سیاسی

واکنش عجیب پوتین به اخراج ۳۵ دیپلمات روسی از امریکا

به گزارش نسیم قائن ،وزارت امور خارجه روسیه در نامه‌ای به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری، توصیه کرد که به تلافی تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در اخراج ٣۵ تن از کارمندان سفارت روسیه در آن کشور و وضع یک رشته تحریم‌های جدید علیه روسیه، دستور اخراج ٣١ کارمند سفارت آمریکا در مسکو و ۴ تن از کارکنان کنسولگری ایالات متحده در سن پترزبورگ را صادر کند. همچنین، توصیه شده بود که دیپلمات‌های آمریکایی از استفاده از یک ویلا در ناحیه سربریانی بور مسکو و یک انبار در خیابان دوروژنایا محروم شوند.
ساعاتی بعد، دفتر رئیس جمهوری روسیه دراطلاعیه‌ای به نقل از او گفت: “ما مشکلی برای دیپلمات‌های آمریکایی ایجاد نخواهیم کرد و کسی هم از روسیه اخراج نخواهد شد.”
براساس این اطلاعیه که در وبسایت دفتر رئیس جمهوری روسیه منتشر شده، آقای پوتین توصیه وزارت خارجه برای محرومیت دیپلمات‌های آمریکایی از استفاده از یک ویلا تفریحی را هم نادیده گرفته و گفته است: “ما خانواده‌ها و فرزندان دیپلمات‌های آمریکایی را از استفاده از محل گذراندن تعطیلاتشان در سال نو محروم نمی‌کنیم و به جای آن، من از فرزندان دیپلمات‌های آمریکایی مامور خدمت در روسیه برای شرکت در مراسم روشن کردن درخت کریسمس در کاخ کرملین دعوت می کنم.” کلیسای ارتدوکس روسیه مراسم کریسمس را روز ٧ ژانویه – یک هفته دیگر – جشن می‌گیرد.
به گفته برخی ناظران، با توجه به اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در جریان مبارزات انتخاباتی شیوه رهبری ولادیمیر پوتین را ستوده بود و بعد از پیروزی نیز اتهام تلاش نهادهای امنیتی روسیه برای تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را کم اهمیت جلوه داده، احتمالا رئیس جمهوری روسیه در نظر دارد تصمیم‌گیری در مورد روابط با آمریکا را به رویکرد دولتی بعدی آمریکا موکول کند. دونالد ترامپ روز ٢٠ ژانویه رسما دوره ریاست جمهوری خود را آغاز خواهد کرد.
طرفداران دولت روسیه انتظار دارند آمریکا تحت رهبری دونالد ترامپ روابط دوستانه‌تری با روسیه داشته باشد.
به گزارش بی بی سی، روز گذشته، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با متهم کردن نهادهای اطلاعاتی روسیه به حمله سایبری به کمیته مرکزی حزب دموکرات و ایجاد مزاحمت برای دیپلمات‌های آمریکایی، ٩ شخصیت حقیقی و حقوقی، از جمله دو سازمان اطلاعاتی روسیه را تحریم و دستور اخراج ٣۵ تن از کارمندان سفارت روسیه در آمریکا را صادر کرد.
پیشتر سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه اتهام مقامات آمریکایی در مورد مداخله دولت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری اخیر را بی‌اساس خوانده و گفته بود که به تلافی اخراج کارکنان سفارت روسیه، اقداماتی را به آقای پوتین توصیه خواهد کرد.
همچنین، دمیتری مدودوف، نخست وزیر روسیه در پیامی در توییتر خود نوشت: “جای تاسف دارد که دولت اوباما، که کار خود را با از سرگیری همکاری با روسیه آغاز کرده بود، دوره خود را با هیجانات ضد روسی به پایان می‌برد.”
در پی اعلام تصمیم رئیس جمهوری آمریکا، دمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر رئیس جمهوری روسیه، با رد اتهام ارتباط روسیه با حملات سایبری به مراکز حزب دموکرات، گفته بود که تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه “اقدام تهاجمی” است. وی گفت که روسیه برای تلافی کردن اقدام آمریکا “عجله به خرج نمی‌دهد” و افزود که رئیس جمهوری روسیه در مورد واکنش لازم به اقدامات اخیر آمریکا تصمیم خواهد گرفت.
به گفته ناظران، اخراج متقابل دیپلمات‌ها نشانه ای از سردتر شدن روابط روسیه و آمریکا در آستانه آغاز دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ است.
آقای ترامپ در زمان مبارزات انتخاباتی از ولادیمیر پوتین ستایش کرده و وعده داده بود که در زمینه مقابله با داعش با روسیه همکاری کند. او از ادامه پیگیری موضوع حمله سایبری توسط دولت باراک اوباما هم تلویحا انتقاد کرده و گفته است که بهتر است آمریکا دوره مبارزات انتخاباتی را پشت سر بگذارد.
وی در عین حال گفته است که در مورد روابط آمریکا و روسیه با مسئولان نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا ملاقات و گفتگو خواهد کرد. برخی از کارشناسان اطلاعاتی آمریکا ابراز نگرانی کرده بودند که ممکن است رویکرد دونالد ترامپ نسبت به روسیه به منافع ایالات متحده آسیب برساند.
منبع:جام نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا