سیاسی

واردات ۲۲۸ کیلو «نطفه زنده» به ایران+جدول قیمت

به گزارش نسیم قائن ، هر چند در سال جاری هنوز «نطفه زنده» با کد تعرفه وارداتی ۰۵۱۱۹۹۱۰ به ایران وارد نشده است اما آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد در ۱۰ سال اخیر بیش از ۲۲۸ کیلو «نطفه زنده» به ارزش در مجموع یک میلیون و ۲۷۹ هزار و ۶۱۷ دلار (معادل ۳٫۸ میلیارد تومان با احتساب دلار سه هزار تومانی) وارد ایران شده است.
این آمار نشان می‌دهد که در ۱۰ سال اخیر به طور میانگین هر کیلو «نطفه زنده» وارداتی ۵۶۱۲ دلار (معادل ۱۶ میلیون و ۸۳۶ هزار تومان با احتساب دلار سه هزارتومانی) ارزش داشته است.
اگر بخواهیم این ارزش را برای هر گرم نطفه زنده محاسبه کنیم این رقم به پنج دلار می‌رسد. در واقع هر گرم نطفه وارداتی در ۱۰ سال اخیر بیش از پنج دلار برای ایران هزینه داشته است.
اما در مورد مصارف این نطفه‌ها دکتر حمید گورابی، رئیس پژوهشگاه رویان متذکر می‌شود که این نطفه‌ها برای دام‌ است و اصلاً مصارف انسانی ندارد.
او توضیح می‌دهد که همه کشورها سعی دارند نژاد دام‌های خود را بهبود دهند و به همین دلیل دیده می‌شود که کشورهایی نظیر فرانسه و کانادا نیز در این عرصه فعال هستند و حال خودشان به صادرکننده تبدیل شده‌اند.
با این حال گورابی خاطرنشان می‌کند که ایران نیز نژادهای مناسبی دارد و حتی در پژوهشگاه بیوتکنولوژی اصفهان امکان تولید این نطفه‌های دامی وجود دارد.
این در حالی است که در یک دهه اخیر ایران «نطفه زنده» از کشورهای فرانسه، کانادا، هلند، آلمان و فنلاند وارد کرده است.
جدول جزییات واردات «نطفه زنده» در یک دهه اخیر
از سوی دیگر این واردات جدای از واردات اسپرم گاوی است که بازار آن داغ‌تر به نظر می‌رسد. تنها در پنج‌ماهه نخست امسال بیش از ۳۲۰ کیلوگرم اسپرم گاوی به ارزش سه میلیون و ۹۲۷ هزار دلار (معادل ۱۱٫۷ میلیارد تومان با احتساب دلار سه هزارتومانی) وارد کشور شده که این رقم رونق بیشتر واردات این محصول نسبت به واردات نطفه زنده را نشان می‌هد.
جدول جزییات واردات «اسپرم گاوی» در پنج‌ماهه نخست امسال
منبع: پارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا