی نو را در بین جوامع اسلامی ایجاد کنند.
منبع:ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا