سیاسی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: پیگیر رفع موانع بانکی با مالزی هستیم

به گزارش نسیم قائن ، «محمد جواد آذری جهرمی» پس از حضور در سیزدهمین مجمع جهانی اقتصاد اسلامی در شهر کوچینگ ایالت ساراوک مالزی عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از مهمترین بخشهای ملاقات هایی که در این سفر انجام شد، دیدار با مقامات مالزیایی از جمله ‘نجیب تون رزاق’ نخست وزیر بود، که در مورد رفع موانع بانکی و اتصال بانک های دو کشور به صورت مستقیم بحث و گفت و گو شد.
‘آذری جهرمی’ گفت: در خصوص موانع بانکی و بیمه ای هم با نخست وزیر مالزی و هم تیمهای کارشناسی از بانک مرکزی ایران و مالزی و همچنین بخش بانکی دو کشور با هم دیدارهایی داشتند و گفت و گوهایی انجام شد.
وی همچنین گفت: ارتباطات بین بانکی دو کشور در تفاهمنامه ای که در کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در خردادماه ۱۳۹۶ امضا و تبادل شده بود، نیاز به اجرایی شدن دارد.
وی تصریح کرد: در مورد تشکیل یک کارگروه مشترک از بانک های ایران و مالزی تفاهم ایجاد شد و تاکید دو طرف بر این بود تا قبل از کمیسیون مشترک آتی دو کشور نتایج فعالیت شش کارگروه که در ذیل توافق تفاهمنامه کمیسیون مشترک اقتصادی، نتایج عینی بخش بیمه و بانکی را بتوانیم لمس کرد.
‘آذری جهرمی’ به برقراری رابطه کارگزاری بین بانکهای مالزی و ایرانی اشاره کرد و افزود: مقرر شد که این کارگزاریها واسطه ها را فعال کنند تا به بانک ها نقش اصلی برای باز کردن حساب اعتباری (ال.سی) و پرداخت مستقیم داده شود تا تجارت بین دو کشور را تسهیل شود.
وی در ادامه بیان کرد: در بخش گردشگری هم میان دو طرف صحبت هایی شد و نیاز است که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ما بتواند یک معرفی از موقعیت های گردشگری ایران ارائه دهد تا بخش های خصوصی دو کشور بتوانند با یکدیگر تعامل داشته باشند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه باید بتوانیم ایران را به عنوان یک مقصد گردشگری معرفی نماییم، تصریح کرد که طرف مالزیایی در این نشست ظرفیت های ایالت ساراواک را معرفی کردند که در ارتباط دوجانبه این مسئله مدنظر قرار گیرد.
‘آذری جهرمی’ با بیان اینکه هفته آینده معاونت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به مالزی سفر می کند، خواستار پیگیری امور مربوط به گردشگری شد تا به شرایط به نتیجه مطلوبی برسد.
**دیدار با مقامات اندونزیایی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه به خبرنگار ایرنا در کوالالامپور گفت که ارتباطات کارگزاری ایران و اندونزی برقرار شده و با افزایش سطح تبادلات ، طرف اندونزیایی از برخی پروژه ها به خصوص ساخت پالایشگاههای نفت در منطقه ‘میدان’ اندونزی از ایران دعوت کرد و بنا شد پس از بررسی به مقامات اندونزی اطلاع داده شود.
آذری جهرمی گفت: اندونزیایی ها از سرمایه گذاری ایران در اندونزی استقبال کردند و مقرر شد که قراردادهایی که بین بخش خصوصی ایران در زمینه ساخت نیروگاه در اندونزی پیگیری شود تا کارهای مرتبط با آن سریع تر انجام گردد.
**دیدار با رئیس جمهور تاتارستان
‘آذری جهرمی’ بخش دیگری از رایزنی های انجام شده در این سفر را دیدار با ‘رستم مینیخانوف’رئیس جمهور تاتارستان دانست و گفت: در این دیدارپیشنهاد شد کارگروه آی.سی.تی ایران و روسیه به میزبانی تاتارستان برگزار شود.
وی افزود: تاتارستان ایالت مسلمان نشین روسیه است و پل ارتباطی الان با مسلمانان روسیه است و ظرفیت های گردشگری هم از جمله نقاط مورد بحث و گفت و گو در این نشست بود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با بیان اینکه اکنون برخی کشورها فعالیت های اقتصادی آینده خود را مبتی بر آی.سی.تی برنامه ریزی می کنند گفت: موضوع مهمی که در مجمع جهانی اقتصاد اسلامی در مالزی برجستگی داشت این بود که حرکت کشورهای اسلامی با شتاب خوبی به سوی اقتصاد دیجیتال است.
وی افزود: عمده موضوعات مطرح شده در نشست امسال معرفی تحولات در عصر اقتصاد دیجیتال بود که کشورها موضوعات مرتبط با خود را مطرح کردند. این امر به روز بودن دنیای اسلام است که برخی کشورها سریعتر در این مسیر حرکت می کنند و برخی دیگر طرحی برای این موضوع ندارند.
‘آذری جهرمی’ با اشاره به اینکه کشورهای مختلف حرکات اقتصادی آینده خود را مبتی بر آی.سی.تی برنامه ریزی می کنند، تصریح کرد: دولت در جمهوری اسلامی توجه ویژه ای به این حوزه دارد که نشان دهنده نگاه درست، کلیدی و اهبردی است و با این روی این مسئله تمرکز باشد.
وی همچنین گفت: پیشنهادهای خود را در این بخش اقتصاد دیجیتال در این مجمع ارائه کردیم که با استقبال خوبی هم مواجه و مقرر شد که پیشنهاد ایران را بانک توسعه اسلامی بررسی کند و گزارش خود را در این زمینه ارائه کند.
سیزدهمین دوره مجمع جهان اقتصاد اسلامی به میزبانی مالزی در شهر ‘کوچینگ’ ایالت ‘ساراواک’ درحال برگزاری است.
بیش از دو هزار و ۵۰۰ هیات شرکت کننده در این اجلاس بین المللی ،شامل وزیران، متخصصان، سرمایه گذاران، تجار و برخی مقامات ارشد کشورهای مختلف از جمله سنگاپور، اندونزی، هند، هنگ کنگ، آمریکا، فرانسه، سوئد، نیوزیلند، بنگلادش و فیلیپین حضور دارند. این اجلاس از دیروز سه شنبه گشایش و تا پنجشنبه این هفته ادامه دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از حضور در این مجمع اقتصادی عصر چهارشنبه فرودگاه کوالالامپور را به مقصد دهلی نو برای شرکت در اجلاس بین المللی دو روزه فضای مجازی ترک کرد.
منبع : ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا