سیاسی

هیچ اجازه‌ای به دیگران برای ورود به حوزه‌های منع شده در برجام نمی‌دهیم/از خطوط قرمزمان عبور نخواهیم کرد

به گزارش نسیم قائن ، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: در چارچوب تعهدات پیشین، همکاری‌های خود را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیگیری می‌کنیم و قطعا از خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران عبور نخواهیم کرد.
قاسمی همچنین تصریح کرد: ما تسلیم زیاده خواهی دولت‌های خاص نخواهیم شد.
وی افزود: آژانس نیز با توجه به استقلالی که دارد و صیانتی که از جایگاه بین المللی خود باید داشته باشد، بعید است که به خواسته‌های غیرمنطقی و غیرواقع بینانه که دیگران ممکن است بر آنان تحمیل کنند، تن دهد.
براساس این گزارش، نماینده آمریکا پس از دیدار با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشستی خبری، مذاکراتش را با آمانو موفقیت آمیز دانست و مدعی شد برجام هیچ تمایزی میان بازدید از سایت های نظامی و غیرنظامی ایران قائل نشده است.

* اجازه ورود دیگران به حوزه های منع شده در تفاهمات برجام را نمی دهیم
سخنگوی وزارت امور خارجه که با خبرگزاری صدا و سیما گفت‌وگو می‌کرد، تأکید کرد: هیچگونه اجازه‌ای را به دیگران برای ورود به حوزه‌های منع شده در تفاهمات برجام نمی‌دهیم و بازرسی‌های آژانس قطعاً در چارچوب سیاست‌های داخلی خودمان انجام خواهد شد.
بهرام قاسمی با تأکید بر دفاع آژانس بین المللی انرژی اتمی از استقلال و جایگاه این نهاد بین‌المللی در برابر خواسته های غیرمنطقی و غیرواقع بینانه آمریکا گفت: مطمئن هستیم که آنان نمی‌توانند خواسته‌هایشان را تحمیل کنند گرچه هشدارهای لازم را به آژانس داده و توصیه‌های لازم را کرده‌ایم و در آینده هم این رویه را ادامه خواهیم داد.
* هیلی می‌تواند ادعا کند که سفر موفقی داشته است
وی همچنین درباره اظهارات نماینده آمریکا در سازمان ملل مبنی بر موفقیت آمیز بودن مذاکراتش با آمانو درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: ما اصطلاحی در وزارت خارجه داریم که می‌گوییم هیچ سفر ناموفقی نداریم او هم می‌تواند ادعا کند که سفر موفقی داشته است، اما مسلماً چارچوب های حاکم بر برجام مشخص است که بر آن تفاهم کرده ایم و با تأیید سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای از آن حمایت شده است.
قاسمی افزود: چارچوب‌های کار با آژانس تغییر ناپذیر است و ما بهترین همکاری‌ها را با این نهاد داشته‌ایم و آژانس نیز در بیانیه های متعدد مؤکداً اعلام کرده است که ایران پایبندی کاملی به برجام داشته و بهترین همکاری‌ها را با این نهاده کرده است.
وی گفت: با توجه به مجموعه شرایط حاکم بر منطقه و جهان، آمریکا علاقمند است با اتخاذ روش‌های قدیمی و بی حاصل، ایران را به سمت و سویی هدایت و ادعا کند که کشورمان با آژانس همکاری نداشته و برجام را نقض کرده است، اما خوشبختانه با درایت و هوشمندی نظام، این بهانه و ابزار از دست آنان گرفته شده است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی تأکید کرد: به همین علت می‌بینیم وقتی با روش‌های قبلی نتوانستند به اهدافشان برسند از روش های دیگری استفاده می کنند و نماینده شان در سازمان ملل را به وین فرستادند تا بر مدیرکل آژانس تأثیر بگذارد اما با ویژگی‌هایی که ما از آژانس می شناسیم و کاری که این نهاد به عنوان کار حرفه‌ای و تخصصی باید انجام دهد و از جایگاه بین‌المللی اش دفاع کند این فشارها و تلاش‌ها مذبوحانه خواهد بود و نمی‌توانند بر آژانس تأثیر بگذارند.
قاسمی گفت: با این حال با خردمندی مسئولان و پیش بینی‌هایی که داشتیم قبل از سفر نماینده آمریکا به وین، وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی در نامه‌هایی به آقای آمانو، وی را آگاه کردند و هشدارهای لازم را در خصوص فشارها و اقداماتی که ممکن است از جانب برخی آمریکایی‌ها اعمال شود اطلاع رسانی شد و این رصد و دقت ما همچنان ادامه خواهد داشت.
*سعی‌ می‌کنیم از برجام صیانت شود
وی افزود: ما کاملاً سعی می‌کنیم که از برجام صیانت شود، زیرا به هر حال تفاهمی چند جانبه است که باید به آن متعهد باشیم و دیگران نیز باید تعهداتشان را به دقت اجرا کنند.
* اعضای اروپایی ۱+۵ با سیاست‌های تک روانه آمریکا مقابله کنند
قاسمی خطاب به اعضای اروپایی ۱+۵ تأکید کرد: لازم است که آنان با این نوع سیاست‌های یکجانبه گرایانه و تک روانه آمریکا مقابله کنند و اجازه ندهند که یک کشور بخواهد یک سویه در مسیر تضعیف برجام گام بردارد.
وی گفت: جهان امروز، جهان متفاوتی است که حتی با ۵ سال و ۱۰ سال پیش متفاوت است، پیش از این شاید یک کشور می‌توانست سیاست‌های خود را در برخی مناطق جهان دیکته کند اما امروز اکنون دورانی که شاهد سیاست‌های کلاسیک رایج در قرون گذشته بودیم سپری شده است و مردم جهان در هر نقطه از عالم با توجه به اقتضائات عصر ارتباطات از دولت هایشان درباره نحوه هزینه کرد مالیات ها سؤال می کنند که آیا در داخل کشورشان صرف شده است یا آن را صرف تسلیحات، کشتار دیگران و هرج و مرج کرده اند.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: اکنون دیگر به نحوی نیست که یک کشور با حق یک رأی در سازمان ملل متحد بخواهد اقتدارگرایی و یکجانبه گرایی داشته باشد و سیاست های معمولاً غلط خود را دیکته کند و در نهایت کشورها دیگر نیازی به برادر بزرگتر ندارند و خودشان تصمیم می گیرند.
قاسمی افزود: در یک سال گذشته در منطقه خودمان، اروپا و دیگر مناطق جهان به خوبی می بینیم که مردم جهان با نقد سیاست دولت هایشان، طبق عملکرد دولت ها به آنان رأی می دهند یا نمی دهند.
وی با دیگر تأکید کرد: بر این اساس تلاش‌های نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در سفر به وین و تقلایی که برای تخریب ذهنیت آژانس به عمل آورد یا خواهد آورد نابجا و هزینه بی جاست که می‌پردازند و جمهوری اسلامی ایران با خردمندی تمام، سیاست هایش را در قبال برجام ادامه خواهد داد و قطعاً در نقض آن پیش قدم نخواهد شد و سعی می‌کند که از آن صیانت کند.
قاسمی بار دیگر خطاب به دولت های اروپایی هشدار داد: اروپایی‌ها بیش از گذشته و با جدیت بیشتر در مقابل زیاده خواهی دولت آمریکا، بایستند زیرا اگر در این توافق چندجانبه بین المللی نتوانند در مقابل این زیاده خواهی ها ایستادگی کنند شاید فردا برای آنان هم دیر باشد و آنان هم باید بهای بیشتری پرداخت کنند.
انتهای پیام/
منبع : فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا