سیاسی

ورود سرمایه گذاران به اجرای طرح تفصیلی منطقه گردشگری بوذرجمهر قائنات

به گزارش نسیم قائن ، جواد هروی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، به تشریح آثار باستانی و ابنیه تاریخی حوزه انتخابیه خود پرداخت و گفت: در منطقه قائنات یا قهستان قدیم آثار باستانی و ابنیه تاریخی عدیده ای وجود دارد که می تواند شهرت جهانی داشته باشد.
نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: قلعه خواجه نصیر یا قلعه کوه قائن در منطقه قائنات واقع شده است که متعلق به دوره هخامنشیان بوده و به نام آرتاگوانا مشهور است و با گذراندن چندین دوره تاریخی به دوره اسماعیلیان رسیده است.
وی در ادامه به کتابخانه بزرگ قلعه کوه قائن اشاره کرد و یادآور شد: این قلعه کتابخانه عظیمی داشته است که خواجه نصیرالدین طوسی با عظمت را به این منطقه می کشاند که در نهایت وی کتاب “اخلاق ناصری” را در همین محل می نگارد.
هروی افزود: بسیاری از بناهایی که در قلعه کوه بوده همچنان سالم مانده و درخور ملاحظه است ضمن اینکه یکی از مهم ترین مراکز اسماعیلیه در ایران در این قلعه و در این منطقه واقع شده است.
رئیس کمیته آموزش عالی مجلس نهم ادامه داد: آرامگاه ابوبزرگمهر حکیم، عارف بزرگ قرن چهارم که در منطقه قائن بوده است از جمله بناهایی است که مرمت در آن صورت گرفته اما در رابطه با قلعه کوه توجه خاصی نشده است در حالی که اگر این بنا هرجای دیگر در دنیا بود، یکی از مهم ترین مراکز جذب توریست به شمار می رفت.
وی در ادامه به معرفی مسجد جامع قائن پرداخت و در این رابطه گفت: مسجد جامع قائن یکی از مهم ترین آثار مذهبی و تاریخی ایران و جهان است که متأسفانه کنار افتاده و مقبول واقع نشده است این در حالی است که شاید نخستین مسجد در تاریخ اسلام در ایران باشد.
هروی ادامه داد: چند تا اثر دیگر نیز در منطقه قائنات مثل آرامگاه ابوالمفاخر وجود دارد که از اسم او مشخص است جزء عالمان و عارفان بنام منطقه قهستان سرزمین خراسان بوده است.
نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس نهم همچنین به شهرستان های کوچکی مثل منطقه افین اشاره کرد و ادامه داد: مسجد افین یکی از زیباترین و در عین حال دورافتاده ترین چشم اندازها است که به دوره سلجوقی می رسد و گنبد و طبقات آن هنوز سالم، بسیار زیبا و مهم است اما این اثر تاریخی را حتی مردم ایران نیز به خوبی نمی شناسند.
وی در ادامه به قلعه های دیگری که در منطقه قائنات وجود دارد، اشاره و بیان کرد: آب انبارها و کاروانسراهای قدیمی در این ناحیه وجود دارند اما متأسفانه نه رؤیت می شود، نه مورد پسند قرار می گیرد و نه جذب توریست دارد، حتی گردشگران داخلی هم آشنایی ندارند و به دلیل پایین بودن بودجه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری توجه خاصی به این آثار نمی شود.
هروی تأکید کرد: متأسفانه سازمان میراث فرهنگی در سال های گذشته حیاط خلوت سیاسی بوده است و به همین خاطر بودجه هایی که باید صرف احیای این مراکز می شد، نشد و این آثار با غفلت مسئولان به حاشیه رانده شد.
وی به مجوز صادر شده منطقه گردشگری بوذرجمهر اشاره و خاطرنشان کرد: اخیرا سرمایه گذاران عدیده ای وارد منطقه بوذرجمهر شده اند که امیدواریم بتوانیم ظرف یک یا دوسال آینده منطقه ای کاملا جهانگردی و ایرانگردی را در اینجا داشته باشیم.
رئیس فراکسیون تاریخ و گردشگری مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: در منطقه گردشگری بوذرجمهر مراکزی اعم از تالار همایش های بین المللی، مراکز گردشگری، مراکز تفریحی و مراکزی که مورد توجه جوانان باشد در طرح تفصیلی مطرح شده و امید است ظرف دو سال آینده تکمیل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا