سیاسی

واگذاری مسئولیت آسیب‌های اجتماعی به شورای عالی انقلاب فرهنگی

به گزارش نسیم قائن ،اسحاق جهانگیری در نخستین همایش ملی صیانت و گفتمان‌سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل بالای کشورمان و آسیب‌ها و تهدیداتی که اجتماع و کشورمان را تهدید می‌کند، اظهار داشت: فقر، حاشیه‌نشینی، طلاق، تهدید خانواده، اعتیاد و گسترش دامنه‌های آن، فسادهای مالی، اجتماعی، اخلاقی و شکل‌گیری مناطق حاد و بحران‌زا از جمله آسیب‌هایی هستند که متفکران و اندیشمندان علوم اجتماعی بارها نسبت به وجود این تهدیدات هشدار دادند.
وی ادامه داد: تهیه گزارش وزارت کشور از وضعیت اجتماعی کشورمان نشان می‌دهد که باید جامعه و نهادهای مدنی، دولت و ارکان حکومت نسبت به آسیب‌های اجتماعی حساس باشند چرا که حساسیت و اقدامات به موقع کمک می‌کند تا این پدیده‌ها منجر به بحران‌های اجتماعی نشود.
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به برگزاری ۴ جلسه از سوی مقام معظم رهبری با سران کشور و مسئولین نظام در موضوع آسیب‌های اجتماعی، گفت: برگزاری جلسات بسیار مهم رهبری در یک سال اخیر، یک پیام مشخص دارد که نشان‌دهنده عزم نظام برای کاهش و حل آسیب‌های اجتماعی است و نباید فراموش کرد که آنچه مکمل این عزم و رویکرد است، حساسیت و مشارکت جامعه و همه شهروندان در حوزه مسائل اجتماعی است.
جهانگیری با تاکید بر اینکه سلامت نهادهای هر جامعه دوام آن جامعه را تشکیل می‌دهد، اعتیاد را مهم‌ترین آسیب‌ مزمن در جامعه ایران دانست و افزود: باید توجه داشت که گسترش اعتیاد، باعث به وجود آمدن بیماری‌های مزمن دیگری در جامعه می‌شود که تمام منابع و سرمایه‌های اجتماعی، انسانی و فرهنگی جامعه را مورد تاکید قرار می‌دهد و متاسفانه جامعه‌ای که حساسیت خود را نسبت به اعتیاد از دست دهد به بستری برای شکل‌گیری آسیب‌های کشنده تبدیل خواهد شد.
معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه رویکرد دولت یازدهم در حل مسائل اجتماعی و مبارزه با اعتیاد رویکرد اجتماعی و پیشگیری است، افزود: دولت در مسیر کنترل، کاهش و مهار اعتیاد به صورت جدی نیازمند ورود مردم به صحنه است و از این رو لازم است تا تصویر دقیقی از ابعاد و حجم تمام آسیب‌های اجتماعی به دور از انکار و سیاه‌نمایی ارائه شود تا حساسیت جامعه مردم و مسئولین برانگیخته شود.
* واگذاری مسئولیت آسیب‌های اجتماعی به شورای عالی انقلاب فرهنگی
وی در ادامه سخنانش با اشاره به نتایج جلسات بسیار مهم مقام معظم رهبری با مسئولان کشور، گفت: در یک سال گذشته ۴ جلسه مهم با حضور مقام معظم رهبری و مسئولان ارشد کشور برگزار شد و گزارش‌هایی از وضعیت فعلی در این جلسات ارائه شد که نهایتا منجر به آن شد که شورای عالی انقلاب فرهنگی مسئولیت اجتماعی را نیز عهده‌دار شود و مقرر شد وزیر کشور و چند مسئول دیگر به ترکیب این شورا اضافه شوند.
جهانگیری اضافه کرد: همچنین رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی قبول مسئولیت کردند تا ریاست جلسات این شورا را برای سیاست‌گذاری کنترل و نظارت برای عملیاتی شدن برنامه‌ها را عهده‌دار شوند.
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه در سیاست‌های کلی برنامه ششم اهداف کاملا روشن بیان شده است، افزود: در بند ۵۷ سیاست‌های کلی برنامه ششم هدف‌گذاری کمی برای مبارزه با مواد مخدر انجام شده و اقدام و عمل در این حوزه یعنی مشخص کردن اهداف یکایک سازمان‌ها و دستگاه‌های مسئول.
وی با بیان اینکه کشور ایران با توجه به پتانسیل‌های اجتماعی، فرهنگی و … قادر است بزرگترین مسائل ملی را با عزم و اجماع ملی حل و فصل کند افزود: آسیب‌ها هر قدر بزرگ باشند برای جامعه بزرگ ایران قابل حل است به شرط آنکه پیش‌نیاز برنامه ریزی‌ها برخوردهای غیرسلیقه‌ای و غیرجناحی باشد چرا که اگر با کوچکترین مسائلی به صورت جناحی، سلیقه‌ای و گروهی برخورد کنیم، هر مسئله کوچکی می‌تواند به یک تهدید تبدیل شود.
منبع : جام نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا